Friday píše:Já mám ráda tohle:
hrabáč kapský
Orycteropus afer (Pallas, 1766)
NÁRTOUN FILIPÍNSKÝ (Tarsius syrichta)
Tento zajímavý tvor bývá často nazýván nejmenší opičkou světa. Pravdou však je, že není ani opička, ani nejmenší.
Morfologie
Tarsius Syrichta
Velikostně se skutečně řadí mezi nejmenší primáty na světě (váží cca 110 – 140 gramů) 2,4. České, latinské i anglické jméno dostali podle neobyčejně prodloužených nártů, zejména zánártních kostí. Paličkovitě rozšířené konce prstů umožňují nártounům lepší přichycení k podkladu, po kterém se pohybují. Celé tělo kromě poměrně dlouhého ocasu je pokryto hustou velmi jemnou srstí. Celkově pozoruhodný vzhled je dán oproti trupu neúměrně velkou hlavou, které dominují obrovské oči. Ty jsou nepohyblivě umístěny v očnici, zabírají skoro celý obličej a dohromady váží více než celý mozek tohoto živočicha. Tak velké oči jsou nezbytné při jejich nočním způsobu života. Dokonalý zrak je pro ně extrémně důležitý, ale na rozdíl od nočních poloopic nártouni nemají tapetum lucidum (odrazovou vrstvu za sítnicí oka pro lepší vidění). Neobvykle pohyblivá krční páteř nártounům umožňuje při sledování kořisti otáčet hlavu o 180° na každou stranu, aniž by pohnuli tělem.
Ekologie a chování
Nártouni jsou noční primáti specializovaní na lov hmyzu, svou kořist loví skokem. Jsou jedinými striktně masožravými primáty. Nártouni filipínští se živí pouze hmyzem, ostatní druhy nártounů mohou pozřít i pavouky, korýše a drobné obratlovce, např. ještěrky. Hlavními predátory jsou kromě člověka domácí kočky, cibetky, dravci nebo hadi.
Nártouni jsou aktivní od soumraku do svítání, před den spí schovaní v podrostu 1-2 m nad zemí. Pohybují se skokem v nízkém keřovém patře. Sociální sýstém nártounů je poměrně proměnlivý od monogamních párů až po rodinné skupiny se společnou péčí o mláďata. Vzhledem k nočnímu způsobu života je pro nártouny nejdůležitější olfaktorická (pachová) a akustická (zvuková) komunikace. Nártouni pravidelně značkují území svého domovského okrsku a pravidelně při svítání a soumraku vokalizují.
Zdroj: http://www.tarsiusproject.org/showpage.php?name=nartoun
http://www.tarsiusproject.org/showpage.php?name=vyzkum
alika píše:Chvílema se tomu hradnímu Hájkovi nedivím.
Pangolins je savci s velkými poměry na jejich kůžích, které mohou být nalezené v dílech Afriky a Asie. Oni byli často nazýváni šupinatými mravenečníky v minulosti.
Oni patří k objednávat Pholidota který obsahuje jedinou rodinu, Manidae, a jediný rod, Manis, se sedmi druhy.
Jejich velikosti se mění s kovovými penězi, od 30 cm k 100 cm, s ženami být menší než muži. Pangolins má velký, talíř-jako měřítka, který být neobvyklý rys mezi savce. Oni mohou se stočit do míče když hrozil, s jejich měřítky překrývání jednajícími jako obrněné jednotky. Váhy na novorozeném pangolins jsou měkké ale tvrdnou, zatímco oni zrají. Pangolins má krátké nohy, s ostrými drápy, které oni používají pro hrabat.
Pangolins je specializované insectivores, které žijí téměř výlučně na mravencích a termites. Oni postrádají zuby a schopnost ke žvýkání: místo toho oni se roztrhnou otevřít kopce mravence nebo termite kopce s jejich silnými předními drápy a sondou hluboce do nich s jejich velmi dlouhými jazyky. Pangolins má obrovskou slinnou žlázu v hrudi mazat jazyk s lepkavý, mravenec-chytat slinu.
Pangolin je jeden jako druh masa keře v částech Afriky. Toto, spojený s odlesňováním, vedl k velkému poklesu v množstvích pangolins obra a tomu zvířeti je nyní ohrožené druhy. Menší pangolins jsou ještě hojné, nicméně, a maso tasts podobné kachně.
Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot], Seznam [Bot] a 20 návštěvníků