T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Fotky a zážitky z dovolených a výletů, plánování dovolených. Myslíš na blbosti a koně jsi už přešel.

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » pon 28. kvě 2012 22:30:35

Jediná poloha, kdy byl vidět vcelku, proč vypadá jako Golem?
pho (14).JPG


Podrážky: perleťové intarzie 108 budhových znamení.
pho (15).JPG


Otisky.
pho (16).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » pon 28. kvě 2012 22:32:04

Paruka.
pho (10).JPG



Počtářek.
pho (9).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » pon 28. kvě 2012 22:43:35

No tak si to nějak složte dohromady, do jednoho celého zlatého pána.

Wat Pho je královský chrám první třídy, a jako takový má různé výsady, třeba získávat peníze za udělování buddhistických zásluh. Koupíte si 108 mosazných mincí, za každé posvátné Buddhovo znamení jednuá, a do každé mosazné misky vhodíte jednu; když to nesplete a do poslední misky vhodíte poslední minci, zajistíte si přízeň Buddhy a štěstí.

pho (13).JPG


Chrastění mincí je slyšet hned, když vejdete do místnosti a zní jako rachot nějakého stroje. Vlastně vás to ani nezarazí, Wat Pho leží na hlučné ulici, Bangkok je hlučné město, všude se ozývá rachot, bourání, stroje...abyste viděli původce, musíte obejít ležící postavu a uvidíte zamyšlené poutníky, jak rychle a monotónně postupují od jedné misky ke druhé a háží soustředěně a v zadumání mince dovnitř, následování uklízečkou, která mince sesypává do kýble a nosí zpátky k podkladně.

pho (12).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » pon 28. kvě 2012 22:54:59

Kdo má štětsí dost, ale chybí mu třeba jen jedno malé přáníčko ke spokojenosti, může zvolit formu příspěvku zakoupením terakotové střešní tašky. Na ni napíšete svoje přání a to bude navždycky na uloženo střeše chrámu. Nebo spíš do prvního velkého úklidu.
pho (11).JPG


Thajci jsou úklidem a rekonstrukcí posedlí jako moje sestra, a tak přestože je ležící Buddha i jeho příbytek jednou z nejstarších památek v Bangkoku (18. stol.), vypadá jako vyrobený včera. Však taky za peníze vybrané z mosazných mís se přímo na místě činí horda malířů, kteří obnovují filigránové malby na zdech a rámech oken. Jako první jel lakýrník, obnovující podkladový lak; pak naznačovatel, který vytečkovával obrysy, konturář se žlutým kelímkem a ostrým štětcem, za ním několik malířů, každý s jednou barvou, a na závěr retušér, který drobounké kresby problížel a sem tam něco domáznul. Při pohledu na ně člověk propadne zoufalství, že tahle práce nemůže být nikdy dokončená. Malíři určitě stráví život tím, že se posouvají okna k oknu, každý den o šest milimetrů dál, občas někdo padne mrtvý na zem, tak ho vymění za náhradníko, možná dědice řemesla, a jakmile jeden z mravenečků dojde na konec, přesune se zase na začátek, protože první malby už musely oprýskat. A tak to už běží po dvě století a poběží, co Buddha bude spočívat.
pho (17).JPG

Jenom se asi změní technologie tisku bulváru (obsah ne, ten je po staletí stejný a není důvod, proč by se měl někdy změnit).
pho (8).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » pon 28. kvě 2012 23:01:29

Wat Pho je nejen chrámem, ale je považován za první veřejnou thajskou univerzitu: od 60. let 20. století je zde škola tradiční léčebné thajské masáže, ale už dávno předtím zde byla taněční škola pro výuku tradičního tance (můžete si tady koupit ty dlouhatánské zlaté návleky na prsty se zahnutými konečky, které mne děsí ve snech) a taky škola pro mnichy. Jsou roztomilí.
pho (2).JPG

Wat Pho je jediná škola, kde mohou studovat i dívky - mnišky, ale nikdy jsme žádnou nezahlédli.
pho (3).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » pon 28. kvě 2012 23:15:44

Nádvoří Wat Pho je bizarní podívaná; uprostřed je ostrůvek pečlivě udržované zeleně. Jeden z mnichů právě stříhal listy banánovníku zvláštním zařízením ve formě obyčejného provazu. Moc mu to nešlo. Banánové listy jsou poměrně křehké, dají se snadno osekat či ořezat; je ale možné, že takové nástroje v klášteře být nesmějí. Mnich s tím zápolil tak marně, že jestli nezemřel, tak tam řeže dodnes.
pho (22).JPG


Uprostřed záhonku se tyčí zlatý asi penis, tadymneužnepřekvapujenic, a umělá skála.
pho (25).JPG


Je jasné, komu patří.
pho (24).JPG


Za skálou se tyčí Japonci s vynálezem, který jsem viděla poprvé tady, hrozně mne to rozesmálo, ale pak jsem se s tím setkávala úplně běžně: Japka si potrpí na barevnou miniaturní elektroniku. Málokdo měl dvoukilovou zrcadlovku, podle té se v Thajsku poznáme my Němci; většinou skotačili s růžovým foťáčkem velikosti kreditky (dívky), muži měli serióznější verze bílé nebo bleděmodré. A tyhle ty hračky si šroubovali na vysoký stativ, v drtivé většině v barvě foťáčku (k růžovým verzím aparátu s nálepkou Hello Kitty). Drobounké Japonky tahaly trojnožky v batozích po celém městě; foťák 3 deka, stativ 3 kila.
pho (23).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » pon 28. kvě 2012 23:21:10

Ale to je k vidění všude. Čím je Wat Pho na pohed jedinečný, jsou dvě věci: jedna z nich jsou ty hrobky, čedí. Je jich tam 71, z nichž 21 obsahuje popel Buddhy (ha!) a 51 popel královské rodiny, je jasné, že někde jim to ujelo. Přestože se dovnitř nepodíváte, ocitnete se v kouzelném světě Gullivera, protože obvykle vysoké stavby jsou tady nalepené jedna na druhou v kapesní velikosti, mezi některými se sotva protáhnete a ozdobené keramickými obklady s drobounkými barevnými motivy. Je to takový Madurodam hrobečků.
pho (21).JPG
pho (20).JPG
pho (6).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » pon 28. kvě 2012 23:28:23

Druhou neobvyklou zajímavostí jsou ty sochy: všechny jsou dovezené z Číny (oni vždycky na informačních tabulích píšou "dovezené z ..." a hned v další větě "což vyvolalo válku mezi Thajskem a ...") a na první pohled to nejsou Thajci. Karikované hrubé obličeje mongoloidních lidí a zvířat v nadživotní velikosti spolu se záplavou miniaturních, jemně propracovaných hrobek tvoří dojem jiného světa, který jinde nepotkáte; navíc je celý areál poměrně dost zastíněný, stavbami a stromy, poskytuje stín a relativní chládek, takže je v něm pobyt hodně příjemný. Návštěva v pohádce.
pho (19).JPG
pho (5).JPG
pho (4).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » pon 28. kvě 2012 23:37:50

A ještě mám pro vás druhou ze čtyř poloh Buddhy.
Pominu drobnou nacionalistickou diskriminaci před vstupem do jednoho ze čtyř vihar - klášterních hal, modliteben. Chápu to, oni mají na rozdíl od nás nohy čisté. (Z toho můžete usoudit, že jsem nebyla ani ve stříbrných jehlách.)
ZLA (3).JPG


Pominu globalizaci.
ZLA (2).JPG



Protože uvnitř vihary sedí jeden z nejkrásnějších Buddhů, co jsem kdy viděla, protože je štíhlý a mladý; mně se ti žoviální chlapíci s podbradkem moc nelíbí (co nadělám - člověk míní, život mění).
ZLA (4).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » pon 28. kvě 2012 23:54:41

Za Buddhou se tyčí Nága, sedmihlavý král hadů, patří k buddhismu i hinduismu, ale pro tuto chvíli není vůbec významný.
ZLA (6).JPG


Důležité jsou krásné štíhlé Buddhovy prsty, které se dotýkají země, Země, v poloze "touching the Earth", v sanskrtu "Bhumisparsha mudra". Poté, co Buddha meditoval šest let pod stromem, se probudil s nalezenou moudrostí (konkrétně hledal to, co nepodléhá pomíjivosti). Jednoho dne ho pokoušel Mára, démon smrti a zla, alikvot Lucifera; Buddha mu odolával s tím, že v minulém životě páchal tolik dobra, že se ho nebojí. Mára se podivoval a Buddha si tedy dotykem přivolal za svědka bohyni Země, kterou vyzval, ať "sedmkrát v šesti otřesech" dokáže, že mluví pravdu. A nastalo zeměstřesení, kdo by to v takové situci počítal.
ZLA (5).JPG


A tohle udělají stoupenci z hezkého, hlaďounkého pánáčka, když si každý nalepí za své přání jeden zlatý lísteček.
ZLA (1).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tyler » úte 29. kvě 2012 12:04:57

Skoda, ze uz neni pokracovani, moc se mne to povidani o Thajsku a s obrazky o zradylku libilo.
Tyler
 
Příspěvky: 38
Registrován: ned 12. úno 2012 16:07:19

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod GeneHawkins » úte 29. kvě 2012 12:51:03

No jo, ona musela jít do práce, tak zase večer... ;)
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » úte 29. kvě 2012 12:51:21

Tyler píše:Skoda, ze uz neni pokracovani, moc se mne to povidani o Thajsku a s obrazky o zradylku libilo.

Tak to jsem ráda, že to nepíšu pro sebe :) - neboj, bude, každý den něco přidám. Aby vás to nezačalo nudit...
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tyler » úte 29. kvě 2012 15:07:24

Kdyz mne se prave takove vypraveni libi. Dva dny mam tu dovolenou v Thajsku na liste a jak mam trosku casu, tak i to otevru a s chuti si ctu. Ja i myslim, ze je velky rozdil, kdyz jedes s cestovni kancelari a mas all inclusive a nebo tak jak jste se dovolenkovali Vy. Clovek se sidi o hodne zazitku.... jak ja bych si s chuti dala nekde na ulici pravy phad thai a tigro budes se divit, ja strasne miluji durian a dokazi snist na posezeni a bez ucpaneho nosu ( mne durian voni :-))) tri, ja tomu vevnitr rikam velky bily cervy, co jsou po rozkrojeni v durianu. To ovoce mne pripomina chuti teplou vanilkovou zmrzlinu :-)
Tyler
 
Příspěvky: 38
Registrován: ned 12. úno 2012 16:07:19

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod GeneHawkins » úte 29. kvě 2012 15:10:41

Já tedy nenašel odvahu.
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tyler » úte 29. kvě 2012 19:43:00

Gene skoda, ver mi ze jsi o hodne prisel. Je to jedno z nejlepsich ovoci co jsem kdy jedla. Pro durian si chodim do naseho mistniho laoskeho obchodu a kupuji si ho zmrazeneho v asi padesati, protiatomovymu zareni baleni :-)) a presto kdyz si ho dovezu domu, tak mne auto "voni" jeste tyden :-)))) Ale jinak chut je mnam mnam :-)
Tyler
 
Příspěvky: 38
Registrován: ned 12. úno 2012 16:07:19

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Lenka » úte 29. kvě 2012 20:37:39

Krása! Přečetla jsem nejdřív odzadu a pak ještě odpředu. To starší sice už podruhé, ale stejně jsem se zase pobavila.
Mám tři otázky:
Kde berou tolik zlata?
Kde bereš tolik informací? Načetlas před odjezdem nebo při dovolené?
Lenka
Člen
 
Příspěvky: 11148
Registrován: pon 06. dub 2009 18:50:07

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » úte 29. kvě 2012 20:51:46

Tyler, jako kdybych se měla rozhodovat mezi dršťkovkou a durianem, tak bych váhala. Ale v dobách míru ani jedno! :D

Lečo, něco před, něco tam a něco dodatečně. Člověk se pořád učí. ;)
To zlato jednak těží, jednak recyklují - mniči to z těch soch a sošek sloupají, přetaví a zase z toho vylisují plátky a znovu prodají. Je to jeden z jejich významných zdrojů příjmů. Dovezla jsem si jich pár pro štěstí, prodávají to jako náplasti na čtverečkách pečícího papíru, ta fólie je tak tenoučká, že je skoro průhledná. Tím, že jsem to vyvezla jsem je vlastně asi ošidila.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tyler » úte 29. kvě 2012 21:58:41

No vidis jaky ja su prasce, ja bych si dala hned ted poradne hustou drstkovou s mekkouckym cerstvym ceskym rohlikem a dorazila bych se durianem. Ale nevadi, ze Ti nechutna, hlavne pis, moc dobre se to cte a mas muj obdiv, ze se dokazete sebrat s manzou a letet na vlastni pest na druhy konec sveta :tu
Tyler
 
Příspěvky: 38
Registrován: ned 12. úno 2012 16:07:19

TIGER TEMPLE

Příspěvekod Tigra » úte 29. kvě 2012 22:41:37

Mám nachystané ještě nějaké další chrámy,a le zdá se mi, že je toho nějak moc najednou, tak dám něco jiného a temply dám až nakonec.
Wat Pha Luang Ta Bua, tygří klášter (aha) na hranicích s Myanmarem (Barmou - já nevím, co teď zrovna je u nás spisovné) v provincii Kanchanaburi, nedaleko vodních tržišť. Autobusem dvě hodiny z Bangkoku.
001.JPG

Já vlastně vůbec nevím, co nás to napadlo, tam jet. Možná nám to řekla ta paní v cestovce, možná nějaký počestný pocestný, pamatuju si jen ten první okamžik, kdy jsem se dozvěděla, že si budu moct sáhnout na živého tygra, a pak podruhé, když mi někdo našeptal, že tygr bude stejně zfetovaný. Což ten zážitek poněkud devalvuje, jenže - kdo z vá si pohladil opravdového živého tygra? Tak jedem.

Chrám je jen obchodní název, Tiger Temple je farma a přestože v areálu i nějaká modlitebna je, tu neuvidíte. Hlavní atrakcí jsou tygři. Uzavřený skalnatý výklenek s písčitým břehem potůčku je výběh pro asi tucet macatých tygrů. Žádné náhražky. K tygrům se chodí po dvojících, jeden turista a jeden průvodce - dobrovolník. Na farmě pracují dobrovolníci z celého světa, takže pravděpodobně vyfasujete nějakého anglicky mluvícího týpka, intelektuá na prázdninách, který sice neví nic o tygrech, ale má naučenou bajku o kláštěře. Nevím nevím, kdyby se náhodou některý z tygrů probral, jestli by si takový kanadský puberťáček poradil, zda by nebohého turistu nestrčil jako obětinu před sebe a nezdrhnul.
Takže zaplatíte asi pětikilo za vstup k tygrovi, dostanete nálepku na triko, týpek vás popadne za tlapku a v minutových intervalech dvojice vyrážejí mezi tygry. Aby tam nebyla zácpa. Jestli na sobě máte něco červeného nebo oranžového, tak vás nepustí dovnitř, musíte sundat čepice, sluneční i dioptrické brýle (vtipné!). Já jsem měla žluté gatě a bylo to tak-tak. Týpci říkali, že ty barvy jsou kvůli tomu, že tygry dráždí; ale mnichové, kteří se o tygry starali, měli typické šafránové sárí s oranžovými pásy, takže těm jejich historkám nevěřím. Spíš si myslím, že mají obavu, že u tygrů ztratí autoritu, když v uniformě šéfa party bude chodit kdejaký platící pošuk z Evropy.
No zkrátka, prošlo mi to. Můžete si vzít foťáček a za další tři kila se můžete vyfotit s tygrem - rozuměj: tygr bez chlapa nebo s cizím chlapem - foto zadarmo; tygr se správným chlapem - tři sta navíc. Dredatý týpek vás provádí mezi skupinkami tygrů, kteří jsou asi určitě sjetí nějakou drogou; oficiální verze je, že jsou tam tygři v denní fázi klidu, najedení a napojení, takže nejsou agresívní. Jenomže když stojíte uprostřed smečky bengálských bestií, kousek od očí máte ty ozbrojené pracky velké jak talíře, tak doufáte, že ty drogy jsou dost silné a že náhodou nikdo z šelem nemá rychlejší metabolismus.
Můžete si na ně šáhnout. Po překonání prvního ostychu, a není to tak samozřejmé, jak se zdá, se můžete pomazlit: můžu vás ujistit, že mezi ušima tygra nikdo z přítomných nepodrbal. Všichni se zdržovali pěkně bezpečně kolem zadnice. No a jaké to je? Teplé, suché, drsné, tuhé, jako žíně. Tygr není heboučká kočička, na omak spíš jako kokosová rohožka. Je strašně obrovský, úctyhodný, strašlivý a dokonalý, bezchybný, absolutní šelma s totalitální autoritou; bude-li chtít, zakousne tě a hotovo.
gz2.jpg

Jasně, že to není tak autentické, jako potkat tygrouše v křoví v buši při čurání; zase to přežijete. Stojí to za to, pohladit si tygra, na mne kocouři udělali ohromný dojem.
gz1.jpg

(Já zase na ty dobrovolníky, byla jsem naostro.)
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » úte 29. kvě 2012 22:46:13

Pak vás pustí bloumat na farmu mezi tygřata. Ono tam vlastně už nic jiného není, kromě spektálku v 17 hodin, do té doby lelkujete mezi kozami a malými kočičkami. Tygrokotě je vlastně jenom větší kočkokotě; s tím rozdílem, že když po vás laškovně chňapne mléčným chrupem, tak přijdete o tělesný výstupek.
b (3).JPG
b (2).JPG
b (1).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » úte 29. kvě 2012 22:58:15

Pak se strhne zmatek, všechny turisty zaženou na betonový ochoz tygřích klecí, zavřou na petlici a akce: mnichové s proutky v rukou se z výběhu vrací s tygry. Drogy zřejmě už povolují, protože tygři jsou dost nevrlí a mniši si dávali sakra pozor, aby se drželi v bezpečné vzdálenosti od nich; každý tygr má svého pohůnka, a když jeden šibal laškovně zahnul za lavičky a do hurá buše, tak se seběhli další pasáčci, tygra obkroužili a na způsob ovčáckého psa ho zahnali do klece.
Za tygry jel malý náklaďáček, na korbě dva chlapi s lopatou a rozhazovali po cestě něco černého, špičatého, kulatého různých velikostí po zemi - hovna! Jen co za tygry zaklapla dvířka, ze zatáčky vyběhlo divoké prase s hejnem proužkovancýh prasátek, za nima jeleni, buvoli, antilopy...naprosto bez přípravy, koukáte na to, jako když se za rohem otevřou dveře Noemovy archy a čekáte, co tahle ZOO ještě vybalí. No už nic, akorát jsme pak málem přejeli jablečně zeleného hada. Zvěř, evidentně živoucí zásoba masa pro tygry, se vrhla na hovna - byly to tuříny a řepy!
c (7).JPG
c (6).JPG
c (5).JPG
c (4).JPG
c (3).JPG
c (2).JPG
c (1).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tigra » úte 29. kvě 2012 22:59:43

Tyler, nečti to tady, co budeš dělat zítra v práci? :D


Král farmy (stejně ho sežere zfetovaný tygr):
d.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: T H A J S K O: 11 dní bez ubytování

Příspěvekod Tyler » úte 29. kvě 2012 23:24:57

Tigra píše:Tyler, nečti to tady, co budeš dělat zítra v práci? :D


Král farmy (stejně ho sežere zfetovaný tygr):
d.JPG



Tigro, kdyby Ty jsi vedela, jak je zde tezke v pracovni dobe koukak na Inet. Muj kancl musel mit otevrene dvere a PC v kanclu musel mit obrazovku tak, aby kdo sel okolo videl co prave podmikam na obrazovce. A pokud se stalo, ze nebyl nikdo v blizkosti a ja si zasurfovala na cesky web, tak se mne hned ukazal WARNING, ze jsem na nepovolenem webu. Takze, ted mne muze v praci kazdy skrabat na zadech, ja i ted uzivam svobody domaciho PC, takze si rohnim na Ketrech a piju si u toho kafo a ocas si odskocim zalit zahradu, neco uvarit a nebo nacpat pracku a zase pekne se zasednout s kocourama k PC a cist si v Ketrech :tu

BTW, mas fakt senzacni blog :tu
Tyler
 
Příspěvky: 38
Registrován: ned 12. úno 2012 16:07:19

WAT PRAYUN

Příspěvekod Tigra » stř 30. kvě 2012 22:26:37

Wat Prayun je sice další z chrámu v Bangkoku, ale nebudu vás jím zatěžovat - je hezký, ale oproti ostatním poněkud nudný.
prayu (7).JPG


Přišli jsme sem kvůli úplně něčemu jinému: přilehlému želvímu hřbitovu. Někde jsme o něm slyšeli nebo četli a MUSELI jsme ho vidět - k tygrům a želvám máme vyhraněný vztah. Turtle Mount není hřbitov želv, ale hřbitov lidský, utnový háj, úložiště popela, který rozmarný Ráma umístil okolo umělého pahorku, obklopil umělou krajinou a vodním příkopem, ve kterém žijí stovky nebo tisíce želv, už od druhého kvartálu 19. století.
Narazili jsme ovšem na nečekaný problém: památky v Bangkoku nejsou nijak dobře značené, chrám jsme poznali zdáli podle kopule hlavní čedí, ale hřbitov jsme prostě nenašli. Obešli jsme komplex, ale nic takového nebylo v dohledu, navíc liduprázdno.
prayu (6).JPG

Ve stínu jedné z chrámových budov jsme objevili počestné pocestné, dvě děti s maminkou. komunikační záměr byl jednoduchý: děti měly živé želvičky, někde tady to je, za pomoci několika jednoduchých anglických slov, jako "where" a "cemetery" se dozvíme cestu. Za doprovod jsme ochotni utrousit dolar. Slovo želva nepotřebujeme, ukážeme na ztýraná zviřátka v dětských chňapadlech. Jasné jak facka. Ani hovno. Ti lidi vůbec nepochopili, co po nich chceme. Chvíli si mysleli, že chceme koupit želvičky (jedno děťátko se rozplakalo, druhý spratek okamžitě natáhl ruku a snažil se mi plaza strčit do kabelky) - normální vzorec chování bílého muže. Univerzální mezinárodní jazyk propdal okamžitě. Jenže oni nechápali ani gesta! Kreslili jsme jim do písku, předváděli želvu, ukázali mapu, nic. Mají naprosto jinou signální sadu, nechápou nic z našeho světa, nejen to, jak se chováme a vypadáme, ale nerozumí ani intuitivním (podle nás) gestům: jít, tam, plavat... Kulturní propast. Globalizace je asi jen pohled intelektuála z Evropy ven (ne intelektuála z Evropy, ale pohled z Evropy). Zkrátka jsme se nic nedozvěděli, přesněji ti lidi se vůbec nedozvěděli, co od nich chceme, ale byli milí. Tak jsme se zklamaně sebrali s tím, že jdeme nakupovat. Obešli jsme barák a narazili jsme na vchod.
prayu (5).JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

PředchozíDalší

Zpět na Dovolená, výlety

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot] a 62 návštěvníků

cron