Zelí - české, moravské, kyselé, sladké...

Recepty a o jídle vůbec, hrnečku DOST!, koně ještě níž...

Zelí - české, moravské, kyselé, sladké...

Příspěvekod Tigra » ned 08. srp 2010 11:57:05

Mám prblm - vařím sterilované sladkokyselé, dala jsem to na osmaženou cibulku, osolila, přisladila a teď jsem bezradná. Já tohle nikdy nevařím, je to na přání, ale Genik neví, jestli tam má být jíška, anebo ne?

A jinak klidně napište, jak ho vaříte, nejen jako přílohu - zajímají mne i saláty a třeba plněné listy, to dělá, tuším, HaF.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Zelí - české, moravské, kyselé, sladké...

Příspěvekod HaF » ned 08. srp 2010 13:25:57

Já to sterilované nepoužívám.Některé druhy jsou tak octově čpavé,ostré, že to pak přeráží jakoukoliv snahu o dochucení.
Pod mou maskou havrana je labuť schovaná
HaF
Člen
 
Příspěvky: 13835
Registrován: úte 18. lis 2008 14:10:16

Re: Zelí - české, moravské, kyselé, sladké...

Příspěvekod nadja » ned 08. srp 2010 13:30:29

Sterilované a kysané dělám jen na osmažené cibulce, přidám sůl, trochu drceného kmínu a cukru. Nezahušťuji ničím.
Čerstvé hlávkové dělám na dva způsoby, buď stejně jako steril a kysané nebo pak jako moravské a to trochu zahušťuji světlou jíškou.

Zelný salát dělám buď z čerstvého zelí, které najemno nakrájím, prosolím a nechám odležet v lednici, dochutím cukrem octem, a např. s koprem, s červenou paprikou nebo s mrkví.
Salát z kysané zelí dělám jen s cibulkou,olej, sůl, cukr, trochu pepře.

Zelné listy - čerstvé zelné listy spařit, naplnit mletým masem se solí, pepřem, kmínem, cibulkou a vejcem, na tuku orestovat cibulku do zlatova, zabalené listy položit na cibulku těsně vedle sebe, aby se nerozbalily, zalít trochou vody a pod poklicí podusit cca 35-45 min. Pak vyjmout a šťávu buď vyrestovat do tuku, zaprášit moukou,vše osmahnout a zalít vodou, nechat provařit a dochutit solí př. pepřem. A nebo dolít vodou na požadované množství, zahustit jíškou, provařit a dochutit.
„K radostnému stáří patří vzpomínky na muže, za které jsme se neprovdaly.“
nadja
Člen
 
Příspěvky: 19691
Registrován: pon 17. lis 2008 9:49:46

Re: Zelí - české, moravské, kyselé, sladké...

Příspěvekod Tigra » ned 08. srp 2010 13:30:49

Já taky ne, já nemám ráda sladké zelí a přesně jak píšeš, kouzlo kyselého zelí je tom kvašení, ne v nalitém octu. Ale zbytek domácnosti zase nežere kyselé a z kysaného nejde ta kyselost vypláchnout.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Zelí - české, moravské, kyselé, sladké...

Příspěvekod HaF » ned 08. srp 2010 13:47:30

V každém případě nejdřív osmažím cibulku, na to dám zelí.Kyselé překrájené i s lákem, červené nebo zelené trochu podliju.Okmínuju, osolím A dusím. Až hotové sladím.Červené snese trochu červeného vína a oslazení karamelem.Ničím nezahušťuju, protože tekutinu vydusím.Ale trocha sádlové jíšky nebo menší brambor nebo obojí dohromady je tam aby vznikla soudržnější, sytější hmota.
Pod mou maskou havrana je labuť schovaná
HaF
Člen
 
Příspěvky: 13835
Registrován: úte 18. lis 2008 14:10:16

Re: Zelí - české, moravské, kyselé, sladké...

Příspěvekod nadja » ned 08. srp 2010 13:57:17

Ještě jsem si vzpomněla na salát z červeného zelí.
Zelí rozkrájíme na jemné nudličky a spaříme (přelijeme vroucí vodou). Necháme dobře okapat, osolíme, opepříme, zakapeme olejem, worcestrem a promícháme s prolisovaným nebo rozetřeným česnekem. Nakonec přelijeme zálivkou připravenou z vody, cukru a citrónové šťávy nebo octa. Před podáváním necháme v chladnu proležet.
„K radostnému stáří patří vzpomínky na muže, za které jsme se neprovdaly.“
nadja
Člen
 
Příspěvky: 19691
Registrován: pon 17. lis 2008 9:49:46

Re: Zelí - české, moravské, kyselé, sladké...

Příspěvekod HaF » ned 08. srp 2010 14:14:25

Zelné listy plním stejnou směsí jako Naďa . Naskládám do pekáčku zaliju zakysanou smetanou rozmíchanou s rajským protlakem solí, špetičkou skořice a nechám pomalu dusit v troubě.
Druhá varianta jsou zelné listy plněné směsí z mletého masa, jemně krájené cibulky, česneku, pepře, protlaku,vařené rýže, papriky.
Pár listů naskládám do hrnce Umotané listy s náplní naskládám do hrnce. Podliju vodou a nechám dusit pod pokličkou.Nemíchám, jen takovým krouživým pohybem tím hrncem občas zatřesu
Pod mou maskou havrana je labuť schovaná
HaF
Člen
 
Příspěvky: 13835
Registrován: úte 18. lis 2008 14:10:16

Re: Zelí - české, moravské, kyselé, sladké...

Příspěvekod E-liška » pon 09. srp 2010 0:09:00

Já vařila teda jenom červený, nejvíc mi chutnají ty pytlíky z Penny.
udělám cibulku, posypu cukrem a trošku karamelizuju a hodím zelí, nechám podusit a hotovo, přidám trošku kmínu, podle chuti dosolit. My to žerem na kila, pro nás dva kupuju min. 3 pytlíky.
E-liška
Člen
 
Příspěvky: 4543
Registrován: pon 17. lis 2008 12:15:40


Zpět na Varná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 94 návštěvníků

cron