Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Recepty a o jídle vůbec, hrnečku DOST!, koně ještě níž...

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Tigra » pát 05. pro 2008 11:41:34

Lidi vynalezli noze a pak zjistili, ze s nima jde zabit jelen. Pak vynalezli pusku a zjistili, ze s ni jde zastrelit prase. A nakonec vynalezli tank a zjistili, ze rozbije i dum, tak zahajili valku.

Nebo opacne?
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89255
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod HaF » pát 05. pro 2008 12:07:20

Vymlátíme je ,protože je nebudeme mít čím nakrmit. Ani ty býložravý.
Pod mou maskou havrana je labuť schovaná
HaF
Člen
 
Příspěvky: 13835
Registrován: úte 18. lis 2008 14:10:16

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Raskolnikov » pát 05. pro 2008 12:16:27

GeneHawkins píše:
Raskolnikov píše:Zdravím.

Člověk - predátor a šelma...hmm...
Naše přirozená strava je jíst maso.....taky dobrý....


Bez naších "inteligentních" nástrojů je naprosto jasné co je naše přirozená strava. Ráda bych někoho viděla, jak nahý dobíhá losa, vrhá se na něho, zachytí ho svými nehty a ukouše ho k smrti, načež ho roztrhá na kusy svýma holýma rukama a syrového jej sní :-D To nejde, protože nejsme dosti rychlí, jsme malého vzrůstu a jemní (tedy jak kdo), nemáme dost ostré a tvrdé nehty, naše zuby jsou rovné a ne špičaté, máme až příliš slabé ruce a syrové maso nám jistě nechutná (jsou tedy i individua, která sní třeba tatarák, jenže tam je to spíše o tom koření, než o syrové krvavé chuti..A koho přitahuje chuť krve, tak je na diagnozu).

Neskutečná demagogie. Naši předci zcela nepochybně právě toto dělali. A protože to dělat takto nechtěli, vynalezli jatka. Tvrdím, že je pro mě naprosto přirozené chodit oblečený. To bys mohl tvrdit zrovna tak, že je člověku přirozené chodit po čtyřech. To by ti ale neschroupli, co?
Raskolnikov píše: Na druhou stranu je naprosto možné sbírat bylinky, semena a ovoce svýma holýma rukama a jíst je takové jaké jsou. To naznačuje, že jedení masa je krajní možnost, kterou jsme objevili jako řešení při nedostatku jiného jídla.

To nenaznačuje. To jenom naznačuje, že trhat jabka bude jednodušší než lovit zvěř. Naopak - to, že se na lovení zvěře člověk nevysral dokazuje přirozenost masité potravy pro člověka.
Raskolnikov píše: Ale možná nejdůležitější ze všeho – když máte hlad, cítíte neodvratitelný instinkt vydat se na lov, hnát se za pachem krve a zabíjet zvířata?

Zbytečná invektiva. Když docházejí argumenty, nastupují atavistické útoky.
Raskolnikov píše:
Šelmy žijí v rovnováze s přírodou. Jejích jedení masa není destruktivní ale spíš konstruktivní. Jsou to predátoři kteří udržují populaci své kořisti, aby se nekontrolovatelně nemnožila.

Stejně tak člověk.
Raskolnikov píše:Rovnováha mezi kořistí a šelmou je řídící síla evoluce. Šelmy si berou jen slabší jedince a dělají to pro přežití (zde nacházíme ten zásadní problém).

Neberou, není to pravda. Berou to co je, to, co snadněji oloví. Stejně jako člověk. Žádné vědomé řízení spotřeby ze strany dravců neexistuje.
Raskolnikov píše: Nemají volbu výběru. Nutit šelmy, aby přestaly jíst maso by znamenalo zničení ekologického systému. Člověk si může zcela svobodně vybrat, zda bude žrát mrtvoly nebo nebude žrát mrtvoly..

Stejně jako ježek. Může si dobrovolně vybrat, jestli bude jíst žížalu živou nebo mrtvolu žížaly. Akorát ta živá by se mu mohla mrskat v žaludku, proto ji trochu přežvejká.
Použití slova "mrtvola" tebou je v tomto případě manipulativní s jasným úmyslem dodat stravování masem pejorativní nádech.
Raskolnikov píše:
A jak často je dobré a rozumné konzumovat maso? Co to je za nemorální otázku, toto???!!??

Je to stejně morální pro člověka jako pro tygra nebo ježka. Tvoje rozhořčení působí směšně.
Raskolnikov píše:
...za to, čím člověk je, může vděčit lovu... - no, tak toto je skutečně perla nakonec..Roztáhli jsme se po celé planetě a přemnožili se na groteskní počet šesti miliard lidí. Naše činnosti, mino jiné produkce masa, ničí celou biosféru. My v průmyslových zemích si můžeme lehnout na gauč a cpát se tolik masem jak jen chceme. My máme továrny, kde jsou miliony zvířat chovaných v dlouhých řadách, aby se pak prodávala v pěkně zabaleném provedení. Jedení masa nám dává jen nadváhu, rakovinu, srdeční a cévní nemoci. Existují nějaké výhody v jedení masa v dnešní době? Ne. Naopak jsme nuceni přejít na vegetariánský životní styl pokud chceme zvládnout nakrmení všech lidí které jsme tak „úspěšně“ přivedli na tento svět.

Ledahovno.

Na letošní Den díkůvzdání snědli Američani 46 milionů krocanů. Co udělali z krůtama? Hergot dal bych si, pečenou, voňavou, křehoučkou... :X


No, Gene - nic moc...Pokud bys ovšem skutečně zatoužil po tom, rozvinout plodnou diskusi, při které by se člověku chtělo zapřemýšlet nad použitými argumenty druhé strany, dej echo... :)
Raskolnikov
 
Příspěvky: 19
Registrován: pát 05. pro 2008 8:57:13

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Raskolnikov » pát 05. pro 2008 12:36:37

HaF píše:když zůstanu u tématu - Vegetariánství - může zachránit naši planetu:
Staneme se vegetariány. Jak to máte vymyšlený dál?


Planeta je natolik v p..., že už jí může zachránit jedině apokalypsa...A pokud se "náhodou" opět zrodí nová, tak si troufám tvrdit, že dopadne dost podobně..To by se opravdu lidstvo muselo začít "honit" za jinými hodnotami, než jsou prachy a moc...Ale to je asi jasný...Co však vegetariánství zachránit zcela jistě může, jsou životy zvířat a zdraví lidí..To by možná mohlo pro začátek stačit...
Raskolnikov
 
Příspěvky: 19
Registrován: pát 05. pro 2008 8:57:13

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Tigra » pát 05. pro 2008 12:38:28

Raskolnikov: Proc neodpovis na Genikovy namitky?
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89255
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Kohant » pát 05. pro 2008 12:40:25

Raskolnikov píše:
HaF píše:když zůstanu u tématu - Vegetariánství - může zachránit naši planetu:
Staneme se vegetariány. Jak to máte vymyšlený dál?


Planeta je natolik v p..., že už jí může zachránit jedině apokalypsa...A pokud se "náhodou" opět zrodí nová, tak si troufám tvrdit, že dopadne dost podobně..To by se opravdu lidstvo muselo začít "honit" za jinými hodnotami, než jsou prachy a moc...Ale to je asi jasný...Co však vegetariánství zachránit zcela jistě může, jsou životy zvířat a zdraví lidí..To by možná mohlo pro začátek stačit...

Sem pro. Ale tu vinnou klobásu si ještě dožrat můžu že jo? Vono v ní beztak moc masa nebude.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40262
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod HaF » pát 05. pro 2008 12:49:44

Raskolnikov píše:
HaF píše:když zůstanu u tématu - Vegetariánství - může zachránit naši planetu:
Staneme se vegetariány. Jak to máte vymyšlený dál?


Planeta je natolik v p..., že už jí může zachránit jedině apokalypsa...A pokud se "náhodou" opět zrodí nová, tak si troufám tvrdit, že dopadne dost podobně..To by se opravdu lidstvo muselo začít "honit" za jinými hodnotami, než jsou prachy a moc...Ale to je asi jasný...Co však vegetariánství zachránit zcela jistě může, jsou životy zvířat a zdraví lidí..To by možná mohlo pro začátek stačit...

Tak do budoucna jsem nehleděla.Zuž to na republiku a teď (to není rozkaz, jen časový určení)
Pod mou maskou havrana je labuť schovaná
HaF
Člen
 
Příspěvky: 13835
Registrován: úte 18. lis 2008 14:10:16

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod GeneHawkins » pát 05. pro 2008 13:06:11

Raskolnikov píše:
GeneHawkins píše:
Raskolnikov píše:Zdravím.

Člověk - predátor a šelma...hmm...
Naše přirozená strava je jíst maso.....taky dobrý....


Bez naších "inteligentních" nástrojů je naprosto jasné co je naše přirozená strava. Ráda bych někoho viděla, jak nahý dobíhá losa, vrhá se na něho, zachytí ho svými nehty a ukouše ho k smrti, načež ho roztrhá na kusy svýma holýma rukama a syrového jej sní :-D To nejde, protože nejsme dosti rychlí, jsme malého vzrůstu a jemní (tedy jak kdo), nemáme dost ostré a tvrdé nehty, naše zuby jsou rovné a ne špičaté, máme až příliš slabé ruce a syrové maso nám jistě nechutná (jsou tedy i individua, která sní třeba tatarák, jenže tam je to spíše o tom koření, než o syrové krvavé chuti..A koho přitahuje chuť krve, tak je na diagnozu).

Neskutečná demagogie. Naši předci zcela nepochybně právě toto dělali. A protože to dělat takto nechtěli, vynalezli jatka. Tvrdím, že je pro mě naprosto přirozené chodit oblečený. To bys mohl tvrdit zrovna tak, že je člověku přirozené chodit po čtyřech. To by ti ale neschroupli, co?
Raskolnikov píše: Na druhou stranu je naprosto možné sbírat bylinky, semena a ovoce svýma holýma rukama a jíst je takové jaké jsou. To naznačuje, že jedení masa je krajní možnost, kterou jsme objevili jako řešení při nedostatku jiného jídla.

To nenaznačuje. To jenom naznačuje, že trhat jabka bude jednodušší než lovit zvěř. Naopak - to, že se na lovení zvěře člověk nevysral dokazuje přirozenost masité potravy pro člověka.
Raskolnikov píše: Ale možná nejdůležitější ze všeho – když máte hlad, cítíte neodvratitelný instinkt vydat se na lov, hnát se za pachem krve a zabíjet zvířata?

Zbytečná invektiva. Když docházejí argumenty, nastupují atavistické útoky.
Raskolnikov píše:
Šelmy žijí v rovnováze s přírodou. Jejích jedení masa není destruktivní ale spíš konstruktivní. Jsou to predátoři kteří udržují populaci své kořisti, aby se nekontrolovatelně nemnožila.

Stejně tak člověk.
Raskolnikov píše:Rovnováha mezi kořistí a šelmou je řídící síla evoluce. Šelmy si berou jen slabší jedince a dělají to pro přežití (zde nacházíme ten zásadní problém).

Neberou, není to pravda. Berou to co je, to, co snadněji oloví. Stejně jako člověk. Žádné vědomé řízení spotřeby ze strany dravců neexistuje.
Raskolnikov píše: Nemají volbu výběru. Nutit šelmy, aby přestaly jíst maso by znamenalo zničení ekologického systému. Člověk si může zcela svobodně vybrat, zda bude žrát mrtvoly nebo nebude žrát mrtvoly..

Stejně jako ježek. Může si dobrovolně vybrat, jestli bude jíst žížalu živou nebo mrtvolu žížaly. Akorát ta živá by se mu mohla mrskat v žaludku, proto ji trochu přežvejká.
Použití slova "mrtvola" tebou je v tomto případě manipulativní s jasným úmyslem dodat stravování masem pejorativní nádech.
Raskolnikov píše:
A jak často je dobré a rozumné konzumovat maso? Co to je za nemorální otázku, toto???!!??

Je to stejně morální pro člověka jako pro tygra nebo ježka. Tvoje rozhořčení působí směšně.
Raskolnikov píše:
...za to, čím člověk je, může vděčit lovu... - no, tak toto je skutečně perla nakonec..Roztáhli jsme se po celé planetě a přemnožili se na groteskní počet šesti miliard lidí. Naše činnosti, mino jiné produkce masa, ničí celou biosféru. My v průmyslových zemích si můžeme lehnout na gauč a cpát se tolik masem jak jen chceme. My máme továrny, kde jsou miliony zvířat chovaných v dlouhých řadách, aby se pak prodávala v pěkně zabaleném provedení. Jedení masa nám dává jen nadváhu, rakovinu, srdeční a cévní nemoci. Existují nějaké výhody v jedení masa v dnešní době? Ne. Naopak jsme nuceni přejít na vegetariánský životní styl pokud chceme zvládnout nakrmení všech lidí které jsme tak „úspěšně“ přivedli na tento svět.

Ledahovno.

Na letošní Den díkůvzdání snědli Američani 46 milionů krocanů. Co udělali z krůtama? Hergot dal bych si, pečenou, voňavou, křehoučkou... :X


No, Gene - nic moc...Pokud bys ovšem skutečně zatoužil po tom, rozvinout plodnou diskusi, při které by se člověku chtělo zapřemýšlet nad použitými argumenty druhé strany, dej echo... :)

Jo, rozumím. Který argument máš na mysli? "Roztáhli jsme se po celé planetě a přemnožili se na groteskní počet šesti miliard lidí."? To je tedy "argument", nad kterým je potřeba přemýšlet...
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27131
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Raskolnikov » pát 05. pro 2008 16:44:15

Ne, myslela jsem spíše přítomnost argumentů, které by podnítili přemýšlet mne...Ale nevadí..

Tigra - mohu se samozřejmě pokusit odpovědět..., ale nevím, zda z toho bude mít někdo nějaký užitek...

Co se týče jatek - ano, vynalezli jsme jatka. Pro své vlastní pohodlí a ukojení chutí (nikoli proto, že bychom jinak nepřežili). Proto si myslím, že ačkoli většina lidí - z různých důvodů - následuje toto rozhodnutí, není to rozhodnutí správné ani nutné pro přežití a celý velkochov či jatka mi tudíž přijdou ne-přirozené..Co se týče chůze - pokud budeme mluvit o věcech od konečné fáze vývojového cyklu člověka, tak tam je jasně dáno, na co jsou nohy a na co jsou zuby, jak vypadají a k čemu slouží a jak třeba vypadá trávicí soustava..
....
Možná je jednodušší trhat jablka právě proto, že je to přirozenější...A to, že se člověk na lov nevysral, zcela jistě neznamená, že je to činnost přirozená nebo dokonce nutná..
...
Zatím jsem neměla tu možnost argumenty vyplýtvat. Spojení "atavistický útok" mi nepřijde smysluplný, takže se k němu ani nemohu vyjádřit. A asi ani nechci..
...
Tato poznámka zřejmě patřila k jiné citaci, takže se jí nebudu věnovat ;)
...
Ježíš, já jsem to asi zmastila...Jak to tedy je - loví lev antilopu nebo antilopa lva...Tak a už jsem se do toho poměrně dost zapletla...
...
Tygr ani ježek nad morálkou přemýšlet nemohou z toho důvodu, že fyziologicky tohoto aktu nejsou schopni. Loví proto, aby přežili, to znamená, že v rámci pudu sebecházovy zabijí jiné zvíře...A v tom je ten rozdíl mezi šelmou a člověkem. Člověk má možnost se rozhodnout, zda se bude stravovat morálně (tzn. bez zbytečného zabíjení jiných zvířat) či nemorálně (tzn., že nezvítězí nad svou chutí a bude se stravovat s tím, že díky jeho chuti bylo zabito některé ze zvířat..)..Zde tedy o "zákonu přírody", "přirozené regulaci" nemůžeme hovořit..A na skutečnosti, že se někdo rozhodne jednat v souladu s morálkou mi v tuto chvíli nepřijde směšné nic...Ale někomu to vtipné jistě připadat může...To už je věc názoru, nemohu objektivně hodnotit...
...
No, a na toto mi nějak nepřichází odpověď...
Raskolnikov
 
Příspěvky: 19
Registrován: pát 05. pro 2008 8:57:13

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Ivan-1 » pát 05. pro 2008 16:50:37

Sitar píše:To je Ivane velmi jednoduche, ty budes jist pul roku jenom maso, jake chces, hovezi, veprove, drubezi, ryby... a klidne si var, pec, smaz a ochucuj dle libosti. Nebudes ale jist nic jineho, zadnou zeleninu, obilniny, ovoce, proste jenom maso a koreni. Ja budu pul roku jist jenom ovoce (vcetne orechu, jenz udajne spadaji do kategorie ovoce). Pred zapocetim pokusu a po jeho skonceni si nechame udelat kompletni zdravotni testy. Kdo myslis, ze z tohoto pokusu vyjde lepe? Jdes do toho?


Neviem, prečo by som do toho šiel? Človek je všežravec. A ja som človek. Aspoň niekedy si to myslím. Prečo by som do seba mal tlačiť pol roka len mäso, keď mi chutí aj zelenina, obilniny a iná botanika? Nie som blázon!

Sitar píše:Ten prvotni impulz jsem myslel jako podnet ke skonceni se zavislosti, bez nehoz to nejde.

Racionalizuješ si svoje rozhodnutie stať sa vegetariánom.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Ivan-1 » pát 05. pro 2008 16:54:42

Sitar píše:S tim, ze clovek dokaze stravit maso, rozhodne souhlasim. Je to ovsem velmi neefektivni a destruktivni proces.

Proto jsem se na zacatku ptal, jestli "vsezravec" muze nebo musi jist vsechno, tedy rostlinnou a zivocisnou stravu.


Blbá otázka, Sitar. Musí len vegetarián.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Raskolnikov » pát 05. pro 2008 17:02:05

HaF píše:
Raskolnikov píše:
HaF píše:když zůstanu u tématu - Vegetariánství - může zachránit naši planetu:
Staneme se vegetariány. Jak to máte vymyšlený dál?


Planeta je natolik v p..., že už jí může zachránit jedině apokalypsa...A pokud se "náhodou" opět zrodí nová, tak si troufám tvrdit, že dopadne dost podobně..To by se opravdu lidstvo muselo začít "honit" za jinými hodnotami, než jsou prachy a moc...Ale to je asi jasný...Co však vegetariánství zachránit zcela jistě může, jsou životy zvířat a zdraví lidí..To by možná mohlo pro začátek stačit...

Tak do budoucna jsem nehleděla.Zuž to na republiku a teď (to není rozkaz, jen časový určení)


Já jsem nějak nikdy neplánovala to, že budu přesvědčovat republiku, aby se stala vegetariánskou či veganskou, takže jsem ani neměla možnost výrazně přemýšlet nad důsledky této utopie...Ale myslím si, že pokud bychom to nějak rozebrali, tak bychom se k celkovému pozitivnímu vlivu vegetariánství či veganství na planetu či republiku dobrali..Ono to hlavně totiž ani není možné "přestavět" někoho na vegetariána či vegana, pokud není vnitřně přesvědčen, že tento způsob stravování je pro něj a jeho okolí ten správný.. Na to si musí každý přijít sám v sobě, takže řešit věci "co by, kdyby" mi nepřipadá úplně vhodné, jelikož potom se velice snadno zklouzne do různých ultrademagogií a je to v podstatě k ničemu...Důležité je pro mne to, jakým způsobem žiju v současné chvíli já a pokud se procento vegetariánů a veganů zvedne, bude to samozřejmě ku prospěchu zvířat, což je pro mne věc zásadní..
Raskolnikov
 
Příspěvky: 19
Registrován: pát 05. pro 2008 8:57:13

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Ivan-1 » pát 05. pro 2008 17:05:01

Sitar píše:[Neexistuje jednotná definice pojmu ovoce. Jedinou možností, jak přesně určit, co je a co není ovocem, je určit toto dohodou a taxativně vyjmenovat.


Hahahahaha!

1. Tak frutarián zásadne žerie len ovocie, ale pritom nevie, či to naozaj dodržuje, pretože neexistuje jednoznačná definícia tohoto pojmu! Hlava XXII.

2. Ak do ovocia zaradí fruktarián plody a iné hovadiny len podľa dohody, aký zmysel má potom fruktariánstvo? Čím môžu fruktariáni obhájiť svoju úchylku?

Vieš mi na to odpovedať, Sitar?
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Kohant » pát 05. pro 2008 17:08:59

Jakej bude mít prase prospěch z vyššího počtu vegetariánů?
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40262
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Raskolnikov » pát 05. pro 2008 17:17:48

Ivan-1 píše:
Sitar píše:S tim, ze clovek dokaze stravit maso, rozhodne souhlasim. Je to ovsem velmi neefektivni a destruktivni proces.

Proto jsem se na zacatku ptal, jestli "vsezravec" muze nebo musi jist vsechno, tedy rostlinnou a zivocisnou stravu.


Blbá otázka, Sitar. Musí len vegetarián.


Pokud tedy všežravec "nemusí", tak proč to maso konzumuje...
Raskolnikov
 
Příspěvky: 19
Registrován: pát 05. pro 2008 8:57:13

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Ivan-1 » pát 05. pro 2008 17:20:06

Raskolnikov píše:Člověk - predátor a šelma...hmm...
Naše přirozená strava je jíst maso.....taky dobrý.....


Že je človek šelma, to tu netvrdil nikto. Môžeš argumentovať, prečo si myslíš, že nie je predátorom?
Ani druhé vyjadrenie tu netvrdil nikto. Ale viacerí, implicitne, či explicitne tvrdili že prirodzené pre človeka je jesť AJ mäso. Môžeš dokázať opak?

Raskolnikov píše:Bez naších "inteligentních" nástrojů je naprosto jasné co je naše přirozená strava. Ráda bych někoho viděla, jak nahý dobíhá losa, vrhá se na něho, zachytí ho svými nehty a ukouše ho k smrti, načež ho roztrhá na kusy svýma holýma rukama a syrového jej sní :-D To nejde, protože nejsme dosti rychlí, jsme malého vzrůstu a jemní (tedy jak kdo), nemáme dost ostré a tvrdé nehty, naše zuby jsou rovné a ne špičaté, máme až příliš slabé ruce a syrové maso nám jistě nechutná (jsou tedy i individua, která sní třeba tatarák, jenže tam je to spíše o tom koření, než o syrové krvavé chuti..A koho přitahuje chuť krve, tak je na diagnozu). Na druhou stranu je naprosto možné sbírat bylinky, semena a ovoce svýma holýma rukama a jíst je takové jaké jsou. To naznačuje, že jedení masa je krajní možnost, kterou jsme objevili jako řešení při nedostatku jiného jídla. Ale možná nejdůležitější ze všeho – když máte hlad, cítíte neodvratitelný instinkt vydat se na lov, hnát se za pachem krve a zabíjet zvířata?


Nemáme síce drápy, silné ruka a podobne, v tom máš pravdu. Ale máme zbrane na lov. Aký je v tom rozdiel?

Raskolnikov píše:Šelmy si berou jen slabší jedince a dělají to pro přežití (zde nacházíme ten zásadní problém). Nemají volbu výběru. Nutit šelmy, aby přestaly jíst maso by znamenalo zničení ekologického systému. Člověk si může zcela svobodně vybrat, zda bude žrát mrtvoly nebo nebude žrát mrtvoly..


Ále prd! Šelmy zabíjajú slabšie jedince preto, lebo je to jednoduchšie a menej náročnejšie na výdaj energie. Okrem toho to eliminuje prípadné straty vo vlastných radách.

Raskolnikov píše:A jak často je dobré a rozumné konzumovat maso? Co to je za nemorální otázku, toto???!!??


Prečo by bola nemorálna? Je len blbá.

Raskolnikov píše:...za to, čím člověk je, může vděčit lovu... - no, tak toto je skutečně perla nakonec..

A máš aj nejaký argument? Alebo len budeš používať nezdôvodnené výkriky, aby ti sadli do tvojho presvedčenia?
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Raskolnikov » pát 05. pro 2008 17:53:07

Ivan-1 píše:
Raskolnikov píše:Člověk - predátor a šelma...hmm...
Naše přirozená strava je jíst maso.....taky dobrý.....


Že je človek šelma, to tu netvrdil nikto. Môžeš argumentovať, prečo si myslíš, že nie je predátorom?
Ani druhé vyjadrenie tu netvrdil nikto. Ale viacerí, implicitne, či explicitne tvrdili že prirodzené pre človeka je jesť AJ mäso. Môžeš dokázať opak?

Raskolnikov píše:Bez naších "inteligentních" nástrojů je naprosto jasné co je naše přirozená strava. Ráda bych někoho viděla, jak nahý dobíhá losa, vrhá se na něho, zachytí ho svými nehty a ukouše ho k smrti, načež ho roztrhá na kusy svýma holýma rukama a syrového jej sní :-D To nejde, protože nejsme dosti rychlí, jsme malého vzrůstu a jemní (tedy jak kdo), nemáme dost ostré a tvrdé nehty, naše zuby jsou rovné a ne špičaté, máme až příliš slabé ruce a syrové maso nám jistě nechutná (jsou tedy i individua, která sní třeba tatarák, jenže tam je to spíše o tom koření, než o syrové krvavé chuti..A koho přitahuje chuť krve, tak je na diagnozu). Na druhou stranu je naprosto možné sbírat bylinky, semena a ovoce svýma holýma rukama a jíst je takové jaké jsou. To naznačuje, že jedení masa je krajní možnost, kterou jsme objevili jako řešení při nedostatku jiného jídla. Ale možná nejdůležitější ze všeho – když máte hlad, cítíte neodvratitelný instinkt vydat se na lov, hnát se za pachem krve a zabíjet zvířata?


Nemáme síce drápy, silné ruka a podobne, v tom máš pravdu. Ale máme zbrane na lov. Aký je v tom rozdiel?

Raskolnikov píše:Šelmy si berou jen slabší jedince a dělají to pro přežití (zde nacházíme ten zásadní problém). Nemají volbu výběru. Nutit šelmy, aby přestaly jíst maso by znamenalo zničení ekologického systému. Člověk si může zcela svobodně vybrat, zda bude žrát mrtvoly nebo nebude žrát mrtvoly..


Ále prd! Šelmy zabíjajú slabšie jedince preto, lebo je to jednoduchšie a menej náročnejšie na výdaj energie. Okrem toho to eliminuje prípadné straty vo vlastných radách.

Raskolnikov píše:A jak často je dobré a rozumné konzumovat maso? Co to je za nemorální otázku, toto???!!??


Prečo by bola nemorálna? Je len blbá.

Raskolnikov píše:...za to, čím člověk je, může vděčit lovu... - no, tak toto je skutečně perla nakonec..

A máš aj nejaký argument? Alebo len budeš používať nezdôvodnené výkriky, aby ti sadli do tvojho presvedčenia?


Pretože neloví iné živočichy..Ani nemůže, není na to přirozeně ani pudově uzpůsoben...To, že byly uměle vytvořené velkochovy, odkud mnou najatá osoba převeze hromadu trpících zvířat kamsi na jatka, kde je mnou najatá další osoba nechutným způsobem zabije a já je pak zakoupím úhledně zabalená v supermarketu, mi nepřipadá jako predátorství a už vůbec ne přirozené:)
....
Pokud už použiji výkřik, tak je ve velké většině zdůvodněný ;) Argument byl použit pod výkřikem..
Raskolnikov
 
Příspěvky: 19
Registrován: pát 05. pro 2008 8:57:13

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod HaF » pát 05. pro 2008 18:06:29

Já jsem nějak nikdy neplánovala to, že budu přesvědčovat republiku, aby se stala vegetariánskou či veganskou, takže jsem ani neměla možnost výrazně přemýšlet nad důsledky této utopie...Ale myslím si, že pokud bychom to nějak rozebrali, tak bychom se k celkovému pozitivnímu vlivu vegetariánství či veganství na planetu či republiku dobrali..Ono to hlavně totiž ani není možné "přestavět" někoho na vegetariána či vegana, pokud není vnitřně přesvědčen, že tento způsob stravování je pro něj a jeho okolí ten správný.. Na to si musí každý přijít sám v sobě, takže řešit věci "co by, kdyby" mi nepřipadá úplně vhodné, jelikož potom se velice snadno zklouzne do různých ultrademagogií a je to v podstatě k ničemu...Důležité je pro mne to, jakým způsobem žiju v současné chvíli já a pokud se procento vegetariánů a veganů zvedne, bude to samozřejmě ku prospěchu zvířat, což je pro mne věc zásadní..
Takhle jsi měla začít a Sitar,tedy alespoň za mou osobu
Pod mou maskou havrana je labuť schovaná
HaF
Člen
 
Příspěvky: 13835
Registrován: úte 18. lis 2008 14:10:16

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Ivan-1 » pát 05. pro 2008 18:54:01

Raskolnikov píše:
Ivan-1 píše:
Sitar píše:S tim, ze clovek dokaze stravit maso, rozhodne souhlasim. Je to ovsem velmi neefektivni a destruktivni proces.

Proto jsem se na zacatku ptal, jestli "vsezravec" muze nebo musi jist vsechno, tedy rostlinnou a zivocisnou stravu.


Blbá otázka, Sitar. Musí len vegetarián.


Pokud tedy všežravec "nemusí", tak proč to maso konzumuje...


Pretože môže. To je snáď jasné. Pretože ho dokáže spracovať.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Tigra » pát 05. pro 2008 19:01:42

Ras.: Tak zkus to, třeba to bude užitečné aspoň mně.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89255
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Ivan-1 » pát 05. pro 2008 19:07:49

Raskolnikov píše:Pretože neloví iné živočichy..Ani nemůže, není na to přirozeně ani pudově uzpůsoben...To, že byly uměle vytvořené velkochovy, odkud mnou najatá osoba převeze hromadu trpících zvířat kamsi na jatka, kde je mnou najatá další osoba nechutným způsobem zabije a já je pak zakoupím úhledně zabalená v supermarketu, mi nepřipadá jako predátorství a už vůbec ne přirozené:)


To mám stále opakovať dookola to isté? Pýtal som sa už Sitara, či tiger prestáva byť predátorom, keď práve neloví. Človek je niekoľko tisícročí lovcom. To, že sa v poslednom období stal viacmenej chovateľom, nerozhoduje. Je to rovnaký princíp, ako príncíp toho, prečo šelmy lovia slabšie, menšie, či zranené a choré jedince. Je to jednoduchšie.

Raskolnikov píše:Pokud už použiji výkřik, tak je ve velké většině zdůvodněný ;) Argument byl použit pod výkřikem..

To nie je argument. Tvoj emotívne ladený text snažiaci sa presvedčiť citmi a nie argumentami, naviac nielen nevyvracia, ale sa ani nijako nedotýka výroku, ktorý nazývaš "perlou nakonec".
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14465
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Tigra » pát 05. pro 2008 19:23:41

Víte, že pavouk uloví klidně MNOHONÁSOBNĚ větší a silnější muchu? A nemá drápy, zuby, ani nůž anebo pistol.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89255
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Kohant » pát 05. pro 2008 19:29:23

Raskolnikov píše:... a pokud se procento vegetariánů a veganů zvedne, bude to samozřejmě ku prospěchu zvířat, což je pro mne věc zásadní..

Jakej bude mít prase prospěch z vyššího počtu vegetariánů?

A kráva?
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40262
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Tigra » pát 05. pro 2008 19:30:26

Kterou konkrétně myslíš?
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89255
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vegetariánství - může zachránit naši planetu

Příspěvekod Raskolnikov » pát 05. pro 2008 20:10:14

Kohant píše:
Raskolnikov píše:... a pokud se procento vegetariánů a veganů zvedne, bude to samozřejmě ku prospěchu zvířat, což je pro mne věc zásadní..

Jakej bude mít prase prospěch z vyššího počtu vegetariánů?

A kráva?


:tu
Raskolnikov
 
Příspěvky: 19
Registrován: pát 05. pro 2008 8:57:13

PředchozíDalší

Zpět na Varná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštěvníků

cron