TURECKO: žraso

Fotky a zážitky z dovolených a výletů, plánování dovolených. Myslíš na blbosti a koně jsi už přešel.

TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » pát 22. říj 2010 19:27:23

Tento chlívek zakládám kvůli pozitivní motivaci N. a hlavně H.


Oblíbeným stravovacím místem Turků jsou restaurace, kde má každý stůl vlastní gril. My jsme navštívili tuto na břehu řeky a jak sami vidíte, odcházeli jsme do polopita.

PC101428.JPG


PC101427.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod alika » pát 22. říj 2010 19:43:23

To jste mohli odplavat. :D
alika
Člen
 
Příspěvky: 8018
Registrován: ned 07. pro 2008 21:47:03

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » pát 22. říj 2010 19:45:22

Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » pát 22. říj 2010 21:10:17

V Antálii je taková ulice a tam jsou jen jídelny a restaurace, něco jako stodolní, ale nechlastá se tam, lid se opájí žrasem. Ani nevím, proč jsme šli zorvna sem, naháněči nás zvali dovnitř - možná proto, že tady nebyli vlezlí.
"Imam bayildi - máte?"
Neměli. Ale měli jiné věci.
Moje stránka jídelníčku - rajčata, papriky, maso.
PC101504.JPG

Geníkovo stránka - pica.
PC101504.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » pát 22. říj 2010 21:51:11

Turci dbají na to, abyste se u nich v restauraci především nenudili. Všechno, včetně polévek, vaší ASAP, takže to chvíli trvá a tak vám postupně na stůl snášejí různé blbiny, které jsou občas příčinou toho, že ve chvíli, kdy vám přinesou objednané jídlo, už nemůžete. Je potřeba mít na paměti, že je vhodné jen uždibovat, ne žrát, jinak z toho nebudete nic mít. Chce to mentální trénink, protože se nám to stávalo opakovaně. Anebo zrcadlo pakua do hlavy postele.

Nejprve nápoje: cola light ayran. Zředěný slaný jogurt. Turci ho nepodávají s mátou, jako třeba Libanonci, ale někde vám ho přinesou s měsíčkem citronu a petrželí. (Ta petržel je neoddělitelná družka veškerého tureckého masa, viděla jsem chlapa jako horu, co do sebe cpal petrželové listí jako manu. Ještěže seděl Gene záda, asi by blinkal. Není to kudrnka, ale ta obyč, s dlouhými výhonky, silně aromatická.)
Bohužel v málokteré restauraci mají ayran čerstvý, vlastní, většinou ho přinesli v kelímku jako jogurt. Občas mívají ayran bary, kde ho prohánějí šroubem, jako u nás ledovou tříšť, a ten je mnohem lahodnější, jsou v něm kousky sraženého mléka a je našlehaný. Ale i tak, Turek i když vám podává kelímek skrz okýnko bufetu, ho nezapomene řádně protřepat.
Hned po ayranu jsme dostali tři misky, nejdřív na koukání, protože k nim nebylo pečivo. Nebylo co jíst, ale bylo na co koukat. V jedné misce omáčka yoğurt sos, něco jako tzatziky, ale bez okurky, s bylinkami, mátou a česnekem. Harissa, rajčata s bylinkami a pálivou paprikou. A ve třetí lahůdka, beyaz peynir, uleželý ovčí sýr, tady byl asi rozšlehaný v másle.
PC101499.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » pát 22. říj 2010 22:03:59

Tak jsme chvíli koukali a dostali jsme teplou pitu.
PC101508.JPG


Ta nám moc nechutnala a když jsme ji skoro sežrali, dostali jsme ještě ogrilovanou pitu, která byla skvělá.
PC101507.JPG


S pitou přišel salát. Rajčata, okurky, cibule, TA petržel octový dresink a na jemná kolečka nasekané FEFERONKY. Jako řemen posypaný sklem a fosforem. Oni by je vynechali, klíďo, snaží se domluvit, bylo by to bez problémů, ale bez nich to není ono. Takže každá konzumace salátu se podobá skládání puzzle. Na konci jídla byste měli sestavit celou původní feferonku, jinak vám upadne prdel. Vím to, popelčila jsem s každým salátem, ale jeden z nich jsem dostala v tak nepříznivých podmínkách, že to oddělit nešlo. Ještě u snídaně jsem měla pálivý chleba, protože jsem ho držela holou rukou. O tom později...
Vidíte tam ty malé svině?
PC101506.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » pát 22. říj 2010 22:09:12

Když už jsme byli najedení, donesli nám jídlo.
Copak jsem si asi objednala já?
PC101502.JPG


PC101509.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » pát 22. říj 2010 22:17:06

Geník, konzerva, dostal pizzu, pide - sýrovou, a protože v turecké restauraci jsou vaše nevyslovená přání z vás vypáčena, dostal navrch dvě vajíčka.
PC101511.JPG



To moje jídlo má zvukomalebný název a vlastně to není žádné jméno (na rozdíl od vytouženého "Imam bayildi"), ale doslovný překlad toho, co jsem dostala - kebab (mleté maso) v lilku, patlican, to celé ugrilované. Za povšimnutí stojí zelené beraní rohy. Ty provází každé jídlo z grilu a jsou nepřekonatelné.
PC101501.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » pát 22. říj 2010 22:29:49

INTERMEZZO: koncem prosince dozrávají citrusy. Spíš přezrávají. Mandarinky nejsou ještě hotové, ale pomeranče a citrony už padají ze stromů. U silnic stojí přívěsy naložené bednama ovoce, hezky barevně vyskládané (jaktože nemám fotku?) a báby je prodávají po kilech. Tady se nehraje na "tam ten a tamhle ten, kolik to bude?" - prostě jedno kilo = 1 lira. Chceš ještě tamten? Můžeš ho mít, ale s devadesáti dekama dalších, šup šup a už je máš v pytlíku.
Já si to pamatuju z bolšána, tehdy byla důvodem šmelina zelinářů, naspodu byly shnilotiny, ale proč tady? Všechny plody jsou krásné a určitě se neprodají, není důvod cpát do pytlíku zrovna ty horší - a taky že báby vybírají ty nejhezčí koule. A pak mi to u jedné z nich docvaklo: oni neumějí počítat v nové (2004-5?) měně. Z tisícovky se stala jednotka, takže nejjednoduší je prodávat jedno kilo, jedna lira, na drobné nehrajeme. Smějete se, že jsou analfabeti? Haha, tak jenom počkejte, až tady budeme mít euro...na Slovensku už taky stojí kafe v automatu u benzinky 50 centů, ne 12 SK (ve konvertibilním kurzu je to přes 15 SK). Však my si na ty Turky vzpomeneme.....
Tak jsme přišli ke 3 kilům pomerančů, dvěma mandarinek a dva citrony byl dárek od pani.
PC111559.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » sob 23. říj 2010 23:51:07

Kebab na ulici, naše nejoblíbenější verze Döner Dürum Kebap - doner znamená plátky masa pečené na vertikálním grilu a durum to, že je zabalený v tenké pitě. Nejluxusnější verze byla pečená na ohni (to jsme potkali hlavně ve vnitrozemí, kde je málo turistů a kebab si tam kupují hlavně tuzemci) - a ten byl taky nejlevnější. V Konyi stál jeden kebab 1 tureckou liru (asi 11 korun), mně stačil jeden a ayran, Geník do sebe natlačil dva. Šikovný kebabista placky nahříval a zeleninu měl vychlazenou.
PC111688.JPG



Tak kebab už jste asi viděli, ale tady vidíte správný poměr masa, těsta a zeleniny. A taky přesně vyvážené petržele, aby to požil i antivegetinista Gene.
PC111691.JPG


PC111692.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » sob 23. říj 2010 23:58:55

Tohle jsou výhradně moje záležitosti:
ayran (protřepat, nemíchat!)
PC111694.JPG


A feferonky, které u některých místních okének ležely na stole k volnému odběru v malinkatých mističkách. Nevím, kolik si jich vezme průměrný turek, ale já jsem je sežrala všechny a ještě jsem koukala kolem :D - je to jedna z těch věcí, které jíte jednou v životě a pak na to navždy už jen vzpomínáte - pekelně pálivé a pekelně kyselé, jsou naložené snad v čistém octu. Takové Savo pro hubu, soudím, že si po tom Turci už nemusí čistit zuby. Gozleme neměli, tak jsem zabrousila ještě vedle do cukrárny, ale o tom až na konci.
PC111686.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » ned 24. říj 2010 0:06:24

INTERMEZZO: Většina restaurací a okýnek pro místní neoplývala stylingem a kvalitou zařízení, naopak... Nicméně bych doporučovala návštěvu všem kultivovaným stánkařům z bohatého Západu u kteréhokoliv bufetu i v té zaostalé části Antalye, u špinavých muslimů: absolutně čisté nádobí, stoly, přípravný pult, nástroje....každou chvíli vyběhl stánkař z boudy a utřel bakelitové stoly, židle, porovnal plastové židle a zametl. Pak si umyl ruce (to taky není úplně běžné, že?)
Nebyla to reklama, pro zápaďáky už vůbec ne, oni jsou prostě čistotní.
Spali jsme na cestě do Kappadokie v pár hotelech, ketré by asi vzhledem neprošly sítem "Exim tours čtyři hvězdy" - a všude se hulilo. Ale na čistý záchod a postel byl spoleh.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » ned 24. říj 2010 0:31:33

Hned asi druhý večer nás napadlo, že bysme si mohli zajet na večeři do nějaké místní lokanty. Já bych si nejradši dala gozleme, které prodávají na každém rohu, ale vyhlídka masa na ohni byla lákavější. Ony všechny ty jejich místní podniky vypadají strašně zahuleně a omšele, ale tomu nesmíte podlehnout - holt mají tam otevřený oheň (kouřit se v Turecku v restauracích nesmí) a zdravý rozum se zatím ubránil EU, takže když má talíř uražený okraj, tak není důvod ho vyhazovat - přece dobře slouží a zákazníci nejsou blbci, aby si toho nevšimli (znamená to, že zákazníci evropských restaurací blbci jsou :(?)
PC111737.jpg

Byla to taková zájezdní hospoda na pobřežní magistrále v takovém menším městě u Beleku a byla úplně prázdná. Maso vyskládané v prosklených vitrínách, což je záruka toho, že je čerstvé, že dostane, co jste si vybrali, ale pro nás taky toho, že se přežereme, než nám přinesou hlavní jídlo. Vrchní nás odchytil hned za dveřmi, nalehnul na mne a protože jsem si nemohla vybrat, nabídnul mi "mix" - na to jsem se nechala nachytat ještě několikrát. Ráda. Znamená to, že vám přinesou všechno, co je napadne, a tak dlouho, dokud nepadnete pod stůl.
Tady máte interiér a jídlo až zítra, musím taky někdy spát.
Obraz šlechtice na bílé koni, ne svatého, insitné umenie, jak by řekl Ivaj, KJP, jak by řekla Friday navozoval atmosféru dohledu, aby vás nenapadlo sebrat párátko. On se tam tak strašně nehodil, že se nám hrozně líbil.
PC111723.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » ned 24. říj 2010 0:36:40

Babiččin příborník a tatíček Ataturk. Zásoby vody vidíte a pečivo je v té bílé skříňce v rohu. Sklad a kuchyň jsou zbytečné náklady, všechno probíhá na place. Čistotu, čerstvé suroviny a technologii vaření si nemusíte domýšlet, tu prostě vidíte a máte pod kontrolou. A nikdo vám neplivne do polívky.
PC111727.JPG



Ředitelské sídlo, kde celý večer seděl majitel a dohlížel na jednoho číšníka, který obsluhoval jeden stůl. Brilantně! Na konci večeře nás čekalo několik bonusů a překvapení, včetně účtu.
PC111733.JPG

/29/
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod nadja » úte 02. lis 2010 10:22:46

H. se těší na turecké jogurty. U nás si kupujeme řecké, ať jen bílé nebo s jahodami či ostružinami. Výborné!
„K radostnému stáří patří vzpomínky na muže, za které jsme se neprovdaly.“
nadja
Člen
 
Příspěvky: 19691
Registrován: pon 17. lis 2008 9:49:46

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » úte 02. lis 2010 12:31:46

nadja píše:H. se těší na turecké jogurty. U nás si kupujeme řecké, ať jen bílé nebo s jahodami či ostružinami. Výborné!

:D
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod GeneHawkins » úte 02. lis 2010 13:21:40

nadja píše:H. se těší na turecké jogurty. U nás si kupujeme řecké, ať jen bílé nebo s jahodami či ostružinami. Výborné!

No, ten bude koukat.
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27124
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod nadja » úte 02. lis 2010 14:26:08

Jo? On má rád třeba řecké tzaziki. Vy jste je asi ochutnali, ale co jsem se kde dočetla, tak jen chválu na ty půlkilovky.
„K radostnému stáří patří vzpomínky na muže, za které jsme se neprovdaly.“
nadja
Člen
 
Příspěvky: 19691
Registrován: pon 17. lis 2008 9:49:46

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod GeneHawkins » úte 02. lis 2010 14:30:16

No já nevím, já tam jogurt neviděl. Ale určitě tam nějakej bude...
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27124
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod nadja » úte 02. lis 2010 15:46:30

„K radostnému stáří patří vzpomínky na muže, za které jsme se neprovdaly.“
nadja
Člen
 
Příspěvky: 19691
Registrován: pon 17. lis 2008 9:49:46

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod GeneHawkins » úte 02. lis 2010 16:07:32

No dyť říkám... Tak hlavně si zjisti, na jaké je to adrese...
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27124
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod nadja » úte 02. lis 2010 17:15:53

Myslíš, že potraviny, kde prodávají jogurty, budeme hledat jako jehlu v kupce sena? :)
„K radostnému stáří patří vzpomínky na muže, za které jsme se neprovdaly.“
nadja
Člen
 
Příspěvky: 19691
Registrován: pon 17. lis 2008 9:49:46

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » stř 10. lis 2010 23:28:57

Tak to jídlo.
V mžiku jsou na stole nápoje, já mám obvyklý ayran, bohužel opět z kelímku, Geník nějakou plechovku...a pak to začalo.
"Nechcete nějakou polívku, než bude maso?"
Geník že by si dal čočkovou - kirmizi mercimek čorbasi - že mu chutnala. Je to jemný krém z červené čočky, podle mé chuti na českou čočkovku poměrně fádní, nudná, sytá, ale hezky voní a je vždycky vřelá. Takže jsme si dali oba. Než přinesli polívku, začal vrchníprchni snášet - nejdřív nakrájel tu obrovskou péřovou veku - měl je schované v té bílé skříňce vedle obrazu.
2stul.jpg
Pak přinesl zelí a mrkev, následovala rajčata a feferonky, citrony, nějaké saláty...
S každým novým přídavkem nám přeskládal talíře na stole do nové úhledné, barevně i tvarově ladící kompozice.
3mercimek.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » stř 10. lis 2010 23:31:07

Všímejte - vlevo přibyl talíř s rajčaty, souměrně vpravo byly umístěny okurky.
4stul.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: žraso

Příspěvekod Tigra » stř 10. lis 2010 23:35:08

Vzadu na stole vidíte péřový chleba - ekmek, pak přinesli ještě placku pide (pidesi, ramadan pidesi) a arabskou pitu. Opečené na grilu.

Pita:
10chleba.jpg


Pide:
21chleba.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Další

Zpět na Dovolená, výlety

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 57 návštěvníků

cron