Dlažba - barva, velikost, jak...

Vše kolem stavby, bydlení, nábytku a hobby

Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod bradhal » pát 02. říj 2009 19:28:31

Zdravím.
Konečně jsem se dostala k vlastnímu bydlení, což mi přineslo radosti i starosti, jako všem. Takže se na vás obracím s prvním dotazem. Jako povrch pro přízemí domu jsme se s partnerem dohodli na dlažbě (líbí se nám jako materiál, i pro údržbu, celé přízemí má podlahové vytápění). Je to celkem 50 m čtverečních, které jsou v podstatě v jedné ploše (kuchyň plus jídelna, obyvák, chodba). Dveře v těchto prostorech neplánujeme.
Barvu bychom chtěli nějakou střední, vzor "jako dlažba", teda ne vzor dřevěných parket a podobně. (Momentální "favorit" http://www.siko-koupelny.cz/zbozi/YUCAT ... 45x45.html ). Tvar asi čtverec, velikost tak 45 na 45.
1. je vhodné dávat po celé ploše jednu barvu jednolitě nebo hodit sem tak jeden kus jiný nebo tam dát třeba pruh kolem stěny a pod.?
2. čtverce nebo obdélníky, malé nebo velké?
3. položit na střih (normálně jedna vedle druhé, dlaždice se dotýkají celou plochou) nebo na vazbu (daší řada je posunutá o polovinu dlaždice do strany)?
4. dávat kolem stěn nějaké olemování?
Představa bydlení je asi taková, dát stropy, stěny, podlahu a nábytek neutrál a změny provádět třeba tím, že vyměním barvu závěsů a přehozu na gauč nebo že přemaluju jednu zeď nebo že tam postavím červeného trpaslíka. Ale zase se bojím, jestli to nebude moc nebude moc nuda. Na living to dávat nechci, protože tam by moje názory asi neprošly a hromadné litování a pusté chválení všeho nepotřebuju (první věc, kterou jsem v zakoupené novostavbě udělala, bylo vysekání oblouků ve dveřích a vnitřním okně, za to by mě asi vyloučili).
Takže tak. Díky předem za názor.
bradhal
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 13. zář 2009 19:22:57

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Kohant » pát 02. říj 2009 19:47:48

Oblouky jsou dobrej nápad.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40248
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Tigra » pát 02. říj 2009 20:45:39

Přesně tuhle dlažbu jsme měli v celém přízemí (kromě obýváku) - 30x30cm. Je bezúdržbová, není na ní nic vidět. Výborně se k ní hodí jakékoliv dřevo, stříbrná, zlatá, zelená, modrá, šedá, bílá. Nehodí se k ní červená, žlutá, oranžová.

K té velikosti dlaždic: mně se teď líbí co největší obdélníky na vazbu. Ale vzhledem k tomu, že dlažba tam bude navždy, dala bych zase čtverce na střih, já myslím, že ta pokládka na vazbu je trend a za dva roky už se mi to líbit nebude.
Dala bych jednolitou barvu, protože pak budeš mít o starost míň, kam postavit komodu, jestli na prostředek pruhu, za pruh, před pruh, jestli může být stůl šikmo k pruhu, jestli si můžeš dovolit vybraný koberec, když se hodí jen k jední z těch dvou barev a jestli může být pootočený a jak daleko od pruhu...no prostě jestli chceš interiér vypracovat v detailech, tak bych tu podlahu udělala co nejmonotónnější, aby sis pak mohla dovolit víc krámů. A taky se mi zdá, že vzory na podlaze, i odlišný pruh okolo stěn, zmenšují zbytečně místnost, což je podle mně škoda.
Kolem zdí to chce ROZHODN2 olištovat, protože při vytírání budeš hadrem u země mazat až na malbu, navíc si myslím, že by se stěna mohla zašpinit od prachu, sazí... Nedoporučuju dřevěné lišty ze dvou důvodů: zůstává pod tím mezera, do které leze špína. U dlažby je teda asi riziko menší, ale v bytě jsem měla laminátovku+dřev. lišty a jak si to "sedlo, podlaha dolů a lišta nahoru, vznikla tam mezera, která měla v některých místech až víc než půl cm a lezla do ní špína, která nešla vyčistit, fuj.
Druhý důvod je, že to nejde pořádně přilepit a teď tady jsem ukopala plížením kolem zdí všechny lišty, které končily na rohu. A všechny malíčky.
Měli jsme tuhle podlahu zalištovanou "pruhem" kachličky, možná to byla listela - nevím už. K té dlažbě tuhle věc nedělali, takže jedna možnost byla nařezat to z celých dlaždic a těma zbytkama vydláždit nějakou technickou místnost (musí to mít z výroby zapravené hrany, takže dlaždice nešla nařezat na pruhy celá, jen by se odřízl z každé strany proužek). To jsme po rozhovoru s dlaždičem zamítli ("najděte si na to nějakého Bulhara" nebo "jděte s tím doprdele", už nevím přesně) a našli jsme právě tu mírně odlišnou lištu. Měla stejnou barvu a podobný vzor, ale na té dlažbě je ten potisk takový plastický, kdežto na té liště byl jenom nabarvený, jako šmouhy. Myslela jsem, že mi to bude vadit, ale nebylo to absolutně poznat! Ona jak je kolmo, tak na ni padá světlo pod úplně jiným úhlem a pokud ses nepodívala tak z 10 cm, tak nebyl vidět rozdíl. A kdo by to nevěděl, tak by to možná ani tak nepoznal. Mělo to krásně kulatou horní hranu, která šla pěkně domalovat ke zdi. Perfektní čištění a malý prostor pro prach.
Jediná věc na tom - nevím, jak by to bylo hezké v obýváku, přijde mi to takové technické. Ale zase v obýváku budeš mít kolem zdí nábytek, tak to asi ani nebude vidět.




Nezapomeňte si koupit krabici kachlí na opravy! Stopéro vám někde něco časem praskne.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Tigra » pát 02. říj 2009 21:03:50

čoveče, my jsme oéžná měli Titus. Anebo něco úplně jiného....už si to nepamatuju. Je to všechno stejný na fotce.
http://www.bagno.cz/obklady-a-dlazba/ra ... 33-cm.html
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Tigra » pát 02. říj 2009 21:06:38

Tady je vidět přechod a kombinace barev:
Obrázek

Obrázek

Tady trochu zalištování:
Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Kohant » sob 03. říj 2009 5:41:04

Tigra píše: A všechny malíčky.

Na kterých končetrinách?
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40248
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Tigra » sob 03. říj 2009 6:38:18

Kohant píše:
Tigra píše: A všechny malíčky.

Na kterých končetrinách?

Podle toho.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Kohant » sob 03. říj 2009 6:44:39

Tigra píše:
Kohant píše:
Tigra píše: A všechny malíčky.

Na kterých končetrinách?

Podle toho.

KAA?
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40248
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Tigra » sob 03. říj 2009 13:44:31

Kohant píše:
Tigra píše:
Kohant píše:
Tigra píše: A všechny malíčky.

Na kterých končetrinách?

Podle toho.

KAA?

jo.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod bradhal » ned 04. říj 2009 18:25:34

Zdravím.
Díky za rady, hned si to poznačím. V původním projektu je taky po celém přízemí kromě obyváku (tam je napsané tuším lamino), ale s partnerem jsme se tak nějak shodli, že to zkusíme na celou plochu. Teď ještě urvat čas a jít vybrat něco, co se nám líbí. Ten Yucatan jsem uviděli náhodně v SIKU v Brně. Ale asi něco takového by to být mělo.
Názory ostatních na jejich společné soužití s dlažbou v jejich domácnosti uvítám.
Pěkný večer.
bradhal
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 13. zář 2009 19:22:57

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Kohant » ned 04. říj 2009 18:39:29

Já vymyslel takové obkladačky (no není to dlažba), že mi je žádnej obkladač nechtěl dělat. Až pátej, Jarouš.

Korva těch nadávek co jsem vyslech. ˇ|ríkal mimo jiné, že ještě někdo příjde s takovým nápadem, vezme na něj brokovnici.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40248
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod nadja » ned 04. říj 2009 18:57:42

bradhal, máme dlažbu v předsíni, kuchyni a jídelně, položená je asi 5 let a zatím jsem nenašla jediný důvod, proč bych ji tam nedala znovu, fakt jsem spokojená. V jídelně plánujeme kusový koberec alespoň pod stůl, spíš ale kvůli odhlučnění než pro chladno od nohou ( stejně chodíme v dom. obuvi), mmch je to ta nejpříjemnější místnost v parném létě, i když nejen kvůli dlažbě, ale polohou na východní stranu bytu. Jediné, co bych asi dneska udělala jinak je, že bych vybrala dlažbu nic neimitující, mám jakoby bukové parkety. Sokly máme v prvních dvou místnostech koupené přímo k dlažbě, do jídelny jsme dali dřevěné lišty, nikde mi nic neodstává, pod lišty nezalézá, ale je pravda, že je H. nejen zacvakal, ale i asi po 30 cm přichytil vruty ke zdi.
„K radostnému stáří patří vzpomínky na muže, za které jsme se neprovdaly.“
nadja
Člen
 
Příspěvky: 19691
Registrován: pon 17. lis 2008 9:49:46

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod bradhal » pon 05. říj 2009 8:38:04

Tak nějak si to představuji i já. Naši měli v bytě celý život parkety zakryté kobercem, po třiceti letech koberce vyházeli a je to teda změna. V jídelně nemají nic, v obýváku nějaký menší přesně jak ty píšeš, pro pocit. Takže tak nějak bych to dala taky. Nějaký tlustý na povalování a aby to přineslo do místnosti nějakou barvu. A až mě nebude bavit, hodím ho jinam.
Teď ještě vybrat tu správnou dlažbu. Ale vybírat to z netu nebo katalogu, to je bída. Líbí se mi Yucatan, ten Titus, co psala Tigra, taky není špatný.
Ach jaj.
bradhal
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 13. zář 2009 19:22:57

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod molie » pon 05. říj 2009 8:56:49

Položit jednolitě, klasicky (ne na vazbu) a najít si dlažbu, co má v nabídce rovnou i sokl a případně schodovky nebo další prvky, co potřebujete - Rako třeba Titus nebo Brick nebo i jiné. Cenově je Rako přijatelné, kvalita je dobrá a koneckonců proč podporovat dovoz přes půl Evropy?
“It is forbidden to urinate under penalty of confiscation.”
molie
Člen
 
Příspěvky: 15885
Registrován: úte 18. lis 2008 21:49:25

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Tigra » pon 05. říj 2009 9:40:19

Bradhall, jestli jsi z Prahy, tak nejkrasnejsi dlazbu, co znam maji v Čakovicich v i talskem snack baru v te byvale fabrice - ted si nevzpomenu, zjistila bych ti to. Ale je to docela extravagance, jsou to velke obdelniky, tak 40x60cm odhaduju, a vypada to jak rezavy plech - no krasa! :D Fakt je pekne, maji k tomu bily nabytek, vypada to nadherne.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Friday » pon 05. říj 2009 10:03:09

Dláždili jsme chalupu, osobně jsem si vybírala Rako na netu a ta medově béžová je v reálu starorůžová. Příště už bych se jela na barvu podívat na denním světle.
Senior byl uvězněn ve sklápěcí posteli a bylo nutné ho zachránit. Indického penzistu močícího u trati srazila kráva, jejíž tělo bylo odmrštěno do vzduchu, když ji srazil projíždějící expres.
Friday
Člen
 
Příspěvky: 40390
Registrován: pon 17. lis 2008 22:12:36

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Tigra » pon 05. říj 2009 10:18:35

Příště, maminko, vy už tady nebudete.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Friday » pon 05. říj 2009 11:06:04

Tigra píše:Příště, maminko, vy už tady nebudete.

Jo. Po tom se mi stýská. To byly reklamy, panečku!
Senior byl uvězněn ve sklápěcí posteli a bylo nutné ho zachránit. Indického penzistu močícího u trati srazila kráva, jejíž tělo bylo odmrštěno do vzduchu, když ji srazil projíždějící expres.
Friday
Člen
 
Příspěvky: 40390
Registrován: pon 17. lis 2008 22:12:36

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod bradhal » ned 18. říj 2009 15:49:51

Tak nakonec opravdu ten Yucatan. Nechali jsme si od skladníka ukázat dlaždice z konkrétní šarže, tak snad nebude nějaké nepříjemné překvapení. No děj se vůle boží. Děkuji všem za praktické rady.
bradhal
 
Příspěvky: 72
Registrován: ned 13. zář 2009 19:22:57

Re: Dlažba - barva, velikost, jak...

Příspěvekod Alambic » ned 18. říj 2009 16:19:57

A uz vis, jak si je nechate polozit?
tady mas par vrozku jak by se to dalo nalepit :
1° klik na sipky a soupnout v pravo, ci vlevo
Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kdyz je polozite v diagonale - tak velky rozmer a ve velke mistnosti (ale budetet mit spoustu odrezku a vermete vis casu)..

Tady jsou dalsi obrazky ( z ruzne hroznyma kachlema :D):
Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
je to e-katalogn tak doufam ze se to spravne otevre
Alambic
Člen
 
Příspěvky: 2186
Registrován: sob 10. led 2009 19:37:34


Zpět na Stavba, bydlení a hobby a životní styl

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 78 návštěvníků

cron