Kuchyň pro Xeff

Vše kolem stavby, bydlení, nábytku a hobby

Kuchyň pro Xeff

Příspěvekod Xeff » stř 31. bře 2010 23:27:30

Ahojte, tak máme klíče od bytu a budeme se tam stěhovat. Jen nám chybí kuchyň a já to tradičně řeším na poslední chvíli. Než si na ten týden odskočím do "lázní", tak vám sem něco dám a prosím, koukněte, kritizujte, nebo mi i něco poraďte.

Potřebuji vyřešit kuchyň do kuchýňoobýváku.

Tady jsou rozměry místnosti:
Rozmery.jpg


Měla by tam být i kuchyň, i obývák, tak sem dám, jak si asi celou tu místnost představuju. Kuchyň bude v tom koutě, na tomhle obrázku nekoukejte na to, jaké skříňky tam jsou, to jsem v té době ještě neřešila, to dám níž. Tohle je pro představu, co kde v tom pokoji asi bude:
Nabytek.jpg


A teď tedy ta kuchyň. Rozvody (voda, odpad, odtah pro digestoř) jsou vyvedený v tom stoupačkovém sloupu, z boku jak je vaření. Plánuju dát vaření hned k té stoupačce, ať to není kvůli digestoři moc daleko. Dřez a myčka budou na další zdi, přes roh - vodu povedeme po zdi, se vzdáleností by snad být problém neměl, ani kvůli odpadu, sklon by měl být dostatečný. Takže nějak uspořádanou tu kuchyň do L.
Líbí se nám šedý lak (v lesku). Dali bysme světlounkou šedou pracovní desku.
Jediný trošku oříšek je, že odtah na digestoř je vyvedený až těsně pod stropem. Protože chci digestoř zasunovací a mít nad tím skříňku, říkám si, že bych udělala skříňky podle té zdi (ta část L-ka, kde bude vaření), že budou až do stropu. Taky jsem zvažovala zakrýt sádrokartonem (udělat tam jakoby kousek snížený strop), ale tomi už přijde stejný, když ty horní skříňky udělám matné bílé - tak alespoň získám úložný prostor. Udělala bych je bez úchytek, že by se otvírali na zmáčknutí.
Nebo by vás napadlojiný řešení?

Zatím mám jasnou představu, jak mají být rozestavěný spodní skříňky. V tom výklenku je cca 190 cm, takže tam bude 5cm výkrytka (to prý musí být, že nemohu dát varnou desku až na kraj, že v té pracovní desce musí být dodržet nějaký minimální kus mezi výřezem a koncem), 60 cm trouba s varnou deskou, 40 cm výsuvy, 85 cm rohová skříňka (ta bude 85x90). Druhá část L-ka: Rohová skříňka, 50 cm skříňka s dřezem a košem, 60 cm myčka, 30 cm skříňka, 60 cm lednice. Je tam málo skříněk, ale větší to zase dělat nechci, aby se mi tam vešel stůl a všechny tyhle spotřebiče potřebuju...
Tím, že je voda vedená po zdi, musíme počítat, že mi to ubere cca 10 cm, do obyč. skíněk by to nevadilo, ale tím, že je tam trouba, to bude muset být odsazené. Takže v jedné části bude pracovní deska 70 cm, v druhé 60 cm na hloubku. To mi dá celkem rozměr té kuchyně 190x300.
Nahoru dám digestoř a mikrovlnku - někam. A další horní skříňky, aby to vypadalo nějak normálně. Mám obavu, aby to nevypadalo moc zastavěné tím, že to bude až ke stropu. Takže bych ke stropu udělala fakt jen tu jednu část a ještě ji barevně oddělila.

Tady je návrh od kuchyňského studia. Já jsem teda říkala, že je tam ten vývod, že mě napadlo dát skříňky až nahoru, ale že se nebráním jinému řešení, jestli mají nápad. Podle mě vtomnesplnili zadání, prostě dali vysoké skříňky (96cm) a hotovo. Teď byl u nás vyměřovač a rovnou řekl, že taková výška skříňky nejde, protože je ten vývod zrovna napůl v horní hraně skříňky, takže by nešla přidělat. Abysme počítali s tím, že prostě musí končit nad a nebo pod tou trubkou.
Takže tady je obrázek od nich:
perspektiva_A_foto.jpg

perspektiva_B_foto.jpg


A tady jsou moje malůvky. Už se mi tam nechtělo dělat s dřezem a soklem, ale představte si to tam :) Koukněte na rozestavění těch skříněk. Mě by se líbilo tohle:
Kuchyn-Z.jpg


A tohle je skoro stejný, ale zase se to víc líbí M. Jemu se nelíbí ty výklopy:
Kuchyn-M.jpg



Co na to říkáte?
Co by se vám líbilo?
Nebo mi poradíte něco jinýho?

Budu vám vděčná, fakt.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Xeff
Člen
 
Příspěvky: 309
Registrován: úte 18. lis 2008 18:02:37

Re: Kuchyň pro Xeff

Příspěvekod Tigra » stř 31. bře 2010 23:54:38

Na tom plánku máš šikmý roh, na náhledech vpadlý - to se mi zdá lepší, kvůli přístupu k dřezu. Jinak pozice dřez+myčka se mi moc líbí, mám to vyzkoušené, takhle je to OK.
Vlevo od varné desky bych dala víc místa, ale nevím, jak ti to tam vyjde pak s ostatníma skříňkama - když už tam to místo musí být, tak ať je využité aspoň na odložení oleje, octa, kořenky...anebo na ten závěsný program, co já tak nemám ráda.
Tvoje řešení s rozdělením horních skříněk se mi zdá dobré - skříňka nad digestoří je ztracená, bude tam ten mechanismus, takže o tu přijdeš. Tak se mi zdá dobré mít úložný prostor v horních skříňkách. My máme spoustu krámů nahoře na skříňkách - krabice se skleničkama, krabice od hrnců (na co vlastně?) ap., kdyby to bylo schované, bylo by to lepší. Nejpěknější řešení by asi bylo zakrýt to sádrokartonem do úrovně skříněk, ale z praktického hlediska jsou lepší ty skříňky nad.
Z mého pohledu estetický problém je to, co je vidět na prvním obrázku ze studia - pohled od jídelního stolu do kuchyně - koukáš na bok skříně. Já bych tam udělala buď nějaké police (nesnáším otevřené police!), anebo mne napadlo dát tam jednu nízkou (spodní) skříňku otočenou šuplíkama směrem k jídelnímu stolu (do místnosti). Můžeš ji využít jako příborník a na ni postavit nějakou nezbytnou věc, jako kytku, vázičku nebo košíček s ovocem, který tu jednolitou plochu rozbije.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Kuchyň pro Xeff

Příspěvekod Tigra » čtv 01. dub 2010 0:00:33

A v tom místě vlevo vedle sporáku dole bych si nechala udělat zásuvné rameno na utěrky, já jsem z nich úplně na nervy.

A jinak počítej s tím, že čím výš je MW, tím blběji se s jídle v ní manipuluje - ty jsi malinká, doporučuju ti dát ji normálně na linku (i když vím, že to není moc hezké) nebo vestavět do toho "sloupu" vpravo. Naši mají MW v té výši, jak máš nakreslenou, nebo vlastně ještě níž, mají snížené dno skříńky - a i mně se tam blbě leze, nevidím do talíře, jestli už to bublá a tak.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Kuchyň pro Xeff

Příspěvekod molie » čtv 01. dub 2010 7:47:41

MW potvrzuji. Už si přesně nepamatuji, jak je Xeff vysoká, ale mám dojem, že je na tom podobně jako já. Já mám MW sice na zdi, ale hooodně sníženou oproti úrovni horních skříněk, abych ji mohla používat. Můžu to změřit, ale odhadem je mezi pracovní plochou a spodkem MW tak 40 cm (pod ní mám odkapovou plochu od dřezu).
Ovšem je teda kvíz, kam ji jinam dát...
“It is forbidden to urinate under penalty of confiscation.”
molie
Člen
 
Příspěvky: 15885
Registrován: úte 18. lis 2008 21:49:25

Re: Kuchyň pro Xeff

Příspěvekod nadja » čtv 01. dub 2010 8:09:32

Xeff, zdá se mně tam málo pracovní plochy a ještě je jí nejvíc v rohu, což je dost nepraktické. Nešel by otočit dřez tak, aby odkapová plocha mířila do rohu, případně ho ještě posunout k tomu rohu blíž? Pak bys měla celistvou a dobře využitelnou pracovní plochu nad skříňkou u lednice, nad myčkou a ještě i nad částí skříňky vlevo vedle myčky.
MWT je opravdu hodně vysoko(zavěsila bych ji pod skříňku vedle lednice) a sporák blízko sloupu ( přesunula bych zásuvky zprava od sporáku vlevo).
„K radostnému stáří patří vzpomínky na muže, za které jsme se neprovdaly.“
nadja
Člen
 
Příspěvky: 19691
Registrován: pon 17. lis 2008 9:49:46

Re: Kuchyň pro Xeff

Příspěvekod Reny » čtv 01. dub 2010 9:28:37

Mikrovlnku taky raději na linku, v paneláku z důvodu absence místa stála na lednici, dorůstající děti si nemohly ohřát mnou připravené jídlo. Musely mne otravovat.
Teď v baráku jsem ji dala na linku, nikdo po mně už nic nechce (jsou ovšem situace, kdy je mikrovlnka odnášená do dětského pokoje, protože ten smrad z popcornu je šílený a ať si synáček vysmradí pokoj svůj-když nejsme doma, nic nikam neodnáší)
Reny
Člen
 
Příspěvky: 3908
Registrován: úte 18. lis 2008 8:22:06

Re: Kuchyň pro Xeff

Příspěvekod Tigra » čtv 01. dub 2010 20:12:22

Doufám, že Xeff dnes už to.
Vy myslíte, že má odkapávací plochu nad myčkou? To jsem si ani nevšimla - a jde to vůbec tak udělat?
Ještě bych ti doporučila drtič - budeš mít hromady odpadu z mrkvičky, brambor, banánů... Musela bys mít menší dřez, ale to by mi až tak nevadilo, když máš myčku.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Kuchyň pro Xeff

Příspěvekod Tigra » čtv 01. dub 2010 20:14:14

Vlastně asi nemusela, v USA mívají drtič v hlavním dřezu, když mají jen jeden.
Máte to tam hrozně hezký, ty stromy naproti, kostel a tak...
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Kuchyň pro Xeff

Příspěvekod Xeff » pon 05. dub 2010 18:48:35

Jo, jak jsem to nedomalovala, ale opravdu jsem myslela dát odkapávač nad myčku. Jo a bok lednice by měl být stejný, jako předek, také v laku. Je fakt, že budeme koukat do skříně. No mohli bysme tam lepit nějaké dětské malůvky a tak, ne? :)

Já vím, že je tam málo pracovní plochy, koneckonců mi přijde, že je tam málo všeho, i skříněk na ukládání, potřebuju (a mám) toho už děsně moc.

Ty pracovní plochy jsem dělala teď podle vlastní zkušenosti z kuchyně, kterou jsem si udělala podle vlastních představ. Měla jsem tam (zprava doleva): lednici, plochu, dřez, odkapávač, roh, plochu, vaření, plošičku (to už nebylo pracovní, jen na nějaké odkládání). Ty obě pracovní plochy byly cca stejné, každá o něco větší, než mám v tomhle návrhu. A zjistila jsem, že tu plochu mezi lednicí a dřezem vůbec nepoužívám. Vůbec. Nakonec byla jen odkladní, třeba na nějaký koláč, nebo pak i kytky. Všechno jsem dělala mezi dřezem a vařením.

Takže si říkám, když jí tady zmenším, tak se tam stejně budu cpát a tu, která by mi vznikla větší, když bych ten odkapávač otočila, bych zase nepoužila.

Úplně nejlepší by asi bylo prohodit myčku a dřez, to by bylo ideální, ale to určitě nepůjde kvůli trubkám. Musely by se zasekat, a to se si nesmí, to je obvodová zeď, a tedy asi nosná...

S mikrovlnkou teda nevím, kam ji dát. Když ji nedám do skříňky, zabiju i tu malinkou pracovní plochu, co tam kde může být. Popravdě, teď ji mám ve výšce horních skříněk a nemám s tím problém. Ale nepoužívám ji na vaření, jen ohřívání. Dám talíř, nastavím, až zapiští, vyndám talíř. Nekoukám, co se uvnitř děje. Je fakt, ty děti tam asi nedošáhnou. Nemohly by si brát židli? Nebo kdybych koupila schůdky? V ikee mají takové dva dřevěné schůdky. To by mohly zvládnout, jestli to teda není nějak nebezpečný, to ale snad ne.
Xeff
Člen
 
Příspěvky: 309
Registrován: úte 18. lis 2008 18:02:37


Zpět na Stavba, bydlení a hobby a životní styl

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 68 návštěvníků