Auto

... nebo o čem chcete...

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » pát 30. led 2009 14:15:09

Reny píše:Já mačkám taky spojku víc než bych asi měla (jak říkal učitel v autoškole, nikdo to ty ženské neučí, stejně tu spojku šlapají víc než je nutné).
Jinak-nalezu do auta, hned pás (i když couvám, mám ho hned), dám klíček, pootočím, čekám až mi zmizí symbol nějaké spirály,dotočím klíček, sešlápnu spojku,

Divný pořadí, nejdřív spojku.
Reny píše:dám tam co potřebuji ( z garáže zpátečku, jinak jedničku). Chvíli tak stojím, přitom rozsvítím, ztlumím rádio a vyjíždím.
Při jízdě sem tam manžel utrousí, proč mám nohu na spojce. Já ji tam nemám úplně, jen lehce nad ní-v pohotovosti, položit nohu vedle mi dělá docela problém.
Jo, Gene, te´d se mi asi 3x stalo, že po nastartování jsem slyšela 20-30 sekund nějaké klepání. Po otevření motoru to slyšet nebylo, uvnitř vozu ano a šlo to určitě zepředu. Napíšu to blbě-ale jak kdyby se nějak ty ventily musely jakoby sehrát.
Po ujetí několika metru je klid.

Asi trochu padá olej z vodítek, případně je ten olej teď, v zimě, tužší. To je možný. Asi by to řešil malinko řidší olej, ale nemusí to být nějak na závadu. Pokud se to tedy celý neklepe a nepěží to "na tři válce", to by mohly být žhavicí svíčky.
Reny píše:Jdu teď na garančku po dvou letech, zeptám se na to,ale teď mně napadlo zeptat se tebe. Vím, že takhle je to napytel (jo a je to diesel 2,2)

Co to je garančka po dvou letech? Nic takovýho neznám. To nemá po dvou letech najeté kilometry na kilometrovou prohlídku? Co je na tom "garančního"?
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » pát 30. led 2009 14:16:42

Tigra píše:
Reny píše:Při jízdě sem tam manžel utrousí, proč mám nohu na spojce. Já ji tam nemám úplně, jen lehce nad ní-v pohotovosti,...

To ja taky.

To já občas taky, akorát manžel nic netrousí.
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: AUTO

Příspěvekod Reny » pát 30. led 2009 14:30:51

S tebou musím Gene opatrně, že jo :-) ?
1.Já tam nemám rychlost, vybavila jsem si v tu chvíli asi situaci v garáži. Pokud parkuji třeba před kanclem, mám tam jedničku, tak tam prvně zmáčknu spojku,vyhodím jedničku a pak výše uvedený postup.
2. A nebo si olej říká o výměnu? Nic se neklepe, jen slyším chvíli to "tikání".Ale díky.
3. Ne garančka, kontrola spojená s výměnou oleje po roční pauze od minulé prohlídky nebo ujetí potřebných km ...
Reny
Člen
 
Příspěvky: 3908
Registrován: úte 18. lis 2008 8:22:06

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » pát 30. led 2009 14:50:12

Reny píše:S tebou musím Gene opatrně, že jo :-) ?
1.Já tam nemám rychlost, vybavila jsem si v tu chvíli asi situaci v garáži. Pokud parkuji třeba před kanclem, mám tam jedničku, tak tam prvně zmáčknu spojku,vyhodím jedničku a pak výše uvedený postup.

Proč ne? Každopádně nejdřív spojku, pak startovat. Viz výše.
Reny píše:2. A nebo si olej říká o výměnu? Nic se neklepe, jen slyším chvíli to "tikání".Ale díky.
3. Ne garančka, kontrola spojená s výměnou oleje po roční pauze od minulé prohlídky nebo ujetí potřebných km ...

Proč po roční pauze? Olej se mění po dvou. Ale jestli má kilometry, tak jistě...

;)
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: AUTO

Příspěvekod Reny » pát 30. led 2009 15:01:53

Km nemáme 100%, je tam 25.000 km, olej měněn minulý rok, rok po koupení.
V servisní knize je napsáno: výměna oleje rok po výměně, nebo po ujetí km (já si teď nevybavuji kolik přesně)-to co bude dříve platí.
Reny
Člen
 
Příspěvky: 3908
Registrován: úte 18. lis 2008 8:22:06

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » pát 30. led 2009 15:05:00

Reny píše:Km nemáme 100%, je tam 25.000 km, olej měněn minulý rok, rok po koupení.
V servisní knize je napsáno: výměna oleje rok po výměně, nebo po ujetí km (já si teď nevybavuji kolik přesně)-to co bude dříve platí.

To tam ale nepsal výrobce auta, že? To vám tam napsal ten, co vám to před rokem měnil, že? Autorizovaný servis, že? No jo... Jen plaťte!
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: AUTO

Příspěvekod Reny » pát 30. led 2009 15:15:09

No už jsi mně zase nahlodal. Olej si vezem svůj, zajišťujem jednomu prodejci dovoz z Německa, takže naoplátku. Ale tu výměnu jsme plánovali od nich. I když manžel říkal, že by to zvládnul, ale já zase na něj vyrukovala s tou zárukou. ...Tak teď nevím.
Kouknu na to doma. Musím se podívat za jakých podmínek garantuje výrobce 3 letou záruku (teda jestli vůbec jsou)
Reny
Člen
 
Příspěvky: 3908
Registrován: úte 18. lis 2008 8:22:06

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » pát 30. led 2009 15:17:12

Reny píše:No už jsi mně zase nahlodal. Olej si vezem svůj, zajišťujem jednomu prodejci dovoz z Německa, takže naoplátku.

A hele, klepání... ;)
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: AUTO

Příspěvekod Reny » pát 30. led 2009 15:20:48

Je to ten samý olej, co nám tam dali minule v servisu. A hlavně, ještě tam není. Teprv si ho tam chcem dovézt na výměnu. Protože minule, když jsem viděla fakturu za výměnu oleje , tak mne docela nemile překvapil ten rozdíl v ceně oleje.
Reny
Člen
 
Příspěvky: 3908
Registrován: úte 18. lis 2008 8:22:06

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » pát 30. led 2009 15:22:10

:D Jo.
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: AUTO

Příspěvekod Reny » pát 30. led 2009 15:23:25

A hlavně, já se tady radím....Prosím...
;)
Reny
Člen
 
Příspěvky: 3908
Registrován: úte 18. lis 2008 8:22:06

Re: AUTO

Příspěvekod Reny » pát 30. led 2009 15:28:14

Tak v pondělí napíšu, co jsem našla v servisní knížce. Tak nějak laicky (a vím že často i naivně) doufám, že když něco mám dodržovat, tak snad to má ,proboha, nějaký důvod. Takže když mám v servisní knížce napsanou prohlídku s výměnou oleje, tak já prostě doufám, že ten olej vyměnit asi po roce musím. Oni jsou profíci a já pak těžko asi uhádám, když bych měla nějakou závadu na novým autě, že jsem nechodila na prohlídky. Prostě tomuhle nerozumím. Uhádám si svoji práci, tam prostě vím, jak co funguje...
No máme na konzultaci ještě pár týdnů čas, tak uvidíme, kam se ve svém názoru posunu :-)
Musím už běžet, tak až v pondělí.
Reny
Člen
 
Příspěvky: 3908
Registrován: úte 18. lis 2008 8:22:06

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » pát 30. led 2009 15:43:58

Jasně že to má důvod. Dva medvědi - dvakrát tolik. ;) hezký víkend.
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: AUTO

Příspěvekod Reny » pon 02. úno 2009 13:54:00

Ahoj, Gene. Tak jsem studovala. V servisní knížce není předepsaná povinná kontrola po roce. Povinná byla kontrola rok po koupi a pak tři roky-a tady je to kvůli záruce na karoserii. Je tam sice taková menší poznámka, že pro platnost záruky je třeba pravidelných prohlídek a údržb, ale nikde pak není rozepsáno, v jakém intervalu. Akorát ten rok a pak po třech letech.
Výměna oleje je pouze napsaná na štítku, který nalepili na dveřích. Což předpokládám, že bych dodržet měla, ale nemusím u autorizovaného servisu. Stejně do té servisní knížky výměnu oleje a filtru nepíší, tam dají jen datum a počet ujetých km.
Takže-oprav mne, pokud to vidím jinak:
-Výměnu oleje -asi ano.
-Můžu sama-nemusím do servisu.(já tedy určitě to dělat nebudu)
-A na kontrolu jít tedy až příští rok, jak je to předepsané v té servisní knize.

Mám si ještě něco ověřit, nebo zjistit? Nebo je to zase vše blbě? Moc díky...
Reny
Člen
 
Příspěvky: 3908
Registrován: úte 18. lis 2008 8:22:06

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » pon 02. úno 2009 14:09:33

Výměna oleje je zbytečná. Dělá se (s dnešními oleji) buď po najetých kilometrech, nebo po dvou letech. Neměnil bych ho. Na příští výměnu bych jel do známého neautorizovaného servisu - bude to levnější.
Ze zákona je záruka 2 roky, je třeba dodržovat servisní intervaly dle výrobce (servisní knížka), nemusí to však provádět autorizovaný servis.
Pokud máte smluvní záruku delší, platí smluvní podmínky (nemohou se však vyvléct ze zákonné záruky).
Po třech letech, pokud záruka končí, není co prohlížet. Tedy prohlídka, která je povinná jako podmínka garance nemá smysl, končí li stejně garance. U té karosérie je to takový marketingový trik, ale můžete si nechat prohlídnout jenom karosérii.
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: AUTO

Příspěvekod Reny » pon 02. úno 2009 15:15:34

Ještě trochu-záruka je tři roky. Pak je záruka na karosérii šest let, s tím že se musí po třech let nechat v servisu napsat, že proběhla prohlídka po třech letech-v servisní knížce je přímo ta věta-prohlídka po třech letech.
Jinak interval prohlídek není stanovený.Prostě jsem to tam nikde nevyčetla. Jen, že já jako majitel mám dbát na vhodnou údržbu vozidla. Nikde věta o každoroční prohlídce.
Vím že dva roky záruka funguje zákonně. My máme tu záruku prodlouženou ještě o rok. Leželo mi v hlavě, abych potom nekoukala, že ta prodloužená záruka nebude platit (v případě nějakého průseru), když by se muselo opravovat v tom termínu od dvou let do tří.
Ale ani v servisní knize a ani v manuálu na údržbu jsem žádný termín či frekvenci prohlídek nenašla (kromě té záruky na karoserii po 3letech).
Takže jsme si spojili roční výměnu oleje s roční prohlídkou auta. Tedy asi chybně.
Tak děkuji, asi jsi mi ušetřil nějakou tu tisícovku :-)
Reny
Člen
 
Příspěvky: 3908
Registrován: úte 18. lis 2008 8:22:06

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » pon 02. úno 2009 16:03:28

Rád. A nějaký kousnutí se zahojí... ;)
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: AUTO

Příspěvekod Tigra » úte 03. úno 2009 12:42:44

N SK od 01. februára 2009 - najdôležitejšie zmeny v novom cestnom zákone sú:
● rýchlosť v obciach sa znižuje zo 60 km/h na 50 km/h
● rýchlosť na diaľniciach a rýchlostných cestách prechádzajúcich
cez obec sa zvyšuje z 80 km/h na 90 km/h
● zavedenie celoročného svietenia
● povinné zimné pneumatiky na súvislom snehu, ľade alebo námraze
● zákaz telefonovania počas jazdy (okrem telefonovania s použitím hands
free)
● nosenie ochrannej prilby cyklistami pri jazde mimo obce
● nosenie oblečenia s reflexnými prvkami chodcami mimo obce
● sprísnenie sankcií (pokút)
Úplné znenie nového zákona nájdete:
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/defau ... kaID=25917
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » úte 03. úno 2009 12:51:56

Tigra píše:N SK od 01. februára 2009 - najdôležitejšie zmeny v novom cestnom zákone sú:
● rýchlosť v obciach sa znižuje zo 60 km/h na 50 km/h
● rýchlosť na diaľniciach a rýchlostných cestách prechádzajúcich
cez obec sa zvyšuje z 80 km/h na 90 km/h
● zavedenie celoročného svietenia
● povinné zimné pneumatiky na súvislom snehu, ľade alebo námraze
● zákaz telefonovania počas jazdy (okrem telefonovania s použitím hands
free)
● nosenie ochrannej prilby cyklistami pri jazde mimo obce
● nosenie oblečenia s reflexnými prvkami chodcami mimo obce
● sprísnenie sankcií (pokút)
Úplné znenie nového zákona nájdete:
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/defau ... kaID=25917

Zákaz hanlivých gest. Doufám, že budou v příloze vyobrazena, abych věděl, která to jsou.
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: AUTO

Příspěvekod Tigra » úte 03. úno 2009 12:53:51

Muzes gestikulovat cesky ("jsi jednicka").
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: AUTO

Příspěvekod Tigra » sob 07. úno 2009 10:36:51

Co vy na to vubec?
http://www.novinky.cz/clanek/160723-za- ... ostci.html
mne se to teda hrozne libi, az na ty nehorazne ceny. Kapotovana motorka, takze bezpecnejsi, a decka se nauci ridit, nez se dostanou k autu.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » sob 07. úno 2009 15:48:40

Ty ceny jsou nesmyslný.
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » sob 07. úno 2009 15:49:35

bublina píše:Jo, tohle dělám. Pak to už je v pořádku. Jen mi nejde do hlavy, že mě to chcípá a jinejm v tom samym autě ne.
Díky moc za čas a rady :)

Tak jak?
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: AUTO

Příspěvekod Reny » čtv 12. úno 2009 14:18:09

:-D tak jsem se musela podívat, kdy jsem tady od tebe dostávala ty nové informace...A zjistila jsem , že jsem se ukázala jako zdárný příklad pro uvedení příkladu, že jo? :-

(z Livingu, teď jsem náhodou na tuhle odpověď Od Gena narazila,je to vytržené z kontextu, ale sem se to hodí ...):

...."Když je zákazník hloupej a jezdí do autorizovanýho servisu, tak se nemůže divit, že tam toho zneužívaj a dělaj z něj vola.
Existuje jediný důvod pro jízdu do autorizovaného servisu - záruční oprava (ne kontrola!).
No jo, ale když ona tam chce jezdit a chce se nechat okrádat, je to jeho věc."
Reny
Člen
 
Příspěvky: 3908
Registrován: úte 18. lis 2008 8:22:06

Re: AUTO

Příspěvekod GeneHawkins » čtv 12. úno 2009 14:32:20

To byla ejvis!!! :D :D :D
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

PředchozíDalší

Zpět na Volná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Google [Bot], Kohant a 138 návštěvníků

cron