Příjem TV - analog nebo digitál?

... nebo o čem chcete...

Příjem TV - analog nebo digitál?

Příspěvekod GeneHawkins » pon 22. pro 2008 1:15:00

Díváte se na televizi? Většina z vás tedy předpokládám občas ano. A přijímáte digitálně? S jakými výsledky a spokojeností?

Protože se občas setkávám s tím, že někdo neví, co digitální příjem obnáší, sepsal jsem nedávno takový přehled možností příjmu televize, aby v tom člověk neznalý nemusel tápat. Podělím se s vámi o něj.

Pomineme li příjem internetové a GSM televize, máme na našem území v zásadě čtyři základní možnosti příjmu:

  1. pozemní vysílání
    1. analogové (ČT1, ČT2, Nova, Prima)
      • standardní TV přijímač + pozemní anténa

        • zdarma
        • zařízení má každý doma
        • často horší kvalita příjmu, duchy a pod.
        • postupné omezování a vypínání
    2. digitální /DVB-T/(několik multiplexů, řádově desítka českých programů, postupně se bude poněkud rozšiřovat)
      • standardní TV přijímač + set top box + pozemní anténa

        • zdarma
        • takřka dokonalá kvalita obrazu
        • potřeba dokoupit set top box
        • občasné výpadky způsobené např. počasím - záleží na kvalitě signálu
        • další krámek (receiver) s DO
      • nebo TV přijímač s digitálním tunerem + pozemní anténa

        • zdarma
        • takřka dokonalá kvalita obrazu
        • o krám (set top box) míň
        • potřeba relativně nového televizoru s digitální přijímací částí
        • občasné výpadky způsobené např. počasím - záleží na kvalitě signálu
  2. satelitní vysílání (stovky TV kanálů včetně českých)
    1. analogové
      • standardní TV přijímač + parabola + analogový satelitní přijímač - receiver

        • příjem mnoha programů zdarma
        • použití původního analogového televizoru
        • vynikající kvalita
        • horší kvalita příjmu jen za hustého deště či sněžení
        • další krámek (receiver) s DO
        • pro příjem českých programů nutná další jednorázová investice cca 4.000,-
    2. digitální /DVB-S/
      • standardní TV přijímač + parabola + digitální satelitní přijímač - receiver

        • příjem mnoha programů zdarma
        • použití původního analogového televizoru
        • vynikající kvalita
        • horší kvalita příjmu jen za hustého deště či sněžení
        • další krámek (receiver) s DO
        • pro příjem českých programů nutná další jednorázová investice cca 4.000,-
  3. kabelovka (desítky TV kanálů převážně v češtině)
    1. analogová
      • standardní TV přijímač schopný přijímat analogové kabelové vysílání /na trhu běžně 20 let/ přípojka kabelové televize

        • příjem mnoha programů
        • použití původního analogového televizoru
        • výborná kvalita
        • možnost připojit současně několik zařízení s různým programem současně
        • pravidelná měsíční nemalá platba
    2. digitální /DVB-C/
      • standardní TV přijímač + kabelový digitální přijímač + kabelová přípojka

        • příjem mnoha programů
        • použití původního analogového televizoru
        • digitální kabelový tuner při úpisu často zdarma
        • výborná kvalita
        • možnost připojit současně několik zařízení s různým programem současně
        • pravidelná měsíční nemalá platba
        • další krámek (kabelový digitální tuner) s DO
        • nemožnost sledovat více programů současně (platí se každý další přijímač - nelze volně zakoupit a připojit)!!!
  4. IPTV (datový tok po telefonní lince, desítky TV kanálů, většinou v češtině)
    1. pouze digitální
      • standardní TV přijímač + IPTV set top box + telefonní linka

        • příjem mnoha programů
        • použití původního analogového televizoru
        • IPTV set top box při úpisu často zdarma
        • vynikající kvalita
        • horší kvalita příjmu až výpadky v závislosti na poskytovateli a vzdálenosti od ústředny
        • další krámek (IPTV set top box) s DO - DO od televize je k ničemu
        • nemožnost výběru a nastavení IPTV set top boxu - nastavuje poskytovatel
        • nemalá měsíční platba za IPTV + za pevnou linku
        • nemožnost sledovat více programů současně (platí se každý další přijímač - nelze volně zakoupit a připojit)!!!
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: Příjem TV - analog nebo digitál?

Příspěvekod Kohant » pon 22. pro 2008 7:09:36

Sem televizi kupoval naposled tak někdy v roce 2000-2002. Měli tam i nějakou placatou.
Trocha historie. Byla to naše pátá televize. První byl Oravan. Barevnej. Ke konci mu došla červená a modrá. Sem ho vyhodil když už byli mlkohanti větší a od svých kamarádů se dověděli že hnědá je na barevnou televizi barev málo. Tak sem koupil jednu černobílou a byl klid. Známému se líbila, mě ne, tak jsem ji vyměnil za jeho rumunskou. Ta byla ještě hnusnější, tak sem si nechal vnutit někde nějakou Sony, že prej loňský model, se super slevou, do sedmi dnů vrácení bez udání důvodů. Za sedm dní jsem ji vrátil, to se vám vůbec nedivím, říkal prodavač. Si myslím, že jsem byl už několikátý majitel, a že jestli neumřeli, na sedm dní ji tam prodávají dodnes. A pak jsem koupil jednu docela dobrou. Starej Kohant ji má někde v kůlně a chodí se na ní dívat když ho doma serou seriálama. Má spoustu předvoleb jasů, kontrastů, zvuků, které dokáže rozjebat až k nekoukatelnosti, tak mu to vždycky dvakrát do roka resetuju do továrních nastavení.

Včera jsem byl dělat průzkum jestli mají v prodejně elektro krabici kam bych mohl vyhodit vybyté baterie co je mám léta v pytlíku na okně. Korva to jsem čuměl. Samý placatý televize, a jen jedna krychlovitá. Sem tam chodil a čuměl, jak některý uměj bejt veliký. Až budu velkej, možná si jednu takovou, pokud ji budou umět vyrobit bez tuneru, koupím.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40248
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Příjem TV - analog nebo digitál?

Příspěvekod Saturday » pon 22. pro 2008 11:22:23

Jsem to po novom ještě nezkoušela. Když to jelo v testovacím provozu, nahrála jsem si digitálně Indy Jonese. K žehlení. V klíčových momentech děje to vždycky vypadlo, objevila se bluescreen (ano, ve stejném odstínu jak známe z Win) a na ní nápis "ztráta signálu". Když Indy tu situaci dořešil a nic moc se nedělo, zase mi naskočil obraz.
Saturday
Člen
 
Příspěvky: 1604
Registrován: pon 10. lis 2008 13:16:26

Re: Příjem TV - analog nebo digitál?

Příspěvekod Friday » pon 22. pro 2008 22:50:29

Ukázalo se, že mám problém s ovládačkama. Myslela jsem si, že černou použiju pro analog a šedou pro digi. Omyl! I pro digi musím napřed zapnout černou a pak šedou a při vypínání zase obě, ale naopak. Aspoň teď se tak domnívám. Dneska jsem před bednou stála jako blbec, v obou rukou místo koltů dálkové ovládání a střídavě pálila na obrazovku levou a pravou. Pak jsem si pustila k žehlení rádio.
Senior byl uvězněn ve sklápěcí posteli a bylo nutné ho zachránit. Indického penzistu močícího u trati srazila kráva, jejíž tělo bylo odmrštěno do vzduchu, když ji srazil projíždějící expres.
Friday
Člen
 
Příspěvky: 40390
Registrován: pon 17. lis 2008 22:12:36

Re: Příjem TV - analog nebo digitál?

Příspěvekod Ivan-1 » pon 22. pro 2008 23:58:22

Friday píše:Ukázalo se, že mám problém s ovládačkama. Myslela jsem si, že černou použiju pro analog a šedou pro digi. Omyl! I pro digi musím napřed zapnout černou a pak šedou a při vypínání zase obě, ale naopak. Aspoň teď se tak domnívám. Dneska jsem před bednou stála jako blbec, v obou rukou místo koltů dálkové ovládání a střídavě pálila na obrazovku levou a pravou. Pak jsem si pustila k žehlení rádio.

Jo. Pátrek je despota.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14453
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: Příjem TV - analog nebo digitál?

Příspěvekod GeneHawkins » čtv 17. říj 2019 15:49:51

Před rokem a půl, koncem března 2018, přestala ČT vysílat Déčko v původním multiplexu, po několika dnech jsem podlehl naléhání a koupil set top box.
Trvalo mi asi 14 dní, než jsem ho vybalil z krabice, a v den, kdy jsem tak učinil, začali zase vysílat.
I uklidil jsem ho do krabice zpět.
Ale teď to už vypadá, že to myslí vážně, pomalu bych ho asi měl vybalit a začít ladit...
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: Příjem TV - analog nebo digitál?

Příspěvekod AdelkaKos » stř 23. říj 2019 14:11:43

no neviem ako vy, ale ja si platim netflix a HBo a odvtedy uz vobec nezapnem obycajnu tv :D
AdelkaKos
 
Příspěvky: 6
Registrován: pon 22. črc 2019 15:50:20

Re: Příjem TV - analog nebo digitál?

Příspěvekod Kohant » čtv 24. říj 2019 18:43:55

Já ji nezapnul i když sem si netflix a hbo neplatil.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40248
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45


Zpět na Volná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Kohant, Majestic-12 [Bot] a 142 návštěvníků

cron