I S L A N D: Zlatý okruh

Fotky a zážitky z dovolených a výletů, plánování dovolených. Myslíš na blbosti a koně jsi už přešel.

I S L A N D: Zlatý okruh

Příspěvekod Tigra » pát 28. srp 2009 23:15:20

Říkají jim Zlatý okruh, třem místům na jihozápadě Islandu, třem místům, která každý musí navštívit.

Začali jsme na Þingvellir, na Sněmovních pláních. Þingvellir je jedinečný svou historií, roku 930 se tu začal scházet nejstarší parlament na světě, Alþing, roku 1944 zde byla vyhlášena nezávislost Islandu. To samo o sobě by stačilo k jedinečnosti celého údolí, ale Þingvellir je navíc i v geologicky a geomorfologicky zajímavém místě, v riftu (ale o tom ještě bude řeč).

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: I S L A N D: Zlatý okruh

Příspěvekod Tigra » pát 28. srp 2009 23:21:30

Ze Sněmovních plání jsme pokračovali dál do vnitrozemí, přejeli jsme pár údolí, každé bylo trochu jiné, ale všude byly úžasné hory. Neskutečně černé, strmé, plné suti.

Obrázek
Ohlédnutí k Þingvelliru z protějšího úbočí.


Jak už to tak na Islandu bývá, asfalt na silnici nebyl celou cestu, ale zase tam, kde byl, byl v perfektním stavu. Jednou jsme museli objíždět ovci zarytě stojící uprostřed cesty, zabranou do olizování něčeho nepochybně vynikajíciho. Občas jsme někde zastavili a udělali fotku, ale jinak neomylně směřovali k další atrakci.

Obrázek
Kostel jak z lega, cestou z Laugardavatnu na sever.


A pak jsme to uviděli – oblak bílé páry a tryskající gejzír. Krapet jsem zkusili zmírnit rozrušení návštěvou obchůdku se suvenýry (když už si hrajeme na ty turisty). Ale brzy jsme zase vylezli ven a šli se obdivovat přírodnímu divu. No, malinko jsem si to zpestřila telefonátem s nabídkou zaměstnání (u řičícího gejzíru, bez papíru, bez tužky). Obešli jsme všechny tůňky a šplouchátka. Nedalo mi to sáhnout si do vody, je opravdu velmi, velmi horká. Nestačili jsme žasnout nad nejrůznějšími barvami vody. Zašli jsem ke Geysiru, gejzíru, který dal všem gejzírům na světě jméno. Úplně na závěr jsme si nechali nejaktivnější z gejzíru v celé oblasti Haukadalur – Strokkur. Když jsme přijeli, dělala jsem si srandu, jestli budeme dělat "jů" a "jé", ať jsme správně in, jenže pak jsem dělala jů a jé a ani o tom nevěděla. Museli jsme počkat na tři erupce a ani pak se mi nechtělo pryč.

Když je vklidu, jen se v něm tak převaluje voda, občas probublá nějaká bublina, trochu se to zavaří, po hladině proběhne vítr. A pak se najednou voda nadzvedne, udělá obrovskou bublinu, ta praskne a už to tryská. Lidi okolo zavzdychnou a voda padá zpět do kráteru, který tam zůstal. Po chvilce je zase plný převalující se vody.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: I S L A N D: Zlatý okruh

Příspěvekod Tigra » pát 28. srp 2009 23:22:52

A do třetice nás čekal Gullfoss, největší islandský vodopád. Viděli jsme duhu, zmokli ve vodní tříšti, hleděli do hlubokého kaňonu pod vodopádem a říkali si, že jsme si vybrali krásnou zemi.

Obrázek

Obrázek


Obrázek


Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: I S L A N D: Zlatý okruh

Příspěvekod Tigra » pát 28. srp 2009 23:23:15

Kráter Kerið
Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: I S L A N D: Zlatý okruh

Příspěvekod Tigra » pát 28. srp 2009 23:24:24

Zajímavost:
Obrázek

údajně jediný katolický kostel v Reykjavíku. Sice je vyfocený zezadu, ale ani z druhé strany nevypadá o moc kostelovatěji. Tuhle fotku jsem dělala včera (5. 8.) pár minut před desátou a slunce už bylo těšně nad obzorem.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: I S L A N D: Zlatý okruh

Příspěvekod Tigra » pát 28. srp 2009 23:32:55

Zlatý okruh podruhé - Velikonoční a sněhem ozdobený.

Ranní slez nám trochu zkomplikoval fakt, že na Velký pátek se v zemi zastaví téměř všechna práce, takže i MHD začínala jezdit až od dvou hodin.
První zastávka patřila Þingvellir, místě jedinečném svou historií a polohou v riftovem údolí. Procouraly jsme to tam celé, nadělaly spoustu fotek a užívaly si ostrého jarního slunce a naprostého bezvětří.

Obrázek

Obrázek


Všechny vlajky, které jsme v ten den viděly, byly na půl žerdi. Náš odhad byl správný, bylo to na smutek, že ukřižovali Ježíše.
Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: I S L A N D: Zlatý okruh

Příspěvekod Tigra » pát 28. srp 2009 23:36:45

Naprosto okouzlující byla říčka Öxará, oproti létu plná vody, a zčásti zamrzlý vodopád Öxarfoss.

Obrázek

Obrázek


Fosagjá, rokle z průzračně čistou vodou, mě tentokrát zcela získala. Asi to bylo tím studeným vzduchem, třpytícím se sněhem, ale já stála na jejím břehu a koukala do nekonečné hloubky pod sebou, a kromě chuti si zaplavat, jsem neměla nejmenší potřebu hýbat se z místa.

Obrázek

Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: I S L A N D: Zlatý okruh

Příspěvekod Tigra » pát 28. srp 2009 23:41:58

Silnice přes hory ke Geysiru byla stále ještě kvůli sněhu zavřená, tak jsme musely objet celou východní část jezera Þingvallavatn. Alespoň jsme projely další chatovou osadou a utvrdily se v tom, že Islanďané mají letní domy ve stejné oblibě jako Češi.

Nachvilku jsme se zastavily u kráteru Kerið, ale když chvilku po nás přijely na parkoviště dva zájezdové autobusy, vytratily jsme se rychle do auta a jely dál na sever. Ostatně množství turistů bylo jedinou skvrnkou na dokonalém dni. Holt bylo znát, že polským dělníkům zakázali jeden den v roce pracovat, tak všichni vyjeli na výlet.

Haukadalur, Geysir, horká voda a gejzír Strokkur – o té nádheře jsem tu už básnila a vím, že i příště mě bude těžké od tryskajícího Strokkuru dostat.

Tentokrát se někam pod davem turistů zatoulala šňůra vymezující prostor okolo Geysiru, kam by se nemělo chodit, tak jsem se ocitla az přímo u něj. Bylo krásné podívat se do jeho nekonečné hlubiny, ale pocit, že by se třeba zrovna právě v ten okamžik, kdy se k němu nakláním, mohl rozhodnout vytrysknout, mě úplně klidnou nenechával.

Obrázek

Obrázek


Příště zkusím nafotit seriál, ale až v létě, protože v chladném počasí vše halila pára a třeba díra, která celou podívanou završí, nebyla tentokrát vůbec vidět.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Na závěr jsme zajely k vodopádu Gullfoss.
Přiznám se, nešla jsem až k němu. Odradila mě vyhlídková plošina, která vypadala jako veřejné kluziště. Protože i cesta byla celá zmrzlá, vyšlapali lidé na druhé straně provazového zábradlí cestičku ve sněhu. No, nic pro mě.

Obrázek

Obrázek

Navíc jsme s Martinem nebyli na stráních nad vodopádem, takže jsem si mohla užít něco nového.

Obrázek

Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00


Zpět na Dovolená, výlety

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 66 návštěvníků