Krása a ošklivost

... nebo o čem chcete...

Krása a ošklivost

Příspěvekod Tigra » sob 27. pro 2008 0:35:32

Mám Dějiny krásy a Dějiny ošklivosti.
Krása je jasná, o tom všichni víme svoje, i laikové chápou, že muži v bílých podvazcích, otylé celulitidní ženské zadky, bílé obličeje gejš... byly ideálem vkusu své doby a místa a nemají námitek proti kráse.
Docela hezky krásu Eco definoval jako něco, co nechceme vlastnit: "dobré" je to, co chceme mít, vykonat, konat (mít dobré auto, dobré boty, dobře vařit, hezké tapety); "krásné" mít nemůžeme a ani nechceme (ajfelovku, ferrari, zlaté antické sandálky na zlaté 13cm jehličce, dortíček ozdobený třešničkou z Venuše, Monu lisu, strop Sixtinské kaple, okna v Notre Damme), krása je pro všechny a trochu nad/zbytečná.

Ale co ta ošklivost?
Eco tady předhazuje různá díla, která jsou ale podle mne krásným zobrazením ošklivého (jsou tady i texty, nejen grafika), vyvolávající emoce, silné obrazy.
Ošklivý člověk na krásném obraze:

Obrázek

Obrázek

Obrázek



Nebo bestiář, ďáblové - podle mne obrazy plné fantazie, originální, jedinečné.
ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

ObrázekObrázek

To je, podle mne, pořád krása. Měla jsem jako děcko pokojíček pro panenky, slepený tátou a dekorovaný mámou, byly v něm stejné tapety, jako jsme měli my v obýváku, některý nábytek, povlečení ze stejné látky...a na stěnách obrazy z vizitek galerií. Nevím, kde to táta vzal, asi to někdo přivezl ze "západu". Na jednom z nich byl ďábel, jen černý obrys na černém pozadí a žhnoucí oči, ale jen ty obroučky kolem panenek. Ten obraz byl tak hrozný, že jsem ho zakrývala v obýváku nábytkem a odvahu se na něj podívat jsem měla jen v přítomnosti třetí osoby a ta ještě musela být můj přítel a nesměla být tma. Podle měřítek této knížky "ošklivost", podle mne úžasný. Škoda, že nemám žádné vodítko, pokojíček je dávno na smetišti dějin a já vůbec nevím, co to bylo...ještě bych se ráda někdy poděsila.:)




Co je podle mne ošklivost je stokrát, tisíckrát, vyčerpaný námět, už bez duše a nez nápadu, komercionalizovaný a především takový, jehož autor nic neztvárňuje. Nemusí být ani špatně provedený technicky - ale je prázdný. Autor neví, CO ztvárňuje, nevěří tomu, co dělá a dělá to bez motivace sdělení, vyjádření - buď pro prachy (což ale sama o sobě nemusí být špatná motivace), nebo z nudy, nebo proto, že se to tak vždycky dělalo a všichni to dělají: dekupáž, květinové dekorace a adventní věnce, holčičky v růžovém a chlapečci v modrém, česká popmusic, Viewghovy knihy 3. počínaje už dál...

No?
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89253
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Friday » sob 27. pro 2008 11:38:42

Nevím, jak to vidí pašák Eco, ale krása ani ošklivost nemohou být objektivní pojmy. Já miluju chrliče, maskaróny a svorníky s ksichtem! A Markétu Maultasch jsem si chtěla nedávno dát do avataru.
Senior byl uvězněn ve sklápěcí posteli a bylo nutné ho zachránit. Indického penzistu močícího u trati srazila kráva, jejíž tělo bylo odmrštěno do vzduchu, když ji srazil projíždějící expres.
Friday
Člen
 
Příspěvky: 40411
Registrován: pon 17. lis 2008 22:12:36

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Tigra » sob 27. pro 2008 11:53:59

Tak on to tam pise sam, ze to nejde definovat obecne a nadcasove platne. Ona ta knizka popisuje archetypy osklivosti pro kazdou dobu, no ale proste mi to porad prijde, ze se uzavrel do nejake stupnice, ktera ma sice horni hranici spolecnou pro vsechny (krasu), ale spodni ma byt daleko jinde, niz - treba fotky z autonehod v novinach.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89253
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Friday » sob 27. pro 2008 11:55:36

Tluče se mu obsah s formou, jak už jsi naznačila, ne?
Senior byl uvězněn ve sklápěcí posteli a bylo nutné ho zachránit. Indického penzistu močícího u trati srazila kráva, jejíž tělo bylo odmrštěno do vzduchu, když ji srazil projíždějící expres.
Friday
Člen
 
Příspěvky: 40411
Registrován: pon 17. lis 2008 22:12:36

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Tigra » sob 27. pro 2008 11:56:31

Jinak z tech chrlicu se mi nejvic libi ten Notredamsky s hlavou v dlanich. Ten ma tak potmesily vyraz a je tak nad veci, ze by klidne mohl prispivat na Ketry a nikdy bysme ho neodhalili.
Mmch: Videl nekdy nekdo n25?
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89253
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Friday » sob 27. pro 2008 11:59:01

Nádherné jsou taky na Milánském dómu. Třeba jeden s kachní držkou. K dalším jsem se bohužel moc blízko nedostala. Ty nejsi n25?
Senior byl uvězněn ve sklápěcí posteli a bylo nutné ho zachránit. Indického penzistu močícího u trati srazila kráva, jejíž tělo bylo odmrštěno do vzduchu, když ji srazil projíždějící expres.
Friday
Člen
 
Příspěvky: 40411
Registrován: pon 17. lis 2008 22:12:36

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Tigra » sob 27. pro 2008 12:07:46

No ja prave nevim. On asi chtel napsat knizku JEN o tomhle. A ja to proste asi blbe chapu, jako protiklad te knihy o krase. Ony se jmenuji stejne, ale proste spolu nesouvisi, krome zpracovani (mmch: treba ta strasna hlava meduzy je v obou).
Kniha o krase je o krase a ztvarneni krasy a krase toho ztvarneni (treba: nejsou tam nepovedene obrazky a basnicky popisujici krasne veci) - zkratka popisuje "krasu krasy"; ale kniha o osklivosti je o krasnem ztvarneni osklivosti, takze popisuje "krasu osklivosti"; tak potom mi chybi ten treti dil "osklivost osklivosti", kde by bylo osklive ztvarneni osklivosti (tenhle dil pise Ivan, na pokracoani :D).
Ty knizky proste nejsou v rovnovaze.
Ja jsem si k tomu vzala jeste jednu knihu, ta je uplne o necem jinem (a je jen o vytvarnem umeni) a smesuje ty obrazy do kapitol podle jinych kriterii, takze se setkavaji v jinych souvislostech a ja si s tou kategorizaci potom vubec nevim rady - treba tohle: krasny? osklivy? krasna? oskliva?
Obrázek
Zena je oskliva, zamerne oskliva, obraz je ale krasny a navic ma ducha doby. Tak do ktere knihy patri? Kdybych mela k dispozici jeste tu Ivanovu, tak bych vedela, kam nepatri; mezi temato dvema se nerozhodnu.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89253
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Tigra » sob 27. pro 2008 12:10:09

Já jsem Tigra, o mně se to všeobecně ví.

Našla jsem pánskou monu Lisu.
Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89253
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Kohant » sob 27. pro 2008 17:24:13

Tigra píše:...
Mmch: Videl nekdy nekdo n25?

Jo, ale nic moc http://www.ccc-images.com/IMAGES/Continental/N25.jpg
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40261
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod GeneHawkins » sob 27. pro 2008 22:38:15

Kohant píše:
Tigra píše:...
Mmch: Videl nekdy nekdo n25?

Jo, ale nic moc http://www.ccc-images.com/IMAGES/Continental/N25.jpg

Kohantová???
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27128
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Sitar » ned 28. pro 2008 1:04:31

Tigro, ten prvni prispevek je napsan krasne.
Nejedzte potravu s krvou, lebo budete ako zvery divé a mnohé choroby vás navštívia. Jedzte stravu čistú, ktorá rastie na poliach vašich, v lesoch a sadoch vašich, nadobudnete vy vtedy sily ohromné, sily svetlé a nepostihnú vás choroby a mučenia so strádaním.
Sitar
Člen
 
Příspěvky: 3570
Registrován: pon 17. lis 2008 20:15:34

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Kohant » ned 28. pro 2008 7:32:12

Krásná nebo ošklivá? Ha?
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40261
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Friday » ned 28. pro 2008 10:08:57

Krásně se směje a má duši. Nemůže být ošklivá.
Senior byl uvězněn ve sklápěcí posteli a bylo nutné ho zachránit. Indického penzistu močícího u trati srazila kráva, jejíž tělo bylo odmrštěno do vzduchu, když ji srazil projíždějící expres.
Friday
Člen
 
Příspěvky: 40411
Registrován: pon 17. lis 2008 22:12:36

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Kohant » ned 28. pro 2008 10:32:22

Ida Raskenová.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40261
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Tigra » ned 28. pro 2008 10:34:34

Špatná fotka.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89253
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Kohant » ned 28. pro 2008 10:52:05

Tigra píše:Špatná fotka.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40261
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Ivan-1 » ned 28. pro 2008 12:40:05

Tigra píše:(tenhle dil pise Ivan, na pokracoani


Prečo si to myslíš?
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Tigra » ned 28. pro 2008 12:42:07

Sem to četla. Na Livingu, na Ketrech...klidně bys to mohl vydat, holky by ti udělaly (za příznivý peníz) ilustrace.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89253
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Ivan-1 » ned 28. pro 2008 12:48:01

Gýč je zvláštna kategória, to by som s vnímaním krásy a škaredosti nemiešal. Nevkus nerovná sa škaredosť, vkus nerovná sa krása.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Tigra » ned 28. pro 2008 12:51:00

Já myslím, že ano. Vkus i krása má u mne jeden základní podstatný rys - uměřenost.
Spíš přemýšlím, jaký je mezi nimi rozdíl - vkusné a/nebo krásné?
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89253
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Tigra » ned 28. pro 2008 16:08:22

Tohle teda považuju nejen za ošklivost, ale za drzost a ten text k tomu za výsměch. Kdyby to měla aspoň bez chyb.
Pěkné pozdravení všem....
Já - kadeřnice - vizážistka,
co si někdy zpívá, píská,
nejvíc, ale maluje
a ráda obraz daruje :-)
Jestli se vám něco líbí
a máte doma stěny bílý,
tak tu máte na výběr,
některé z mých drobných děl...


Akorát na konci je překlep, za ty prachy, co požaduje tam mělo být určitě "drobných děr".
http://www.fler.cz/zbozi?ucat=5618
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89253
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Ivan-1 » pát 02. led 2009 12:29:38

Nepoznám význam pojmu uměřenost.
Kategórie krása a škaredosť vyjadrujú hodnotenie objektu na základe kritérií založených na porovnávaní s poznanou realitou. Deje sa tak viacmenej podvedome.
Kategórie vkus a nevkus, sú nadstavbou, aplikáciou kategórií krása a škaredosť na hodnotenie artefaktu, teda umelého predmetu, či kompozície - hodnotia výsledok uvedomelej tvorivosti autora. Hodnotenie vkusu pri hodnotení prírodného objektu je scestné, pretože príroda nekoná uvedomelo.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Tigra » pát 02. led 2009 13:15:39

Podle mne to co pises presne odpovida umerenosti.
Ale nerozlišuju tak jako ty mezi vkusem, krásou a umereností, pokud hodnotim nejake zobrazeni (at v literature, tak v grafickem znazorneni) - podle mne to musi byt v souladu, mozna jsou to dokonce synonyma, nebo minimalne prekryvajici se jakosti.
Treba toto - rozhodne neni mozne ukotvit v porovnanvani s (krasnou) realitou, v realite nic takoveho neexistuje, v podstate je to ideal, idealni, neexistujici a nedosazitelne tvary, barvy a kompozice. Pritom jsou jak KRASNE, tak VKUSNE, tak UMERENE (tady bych dokonce rekla, ze umerenost prave tvori krasu, ze jsou naprosto zamenitelne).
mondrian.JPG
Obrázek


S tím vkusem a prirodou souhlasim, tady kategorie "vkus" schazi; tam je to pak mozne hodnotit az pri preneseni prirody do nejakeho zobrazeni. Krasny zapad slunce na "obraze" Evy Pilarove, treba...
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89253
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Kohant » pát 02. led 2009 13:28:16

Nebo pes.
Některej je tak ošklivej, až je krásnej.

Nebo Belmondo. Ten je taky hnusnej a líbí se.

Nebo Paroubek. No to je blbej příklad, ten má sexi mozek.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40261
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Krása a ošklivost

Příspěvekod Tigra » pát 02. led 2009 13:40:09

Jo. A nekterej je tak krasne ostrihanej....


Helel, tady jeste k tomu Mondrianovi - umerenost-vkus-krasa podle mne:

[img]http://www.vam.ac.uk/imag
es/image/18606-large.jpg[/img]

a

Obrázek Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89253
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Další

Zpět na Volná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 244 návštěvníků