O cirkvi, jej majetku a inom...

... nebo o čem chcete...

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Ivan-1 » sob 31. pro 2011 10:46:08

Tigra píše:
derad píše:
Tigra píše:Nevím, jak je to u vás, ale u nás stát platí už jen platy duchovních
...a pracuje na tom jak těm milým lidem vecpat několik státních rozpočtů ve jménu spravedlivé kompenzace za zabavené majetky, které stejně nebyly jejich a když jo, tak byly ukradené.

Komu ukradli kostely?

A kde na nich asi zobrali? A prečo chcú vrátiť aj majetky, ktoré im preukázateľne nikdy nepatrili, a chcú ich len na základe toho, že im boli v minulosti prenajaté, či dané do správy?
Prečítaj si niečo o Matke Tereze (nie však katolícku propagandu). To, čo ona robila s peniazmi donorov, sa po katolícky volá bohumilá činnosť, v sekulárnom práve sa to volá sprenevera. Časť peňazí, darovaných jej organizácii na pomoc chorým v Kalkate posielala na Vatikánsky účet z ktorého sa do Kalkaty nevrátila ani rupia, časť peňazí použila na zakladanie a financovanie kláštorov po celom svete. Na prevádzku jej kalkatských nemocníc sa použil len zlomok na to určených peňazí.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14462
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod derad » sob 31. pro 2011 10:47:33

Tigra píše:
derad píše:katolická církev je nejstarší dosud fungující organizací, kde si CEO nechává říkat svatý

No a co? Klaus i Havel si taky nechávají říkat prezident a přitom s výkonem funkce v prezidentské demokracii nemají nic společného - srovnej s pravomocemi a činností např. Obamy. Je to jenom slovo, které má navíc správný význam jen pro členy církve - pro neveřící nemá žádnou hodnotu.
jde o to, že učení Ježíše, (jak ho vnímám já) bylo maximálně rovnostářské, plus bůh miluje všechny své děti stejně.
nikde se nikdy nepsalo o tom, že by Bůh nebo Jéža požadovali vytvoření pozemské PR + arbitrážní + politické + vládnoucí agentury pojmenované církev.
popravdě věřím, že existenci církve jako takové v celé její historii vnímá křesťanská božská trojice podobně jako Klaus EU a to, že církevní hlava se tituluje svatá už je jen čirá zlomyslnost; hrst soli hozená do očí Jesusovi, drtícímu mezi zuby hořkou skutečnost, že milióny ovcí se té zvrácené církevní nehoráznosti po tisíce let odevzdávají.
Já se taky nechápu.
Tigra

derad
Člen
 
Příspěvky: 17302
Registrován: ned 06. lis 2011 21:55:18

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Tigra » sob 31. pro 2011 10:50:25

Ivan-1 píše:
Tigra píše:
derad píše:
Tigra píše:Nevím, jak je to u vás, ale u nás stát platí už jen platy duchovních
...a pracuje na tom jak těm milým lidem vecpat několik státních rozpočtů ve jménu spravedlivé kompenzace za zabavené majetky, které stejně nebyly jejich a když jo, tak byly ukradené.

Komu ukradli kostely?

A kde na nich asi zobrali?

Tam, kde vaše vláda. Už jsem psala asi 3x.

A prečo chcú vrátiť aj majetky, ktoré im preukázateľne nikdy nepatrili, a chcú ich len na základe toho, že im boli v minulosti prenajaté, či dané do správy?

To jsou které? O tom nicc nevím.

Prečítaj si niečo o Matke Tereze (nie však katolícku propagandu). To, čo ona robila s peniazmi donorov, sa po katolícky volá bohumilá činnosť, v sekulárnom práve sa to volá sprenevera. Časť peňazí, darovaných jej organizácii na pomoc chorým v Kalkate posielala na Vatikánsky účet z ktorého sa do Kalkaty nevrátila ani rupia, časť peňazí použila na zakladanie a financovanie kláštorov po celom svete. Na prevádzku jej kalkatských nemocníc sa použil len zlomok na to určených peňazí.

No tak to je asi tak stejný rozdíl, jako dát Afričanům pytel brambor k sežrání nebo k nasazení. A v těch klášterech se dělo co? Chodili tam kamarádi Matky Terezy na dovolenou, že?
Havel taky schváli to humanitární bombardování, nakonec.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Tigra » sob 31. pro 2011 10:57:56

derad píše:
Tigra píše:
derad píše:katolická církev je nejstarší dosud fungující organizací, kde si CEO nechává říkat svatý

No a co? Klaus i Havel si taky nechávají říkat prezident a přitom s výkonem funkce v prezidentské demokracii nemají nic společného - srovnej s pravomocemi a činností např. Obamy. Je to jenom slovo, které má navíc správný význam jen pro členy církve - pro neveřící nemá žádnou hodnotu.
jde o to, že učení Ježíše, (jak ho vnímám já) bylo maximálně rovnostářské, plus bůh miluje všechny své děti stejně.
nikde se nikdy nepsalo o tom, že by Bůh nebo Jéža požadovali vytvoření pozemské PR + arbitrážní + politické + vládnoucí agentury pojmenované církev.
popravdě věřím, že existenci církve jako takové v celé její historii vnímá křesťanská božská trojice podobně jako Klaus EU a to, že církevní hlava se tituluje svatá už je jen čirá zlomyslnost; hrst soli hozená do očí Jesusovi, drtícímu mezi zuby hořkou skutečnost, že milióny ovcí se té zvrácené církevní nehoráznosti po tisíce let odevzdávají.

A jak jinak by se ty "ovce" k tomu Ježíšovi dostaly?
Samozřejmě, že každá organizace časem rozbují, stejně církve jako governmet, nebo třeba ta EU a pokryje hromady příživníků. To, že se z církve stala vládnoucí agentura byl požadavek přirozený a pozemský, disponovala ohromným vlivem, vladaři si ji zvali a zavazovali. Nejde tomu zabránit a to, co církvi trvalo tisíce let, dokázala EU za dvacet.
Proč by měla církev, která si zachovala suverenitu od státu, přicházet o peníze, které evidentně byly její.
Nemyslím si o Havlovi, že by byl ovce oddávající se zvrácené nehoráznosti.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Ivan-1 » sob 31. pro 2011 11:00:44

Tigra píše:Ale jdi ty! A kdopak tě asi naučil, že nemáš krást, lhát a zabíjet, neznásilňovat ženské na ulici, starat se o svoje děti (muži-u žen je to příroda) a kakat do záchodu? Maminka? A kdo to naučil tvoji maminku a její maminku? Kdo vlastně vůbec naučil číst pramaminku tvojí maminky? Církev má daleko větší vliv na to, čím dnes jme, než jste ochotní si připustit. Skoro absolutní. Tím spíš, že pokud se chcete vymezovat proti islámské společnosti, tak vám nezbyde nic jiného, než se odvolávat na křesťanství, protože v tom je ukotvena vaše morálka i identita, svázanost s jediným směrem, který považujete za správný - a ten směr, ať se vám to líbí, nebo ne, je stanovený Bohem (tím namalovaným v kostelem, ne tím, co si možná nosíte v sobě).

Tak na takúto demagógiu som obzvlášť citlivý. Kresťanská cirkev si patent na morálku bezostyšne privlastnila! Pozri si Chamurappiho zákonník, kde máš zákony totožné s Desatorom. Rovnaké princípy hlásali aj iné kultúry, staršie ako kresťanstvo. Desatoro, okrem prvých troch ideologických blábolov, bolo a je vlastné aj kultúram, ktoré o kresťanstve ani len nepočuli. Morálka totiž nie je o božích príkazoch, ale o prírodnom zákone - prežití rodu.
A to nehovorím o tom, že kresťanské desatoro nebolo pôvodne desatoro (prečo sa z neho vypustilo niekoľko, udajne Božích príkazov?) a znelo inak. Prikázanie neznelo Nezabiješ!, ale - Nezabiješ blížneho svojho! = príslušníka svojho kmeňa. Ostatných ľudí bolo podľa pôvodného prikázania možné zabíjať beztrestne.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14462
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Ivan-1 » sob 31. pro 2011 11:10:35

Nesmysl je tahle odpověď, ptala jsem se na to, co jsi psal hned v prvním příspěvku - jakou souvislost má slovenský státní rozpočet s tím, že někdo postavil kostel v Německu? Třeba byl z nějakých dotací, třeba se složili věřící, třeba to zaplatil nějaký mecenáš z Jižní Ameriky..

Nemám pocit, že by som sa akokoľvek dotkol súvislosti, ktorú mi podsúvaš.

Tak se zeptám znovu: proč by o ty peníze neměli přijít taky ostatní politické strany a nepolitická uskupení? Ze stejného důvodu, jak píšeš ty, pokud takový existuje - to o tom světonázoru.
Nevím, jaká debata o peníze ve školství probíhá u vás, ale u nás se hádají o peníze do škol v jediném směru - zvýšení platů. Nikdo nechce peníze na lepší knížky, učebny, školy, na rozvoj a vzdělávání pedagogů...na děti serou.

Ak sa budeme baviť o financovaní politických strán, odpoviem ti podobne.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14462
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Tigra » sob 31. pro 2011 11:14:44

Ivan-1 píše:
Tigra píše:Ale jdi ty! A kdopak tě asi naučil, že nemáš krást, lhát a zabíjet, neznásilňovat ženské na ulici, starat se o svoje děti (muži-u žen je to příroda) a kakat do záchodu? Maminka? A kdo to naučil tvoji maminku a její maminku? Kdo vlastně vůbec naučil číst pramaminku tvojí maminky? Církev má daleko větší vliv na to, čím dnes jme, než jste ochotní si připustit. Skoro absolutní. Tím spíš, že pokud se chcete vymezovat proti islámské společnosti, tak vám nezbyde nic jiného, než se odvolávat na křesťanství, protože v tom je ukotvena vaše morálka i identita, svázanost s jediným směrem, který považujete za správný - a ten směr, ať se vám to líbí, nebo ne, je stanovený Bohem (tím namalovaným v kostelem, ne tím, co si možná nosíte v sobě).

Tak na takúto demagógiu som obzvlášť citlivý. Kresťanská cirkev si patent na morálku bezostyšne privlastnila! Pozri si Chamurappiho zákonník, kde máš zákony totožné s Desatorom. Rovnaké princípy hlásali aj iné kultúry, staršie ako kresťanstvo. Desatoro, okrem prvých troch ideologických blábolov, bolo a je vlastné aj kultúram, ktoré o kresťanstve ani len nepočuli. Morálka totiž nie je o božích príkazoch, ale o prírodnom zákone - prežití rodu.
A to nehovorím o tom, že kresťanské desatoro nebolo pôvodne desatoro (prečo sa z neho vypustilo niekoľko, udajne Božích príkazov?) a znelo inak. Prikázanie neznelo Nezabiješ!, ale - Nezabiješ blížneho svojho! = príslušníka svojho kmeňa. Ostatných ľudí bolo podľa pôvodného prikázania možné zabíjať beztrestne.

Tak v tom případě promiň, jestli je to tak - nevěděla jsem, že jsi starý Egypťan. Já jsem vychováná v prostředí křesťanského desatera.

Přežití rodu = nelítostné zbavení se slabých a nemocných. To je přesně proti tomu, co církev dělá, ta je naopak ochraňuje. Jasně, že vychází z přírodních zákonů, z čeho jiného, ale zabíjení i krádež jsou v přírodě přirozené.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod derad » sob 31. pro 2011 11:19:09

Tigra píše:A jak jinak by se ty "ovce" k tomu Ježíšovi dostaly?

takový taoismus se bez církve (alespoň v té podobě jako katolická) docela dobře obešel. a vůbec, žádné náboženství nezavraždilo tolik lidí, jako křesťanské. věří, že bez vlivu církve by tomu tak nebylo. podobnou paralelu ještě vidím u islámu.

Nemyslím si o Havlovi, že by byl ovce oddávající se zvrácené nehoráznosti.
no a? já si nemyslím o Wojtylovi, že byl svatý, ani přeneseně. myslím, že to byl zločinec s přímou odpovědností za mnoho lidských životů.
Já se taky nechápu.
Tigra

derad
Člen
 
Příspěvky: 17302
Registrován: ned 06. lis 2011 21:55:18

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Ivan-1 » sob 31. pro 2011 11:27:27

Tam, kde vaše vláda. Už jsem psala asi 3x.

Ach jaj!

To jsou které? O tom nicc nevím.

Tak si skús o nich niečo pohľadať.

A v těch klášterech se dělo co? Chodili tam kamarádi Matky Terezy na dovolenou, že?

Aha! Takže, ak nejaký štátny úradník použije peniaze určené na prevádzku miestnej nemocnice na výstavbu novej radnice, tak je to v poriadku, to sprenevera nie je. Len to musíš oznámiť zákonodarcom, aby to nezabudli zapracovať do zákonov.

Okrem toho, tá šialená albánska bigotná chudera robila všetko iné, len nepomáhala chorým v jej akoženemocniciach. Indickí, ale aj iní lekári protestovali proti nedodržiavaniu hygienických štandardov, proti jej metódam, kedy nechávala skapíňať v bolestiach pacientov, neboli im schválne podávané utišujúce prostriedky, pretože podľa albánskeho netvora "je krásne ak môže človek trpieť tak, ako trpel Kristus na kríži". Len symptomatické bolo, že keď umierala ona, dala sa odviezť do špičkovej nemocnice.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14462
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Tigra » sob 31. pro 2011 11:33:05

derad píše:
Tigra píše:A jak jinak by se ty "ovce" k tomu Ježíšovi dostaly?

takový taoismus se bez církve (alespoň v té podobě jako katolická) docela dobře obešel. a vůbec, žádné náboženství nezavraždilo tolik lidí, jako křesťanské. věří, že bez vlivu církve by tomu tak nebylo. podobnou paralelu ještě vidím u islámu.

Nemyslím si o Havlovi, že by byl ovce oddávající se zvrácené nehoráznosti.
no a? já si nemyslím o Wojtylovi, že byl svatý, ani přeneseně. myslím, že to byl zločinec s přímou odpovědností za mnoho lidských životů.

Já moc nechápu, co mi tady furt vysvětluješ. Neobhajuju křesťanství, ani církev, znám lepší náboženství a hlavně je mi to popravdě úplně jedno. Církev (křesťanská) je dnes bezzubá, Evropu ohrožují jiné spolky.
Obhajuju jen to, že jako regulérní "vládní organizace" vytvořilo nějaký majetek, ne odlišným způsobem od jiných organizací, a tak má něj nárok a taky má nezpochybnitelný nárok ho používat, jak chce. A když je to v souladu s přáním nebo pro radost jejích členů, tím líp. Není v tom žádné pokrytectví, stejně jako není pokrytectví ve stavbě městských parků, pláže u Seiny nebo přenosech fotbalu a Formule1 veřejnoprávními médii.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Ivan-1 » sob 31. pro 2011 11:41:37

Tak v tom případě promiň, jestli je to tak - nevěděla jsem, že jsi starý Egypťan. Já jsem vychováná v prostředí křesťanského desatera.

???


Přežití rodu = nelítostné zbavení se slabých a nemocných. To je přesně proti tomu, co církev dělá, ta je naopak ochraňuje. Jasně, že vychází z přírodních zákonů, z čeho jiného, ale zabíjení i krádež jsou v přírodě přirozené.

Prežitie rodu = pud sebazáchovy. Tým je determinovaná akákoľvek morálka. Neviem o tom, že by prikázanie Nezabiješ! implikovalo zákaz zabitia akéhokoľvek živého tvora. Je aspoň najvyššia katolícka suita prísne vegetariánska, aby si mohla použiť tento argument? V prírode sa však nezabíja, na rozdiel od katolíckej praxe, pre iný názor. Ani liečba chorých, či ochrana slabých nie je kresťanský vynález, ten funguje odkedy je človek človekom, a nakoniec fungoval aj predtým, pretože ten princíp je platný aj v prírode, pokiaľ neohrozí prežitie zdravého jedinca alebo smečky.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14462
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Tigra » sob 31. pro 2011 11:43:29

Ivan-1 píše:
Tam, kde vaše vláda. Už jsem psala asi 3x.

Ach jaj!

To jsou které? O tom nicc nevím.

Tak si skús o nich niečo pohľadať.

Na to nemám čas a ani zájem. Jestli mi chceš něco říct, tak mi to řekni, ale jinak nemám informace a nemám se o čem bavit.

A v těch klášterech se dělo co? Chodili tam kamarádi Matky Terezy na dovolenou, že?

Aha! Takže, ak nejaký štátny úradník použije peniaze určené na prevádzku miestnej nemocnice na výstavbu novej radnice, tak je to v poriadku, to sprenevera nie je. Len to musíš oznámiť zákonodarcom, aby to nezabudli zapracovať do zákonov.
Tak to snad nemyslíš vážně, srovnávat klášter s radnicí...víš, kdo žije v klášteře a co tam ti lidi dělají? Zvlášť v rozvojových zemích. Hmm, ale věřím, že víš, že se ti to akorát teď nehodí do krámu. http://www.youtube.com/watch?v=WgSYnanB ... re=related

Okrem toho, tá šialená albánska bigotná chudera robila všetko iné, len nepomáhala chorým v jej akoženemocniciach. Indickí, ale aj iní lekári protestovali proti nedodržiavaniu hygienických štandardov, proti jej metódam, kedy nechávala skapíňať v bolestiach pacientov, neboli im schválne podávané utišujúce prostriedky, pretože podľa albánskeho netvora "je krásne ak môže človek trpieť tak, ako trpel Kristus na kríži". Len symptomatické bolo, že keď umierala ona, dala sa odviezť do špičkovej nemocnice.

Hm.
Obhajuju něco, co jsem vůbec nechtěla obhajovat, protože o tom nic moc nevím, ale hlavně je mi to úplně fuk, nezajímám se o to. Nevím, proč jsme se dostali k matce Tereze. Svoje stanovisko k německému kostelu, jako organizaci moci, jsem napsala o příspěvek výše. To je všechno, co jsem k tomu chtěla říct.

Akorát mně napadla úplně poslední věc: Zaujalo mne, že církev se zdá Deradovi zrůdná; ale tomu, co z lidí udělal režim strany v Sev. Koreji se strašně směje. Znásilnění desítek chlapečků proti ztrátě osobnosti a smyslu života i smrti milionů lidí, vlastně celého národa (beru období posledních třeba 30 let, aby to bylo pro obě strany spravedlivé) mi přijde mnohem horší. Ale je fakt, že neznám pocity ani jedné strany, tak nejsem objektivní.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Ivan-1 » sob 31. pro 2011 12:01:44

Tak to snad nemyslíš vážně, srovnávat klášter s radnicí...víš, kdo žije v klášteře a co tam ti lidi dělají? Zvlášť v rozvojových zemích. Hmm, ale věřím, že víš, že se ti to akorát teď nehodí do krámu.

V tomto prípade nezrovnávam nič. Len aplikujem tvoje chápanie pojmu sprenevera na iný prípad. Je mi jedno (rovnako ako aj zákonu), na aké bohumilé ciele sa tie peniaze použijú. Určené boli na niečo iné, ako boli v skutočnosti použité, a to je podstata problému. Donori nedávali svoje peniaze na výstavbu a prevádzku kláštorov, boli oklamaní!
Okrem toho, o tej cirkevnej "pomoci" si myslím svoje. Cirkvi ide predovšetkým o evanjelizáciu, až v druhom rade o pomoc tým, čo to potrebujú (Česť veriacim jedincom, ktorí si to vedome prehodia naspäť). Z tohoto pohľadu viac verím sekulárnym dobrovoľníkoma organizáciám, ktorí nebudú vysvetľovať malomocnému, ako ich Boh veľmi miluje, a že jeho choroba je vlastne vyznamenaním.

Obhajuju něco, co jsem vůbec nechtěla obhajovat, protože o tom nic moc nevím, ale hlavně je mi to úplně fuk, nezajímám se o to. Nevím, proč jsme se dostali k matce Tereze.

Matka Tereza bola príkladom egoistického prístupu organizácie (tvrdiacej, že pozemské statky nie sú dôležité, a dokonca hriešne) k majetku.


Akorát mně napadla úplně poslední věc: Zaujalo mne, že církev se zdá Deradovi zrůdná; ale tomu, co z lidí udělal režim strany v Sev. Koreji se strašně směje. Znásilnění desítek chlapečků proti ztrátě osobnosti a smyslu života i smrti milionů lidí, vlastně celého národa (beru období posledních třeba 30 let, aby to bylo pro obě strany spravedlivé) mi přijde mnohem horší. Ale je fakt, že neznám pocity ani jedné strany, tak nejsem objektivní.

Ideológia ako ideológia - každá si privlastňuje patent na pravdu a dokáže pre svoje presvedčenie robiť zverstvá.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14462
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod derad » sob 31. pro 2011 13:48:25

Tigra píše: tomu, co z lidí udělal režim strany v Sev. Koreji se strašně směje.
nesmál jsem se tomu, co udělal režim lidem, smál jsem se kvíkání, protože to bylo legrační.
tvoje následné srovnávání 30 znásilněných chlapečků s milióny mrtvých už je dost bizarní konstrukce a nevím, co si slibuješ od toho, že naznačíš, že mi milión mrtvých připadá srandovní.
a je to zcela mimo fakt, že se mi nelíbí, aby se církvi cpaly veřejné peníze. tobě se to zdá ok - fajn, můžem o tom diskutovat, ale ve chvíli, kdy ze mě začneš dělat psychopata se mi to už nelíbí.
mám jiný názor než ty - neměla by to být spíš příležitost k jejich společné výměně než k útočení (byť jako "poslední věc")?
Já se taky nechápu.
Tigra

derad
Člen
 
Příspěvky: 17302
Registrován: ned 06. lis 2011 21:55:18

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod alika » sob 31. pro 2011 20:41:33

Já jsem jen "kaktusář", to přiznávám. Ale stejně se mi nelíbí ty formulace o nakradeném majetku. Vůbec neberete v úvahu hlubokou víru dřívější společnosti, kdy vládci, šlechta, měšťanstvo se předháněli z jakýchkoli důvodů v darech církvi. Ať movitých či nemovitých. A prostý lid dával desátky stejně většinou ochotně. Jo, byl v tom strach, ale pravdivý, věřící strach. A tedy to podle mě nebyla žádná krádež.

A jako v každém společenství lidí jsou sfině i ti dobří. A dobrých kněží, kteří nesli lidem vzdělání, podporovali vesnické nadané děti na školách, také nebylo málo. A jeptišky u nemocných - možná byste byli sami rádi...
Myslím, že i dnes je dost silně věřících, a kdyby církev vyházela papeže s jeho suitou a chovala se lidsky, aby se i katoličtí kněží mohli ženit, nezakazovala kondomy a nedělala podobné kraviny, tak by i náhled ateistů byl klidnější.
alika
Člen
 
Příspěvky: 8018
Registrován: ned 07. pro 2008 21:47:03

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod derad » sob 31. pro 2011 22:10:33

alika píše: A jeptišky u nemocných - možná byste byli sami rádi..
to, že bych možná ocenil erudovanou jeptišku na smrtelné posteli neznamená, že budu mhouřit oči před zlem, které katolická církev napáchala.

souhlasím, v rámci církve se vyskytovali i slušní lidi, ale co to je platné, když jiní mučili, upalovali, vraždili, udávali, kolaborovali, znásilňovali a kdoví co ještě dalšího. ty slušné takovými neudělala církev, takovými by byli i bez ní. že ke svému rozhodnutí pomáhat jiným využili strukturu církve je přirozené, vezme-li se v úvahu PR dobrotivosti a lásky, které o sobě církev šíří. přesto jejich (slušných lidí) účast v mašinerii nemůže zakrýt skutečné výsledky činnosti toho obřího soustrojí - dlouhodobé a nesmírně efektivní hromadění moci a majetku všemi dostupnými prostředky. až posledních pár dekád jim ta moc trošku upadá.

odděluješ od církve papeže a jeho suitu aliko, ale lidé, pro které je katolická církev autoritou, ho respektují a uctívají. pokud by ho viděli podobně jako ty nebo já, nechtěli by mít s církví nic společného, ne?

když stvořil bůh člověka k obrazu svému a zároveň mu dal rozum, proč jich tolik potřebuje jiné, aby jim říkali, co mají dělat? není tak zavržení darů vlastní vůle, vlastního rozhodování a vlastního svědomí ultra-hříchem?
Já se taky nechápu.
Tigra

derad
Člen
 
Příspěvky: 17302
Registrován: ned 06. lis 2011 21:55:18

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod alika » sob 31. pro 2011 22:33:32

derade, ty se prostě do té většiny času, kdy lidé v ě ř i l i, prostě opravdu věřili, nějak nemůžeš vcítit.

No a jelikož se doba za posledních cca 80let doba změnila, tak kdyby církev pohla zadkem, tak by měla daleko víc přívrženců. Duchovní život hledá spousta lidí, nejen nemocných a proto všude vznikají sekty, které nemají morálku už vůbec žádnou. Já se nesnažím omlouvat ani vynášet katolickou církev, ale ty majetky neukradla o nic víc, než navrácené hrady a zámky šlechta. Jo, vyválčili je, sňatkama rozšířili, ale byly jejich a vrací se jim. Ne?
alika
Člen
 
Příspěvky: 8018
Registrován: ned 07. pro 2008 21:47:03

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Ivan-1 » sob 31. pro 2011 22:55:33

alika píše:... tak by i náhled ateistů byl klidnější.

Problém je, alika, zakopaný v samotnom náboženstve. Sú tri monoteistické svetové náboženstvá. Mimochodom, všetky tri veria v jedného Boha. Všetky tri sú nadmieru xenofóbne, mizogýnne a hegemonistické. Jedno z nich si, našťastie, odrezalo cestu k "evanjelizácii" vlastnou dogmou - židom (v zmysle viery) sa nemôžeš stať, musíš sa Židom narodiť. Nepochybujem však o tom, že vo vhodnej chvíli, Žid-Nežid, všetci by sme museli prijať ich nezmyselné cirkevné zásady. Ostatné dve nezakryto prejavujú snahu podriadiť si svet a prerobiť ho na obraz svoj. Pozri sa na neustálu snahu islamu a katolicizmu zasahovať do sekulárnych sfér, ich neustále presadzovanie stredovekých názorov a spôsobu života. Je to práve monoteizmus a presvedčenie o výnimočnosti vlastnej viery, ktoré ich robi takými, akými sú - nebezpečnými.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14462
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Ivan-1 » sob 31. pro 2011 23:16:45

alika píše:Já se nesnažím omlouvat ani vynášet katolickou církev, ale ty majetky neukradla o nic víc, než navrácené hrady a zámky šlechta. Jo, vyválčili je, sňatkama rozšířili, ale byly jejich a vrací se jim. Ne?

Čo myslíš, kto dostal majetky kacírov? A myslíš si, že zlato Juho- a Stredoamerických kultúr sa dostalo len do sekulárnych rúk?...
Na Slovensku si cirkvi, najmä RKC, nárokujú majetky, ktoré nikdy neboli jej, mali ich len v užívaní, a v reštitúciách také aj dostali, pretože tie správne ovečky sú zakuklené v každom úrade. O zmluve s Vatikánom, ktorá de facto znemožňuje odluku cirkvi od štátu, radšej pomlčím, aby som sa nedogrcal, ako sme sa dobrovoľne stali vazalmi Vatikánu.
Dostať všetky majetky okolo ktorých cirkev čo i len prešla, používať ich na podnikanie, neplatiť dane a dostávať každoročne a automaticky prachy z rozpočtu. To je predstava spravodlivého postavenia RKC na Slovensku.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14462
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod derad » sob 31. pro 2011 23:23:14

alika píše:derade, ty se prostě do té většiny času, kdy lidé v ě ř i l i, prostě opravdu věřili, nějak nemůžeš vcítit.
to se mýlíš. jsem přesvědčen, že každý v něco opravdově věří, i kdyby jen v zítřek.
Já se taky nechápu.
Tigra

derad
Člen
 
Příspěvky: 17302
Registrován: ned 06. lis 2011 21:55:18

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Ivan-1 » sob 31. pro 2011 23:31:09

Tigra píše:
A prečo chcú vrátiť aj majetky, ktoré im preukázateľne nikdy nepatrili, a chcú ich len na základe toho, že im boli v minulosti prenajaté, či dané do správy?

To jsou které? O tom nicc nevím.

Napríklad (ide o české majetky) tretí odstavec:
http://slovakia.humanists.net/vyhlcr.htm
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14462
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod derad » sob 31. pro 2011 23:47:01

vyčerpávající rozbor problematiky církevního majetku u nás:
Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.

Tzv. vrácení majetku, který byl církvi římskokatolické odňat před 20. 11. 1992, by nebylo restitucí (uvedením do původního stavu), protože odňat byl majetek podléhající uvedenému omezujícímu režimu, kdežto nyní je podle zákona č. 308/1991 Sb. církev oprávněna disponovat svým majetkem zcela volně.
Já se taky nechápu.
Tigra

derad
Člen
 
Příspěvky: 17302
Registrován: ned 06. lis 2011 21:55:18

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Kohant » ned 01. led 2012 10:32:29

Ale je pěknej ten ledovej kostel, co říkáte?

Takovej patafyzickej, a přitom docela levnej.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40260
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Tigra » ned 01. led 2012 11:30:07

Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89244
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: KDe a CO by stálo za vidění ve světě?

Příspěvekod Ivan-1 » ned 01. led 2012 13:00:34

Kohant píše:Ale je pěknej ten ledovej kostel, co říkáte?

Takovej patafyzickej, a přitom docela levnej.

Mohol stáť aj desať melónov, to je pravda. Ale patafyzický nie je. Nemajú tam špirály.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14462
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

PředchozíDalší

Zpět na Volná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam [Bot] a 197 návštěvníků

cron