O cirkvi, jej majetku a inom...

... nebo o čem chcete...

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Ivan-1 » pát 06. led 2012 16:42:24

GeneHawkins píše:
Ivan-1 píše:
GeneHawkins píše:
Ivan-1 píše:
lenka píše:Jaks napsal, může si říkat, co chce, ale ty ho nemusíš poslouchat.

Myslím, že tvoja rada je princípom, prečo toľko u nás vydržal komunizmus, a prečo napríklad v S. Korei dospel do tak neuveriteľne obludnej súčasnej formy.

To je samozřejmě nesmysl. Jseš přesně na druhém konci. Chceš dělat přesně to, co komunisti. Když se ti něco nelíbí, chceš to umlčet. Já si naopak myslím, že svoboda slova je důležitá hodnota a cenzura slov je cesta do pekla.

No tak nechajme behať po svete beztrestne neonacistov.

I jsem takovouto repliku čekal a souhlasím s ní, ovšem bez ironie. V různých částech vyspělého světa tomu tak je. "Verbálního" neonacistu. Však i onen slavný Voltairův výrok, který bych čekal, že zrovna ty budeš hájit, je s tím v souladu.

Možno sa principiálne nerozumieme. Mám kamaráta, ktorý má niektoré názory, ktoré by sa dali nazvať fašistickými, a on to ani nepopiera. Nestavia však (a ja len dúfam, že to tak aj ostane) na nich ideológiu, neorganizuje sa vo fašistických štruktúrach, tak to neriešim. Rovnako neriešim, ak niekto verí hoci vo veľké špagetové monštrum. Iné by bolo, ak by takíto veriaci svoju vieru inštitucionalizovali, a tá inštitúcia by svoju vieru prehlasovala za jedinú správnu a konala by na základe podstaty tejto viery xenofóbne a hegemonisticky, podobne ako napríklad RKC. A peniaze na svoju činnosť získavala vraždami, lúpežami, arizáciami a prísľubom nereálneho kráľovstva nebeského za finančnú odmenu. O zvrátenej morálke samotnej vierouky ani nevravím.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Ivan-1 » pát 06. led 2012 16:46:14

albereta píše:musime jeden druheho presvedcit o svojej pravde? myslim si, ze na takejto neformalnej platforme to nie je vobec potrebne, prijemne je aj to "len tak si pokecat" bez nutnosti presvedcovania druhej strany ;)

Nie som tak naivný, aby som si myslel, že nejakého veriaceho priamo presvedčím. Nediskutujem o viere pre takýto dôvod. Viera je iracionálnym pohľadom na svet, preto je veriaceho ťažko presvedčiť racionálnou argumentáciou.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod GeneHawkins » pát 06. led 2012 16:48:22

Tak vidíš, že v zásadě nejsme vepři. Tak se ještě nějak vyrovnat s tím finančním závazkem vůči nim a máme klid.
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27128
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Ivan-1 » pát 06. led 2012 16:56:35

albereta píše:najprv o psovi ako priklad: vo vyroku: "vcera som bol na prechadzke so psom" sa spoliehas na posluchacov, ze maju nejaku predstavu o slove pes. Zaujimave na tom je to, ze kazdy ma toho svojho "psa" ineho. Keby sme si ich porovnavali, tak by sme sa asi cudovali, nakolko su rozni. To aj preto, ze kazdy z nas si svoju predstavu psa vytvaral pomocou inych skusenosti.

a pritom pes je "konkretna vec"

No vidíš, a v tom sa mýliš. Konkrétnou vecou je len konkrétny pes. Všeobecný pojem pes je abstraktným pomenovaním všeobecných znakov všetkých známych psov

albereta píše:si predstav o kolko tazsie je presne sa dohodnut na veciach abstraktnych.

Viď vyššie.

albereta píše:Preto je take jednoduche niekoho obvinit z pouzivania pseudoargumentov. Je to vlastne taka zasita demagogia.

Neviem či je to zložité, ale na označenie nejakej tézy za pseudoargument stačí jediné - vyvrátiť pôvodnú tézu, a div sa svete, stačí na to relevantný argument. A ten argument zostane relevantným potiaľ, pokiaľ ho niekto nevyvráti.

albereta píše:cize bez dobrej vole si porozumiet sa takato debata o (sveto)nazore skor ci neskor zvrhne na hadku a urazky. btw: mam pocit, ze uz si s tym aj zacal. sorry
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Ivan-1 » pát 06. led 2012 17:21:37

GeneHawkins píše:Tak vidíš, že v zásadě nejsme vepři. Tak se ještě nějak vyrovnat s tím finančním závazkem vůči nim a máme klid.

Hehe! Medzeru si vynechal schválne, alebo omylom?
Ja si práve nemyslím, že vyrovnaním finančných záväzkov budeme mať od RKC kľud. V Čechách, kde je počet veriacich percentuálne jedným z najnižších, je vraj príčinou historická skúsenosť (J. Hus). Historickou a súčasnou skúsenosťou s praktikami RKC je zas zapríčinená moja zvýšená citlivosť voči cirkevnému absolutizmu, dvojtvárnosti a hegemonistickým cieľom.
Okrem toho, už som spomínal, že sú vážne pochybnosti o oprávnenosti vlastníctva niektorých majetkov na ktoré si RKC robí nárok. Znovu opakujem, RKC dostala v rámci reštitúcií majetok, ktorý nikdy nevlastnila, nie je ochotná majetky, ktoré sú predmetom reštitučných nárokov vôbec inventarizovat, atď, atď. Pikantný je aj fakt, že zatiaľ čo RKC trvá naokamžitom majetkovom vyrovnaní so štátom, na majetkové vyrovnanie medzi arcidiézami kašle. Na Slovensku je známy prípad Ostrihomskej arcidiecézy, ktorej majetkové vyrovnanie v prospech Slovenska Vatikán už viac ako 70 rokov nerealizuje.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod albereta » pát 06. led 2012 17:37:12

Ivan, myslim si, ze ty sa chces skratka hadat: ako dokaz sa da pouzit velka cast tvojich prispevkov v tejto diskusii.

Vobec nejde o nejakeho konkretneho (alebo nedajboze vseobecneho ) psa, ide o to, (a ty to dobre chapes :!: ) ze sa nevieme presne zhodnut ani na uplne jednoduchych pojmoch. Toto vyuzivas k tomu, aby si sa mohol hadat (moj nazor, ok?)

Podla tvojich predchadzajucich viet je tato moja teza o tvojej momentalnej pripravenosti a ochote k hadaniu pravdiva a bude pravdiva dovtedy, kym nepodas relevantny dokaz, ze sa hadat nechces

:D
albereta
 
Příspěvky: 544
Registrován: pát 15. dub 2011 21:32:25

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Ivan-1 » pát 06. led 2012 18:09:06

Definuj slovo hádať. Nazdávam sa, že v chápaní tohoto pojmu nie sme kompatibilní. (Snažím sa o dohodu v jednoduchých pojmoch ;) )
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod albereta » pát 06. led 2012 18:45:21

Ivan-1 píše:Definuj slovo hádať. Nazdávam sa, že v chápaní tohoto pojmu nie sme kompatibilní. (Snažím sa o dohodu v jednoduchých pojmoch ;) )


:D


mozem ta pozvat do vedlajsieho chlieviku na hadanie filmu?
albereta
 
Příspěvky: 544
Registrován: pát 15. dub 2011 21:32:25

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Ivan-1 » pát 06. led 2012 19:55:58

albereta píše:
Ivan-1 píše:Definuj slovo hádať. Nazdávam sa, že v chápaní tohoto pojmu nie sme kompatibilní. (Snažím sa o dohodu v jednoduchých pojmoch ;) )


:D


mozem ta pozvat do vedlajsieho chlieviku na hadanie filmu?

Nie.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod albereta » pát 06. led 2012 19:59:44

Ivan-1 píše:
albereta píše:
Ivan-1 píše:Definuj slovo hádať. Nazdávam sa, že v chápaní tohoto pojmu nie sme kompatibilní. (Snažím sa o dohodu v jednoduchých pojmoch ;) )


:D


mozem ta pozvat do vedlajsieho chlieviku na hadanie filmu?

Nie.


odmietas hadanie filmu ???? :e?
aha, takze ty nechces, aby sme si zjednotili chapanie pojmu "hadat" ... vravela som: nechces sa dohodnut :D
albereta
 
Příspěvky: 544
Registrován: pát 15. dub 2011 21:32:25

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod albereta » pát 06. led 2012 20:01:04

alebo si predtym myslel pojem "hadat" so zvratnym zamenom?
albereta
 
Příspěvky: 544
Registrován: pát 15. dub 2011 21:32:25

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Ivan-1 » pát 06. led 2012 20:11:49

Nie. V mojom prípade by to nebolo hádanie názvu filmu ale tipovanie.
Takže, čo si predstavujete pod takým slovom, hádať sa, Kefalín? Ja si myslím, že diskutujem, čo nemusí byť v súlade s názorom iných, napríklad teba. Preto chcem od teba aby si mi definovala tvoje chápanie pojmu hádať sa. Inak nemám šancu pochopiť, čo mi vytýkaš.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod albereta » pát 06. led 2012 20:23:04

nic ti nevytykam ;)

btw: mrkni si pripadne (ak budes mat naladu) ten film, ak si ho nahodou nevidel... az teraz som si uvedomila, ze tam hra Robert de Niro katolickeho knaza a uz ked som ten film videla prvykrat, tak som si hovorila, ze TAKTO by mali knazi aj u nas zit s komunitou ***

Mohol by si sice povedat, ze hra ciernu ovcu, alebo bielu vranu, ale aj tak si myslim, ze keby boli vsetci taki, ani ty by si nemal AZ take vyhrady voci cirkvi. Ale to je len moj laicky nazor, netvrdim, ze je to pravda pravduca, ok?





*** pre istotu: vynimajuc koniec filmu, lebo to by bola zase ina debata ;)
albereta
 
Příspěvky: 544
Registrován: pát 15. dub 2011 21:32:25

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Ivan-1 » pát 06. led 2012 20:45:38

albereta píše:nic ti nevytykam ;)

btw: mrkni si pripadne (ak budes mat naladu) ten film, ak si ho nahodou nevidel... az teraz som si uvedomila, ze tam hra Robert de Niro katolickeho knaza a uz ked som ten film videla prvykrat, tak som si hovorila, ze TAKTO by mali knazi aj u nas zit s komunitou ***

Mohol by si sice povedat, ze hra ciernu ovcu, alebo bielu vranu, ale aj tak si myslim, ze keby boli vsetci taki, ani ty by si nemal AZ take vyhrady voci cirkvi. Ale to je len moj laicky nazor, netvrdim, ze je to pravda pravduca, ok?

Tak nevytýkaš, len tvrdíš, nie je podstatné konkrétne slovo. Rád by som vedel, čo považuješ v mojom prípade za hádku. Bez irónie.

Ja tam mrkám, Albereta, ale vzhľadom na to, že "do terča" by som sa trafil len výnimočne, ma hádať nebaví.

Posudzovať Cirkev podľa fikcie sa mi nezdá šťastný nápad. To by som mohol, naopak agrumentovať štvordielnym filmom Piliere zeme ktorý som včera dopozeral, a tvrdiť na základe filmovej postavy biskupa, že všetci cirkevní papaláši sú skazené monštrá. A to tvrdiť nemôžem, napriek tomu, že na základe mojich vyjadrení k Cirkvi si to niekto môže myslieť.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod albereta » pát 06. led 2012 21:11:15

Ivan-1 píše:... Posudzovať Cirkev podľa fikcie sa mi nezdá šťastný nápad...


to nie je posudzovanie cirkvi podla fikcie, ale to je predstava, ktora by sa mi pacila, keby bola naplnena ... to je nieco ako zelanie, ale aj tak verim, ze ten knaz z filmu je inspirovany nejakou inou zivou bytostou ...

(mimochodom, preco pises cirkev s velkym pismenom? myslis konkretne iba na tu jednu, co ta najviac vytaca? :? )

vyslovila som sa v tom zmysle, ze by bolo super, keby knazi dokazali s komunitou takto spojene zit, ale nevenujem sa aktivne krestanskym spolkom, takze nemam dostatok informacii, ako to dnes u nas je. Ale viem, ze take spolky existuju a celkom dost ludi sa spolocne cirkevneho zivota zucastnuje ***

ale - nahodou poznam osobne jedneho knaza v strednom veku, ktory sa venuje folkovej muzike a ma v nej fakt dost dobry prehlad a v podstate sa tomu imaginarnemu vzoru z filmu v istom zmysle dost priblizuje

samozrejme, ze aj vo filme aj pri tomto knazovi, ktoreho som spomenula, mam len ciastocne informacie

albereta
 
Příspěvky: 544
Registrován: pát 15. dub 2011 21:32:25

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod derad » pát 06. led 2012 21:13:10

na co ses ptala?
Já se taky nechápu.
Tigra

derad
Člen
 
Příspěvky: 17302
Registrován: ned 06. lis 2011 21:55:18

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Felerka » pát 06. led 2012 21:21:22

Ivan-1 píše:Definuj slovo hádať. Nazdávam sa, že v chápaní tohoto pojmu nie sme kompatibilní. (Snažím sa o dohodu v jednoduchých pojmoch ;) )

1. (čo i bezpredm.) zisťovať, snažiť sa zistiť bez dostačujúcich, náležitých logických, rozumových úvah, predpokladov, intuitívne niečo zisťovať, domnievať sa, tušiť, robiť dohady: T
Felerka
 
Příspěvky: 949
Registrován: pát 20. bře 2009 19:19:26

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Felerka » pát 06. led 2012 21:23:04

Felerka píše:
Ivan-1 píše:Definuj slovo hádať. Nazdávam sa, že v chápaní tohoto pojmu nie sme kompatibilní. (Snažím sa o dohodu v jednoduchých pojmoch ;) )

1. (čo i bezpredm.) zisťovať, snažiť sa zistiť bez dostačujúcich, náležitých logických, rozumových úvah, predpokladov, intuitívne niečo zisťovať, domnievať sa, tušiť, robiť dohady: T

Neskončíš ako Jaro Filip s cigaretou pri počítači? ;) Veď tej energie!
Felerka
 
Příspěvky: 949
Registrován: pát 20. bře 2009 19:19:26

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod albereta » pát 06. led 2012 21:23:37

derad píše:na co ses ptala?



uz si to presne nepamatam, bolo to nieco aj o dogmach ...


albereta
 
Příspěvky: 544
Registrován: pát 15. dub 2011 21:32:25

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod derad » pát 06. led 2012 21:25:29

můžu mít otázku týkající se JP II., která osvětlí, proč ho já nemám rád, a bude se tázat na tvůj náhled?
Já se taky nechápu.
Tigra

derad
Člen
 
Příspěvky: 17302
Registrován: ned 06. lis 2011 21:55:18

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Ivan-1 » pát 06. led 2012 21:25:35

Ano, albereta, ak napíšem slovo Cirkev, myslím tým RKC ako inštitúciu, ak s malým c, zväčša myslím (pokiaľ zrovna nezabudnem dať veľké C :D ) spoločenstvo akejkoľvek náboženskej konfesie, niekedy len veriacich katolíkov vrátane kléru. Ak by si mala pochybnosti, tak sa spýtaj.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Ivan-1 » pát 06. led 2012 21:27:18

Felerka píše:
Ivan-1 píše:Definuj slovo hádať. Nazdávam sa, že v chápaní tohoto pojmu nie sme kompatibilní. (Snažím sa o dohodu v jednoduchých pojmoch ;) )

1. (čo i bezpredm.) zisťovať, snažiť sa zistiť bez dostačujúcich, náležitých logických, rozumových úvah, predpokladov, intuitívne niečo zisťovať, domnievať sa, tušiť, robiť dohady: T

Felerka, v slovníku hľadať viem, chcem vedieť alberetinu predstavu pojmu v súvislosti so mnou.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod Ivan-1 » pát 06. led 2012 21:29:36

A nebavíme sa o slove hádať ale zvrate hádať sa.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod albereta » pát 06. led 2012 21:38:22

Ivan-1 píše:... Ak by si mala pochybnosti, tak sa spýtaj.


jo, a ked mi nebudes vediet odpovedat, tak sa budes cervenat a obom nam bude trapne ...
to nechcem ! :oops:
albereta
 
Příspěvky: 544
Registrován: pát 15. dub 2011 21:32:25

Re: O cirkvi, jej majetku a inom...

Příspěvekod albereta » pát 06. led 2012 21:39:06

derad píše:můžu mít otázku týkající se JP II., která osvětlí, proč ho já nemám rád, a bude se tázat na tvůj náhled?


jasne, ides!


8-)
albereta
 
Příspěvky: 544
Registrován: pát 15. dub 2011 21:32:25

PředchozíDalší

Zpět na Volná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam [Bot] a 243 návštěvníků