Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Recepty a o jídle vůbec, hrnečku DOST!, koně ještě níž...

Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod molie » stř 27. kvě 2009 10:22:29

V té děsné záplavě kuchařek a příčurek o vaření se lze snadno ztratit. Jako dárky od známých ("ona ráda vaří, koupíme jí nějakou kuchařku") se mi jich doma sešla hromada, v podstatě většinou k ničemu.

Pro mne má smysl "Vaříme zdravě, chutně a hospodárně"
http://knihy.abz.cz/prodej/varime-zdrav ... spodarne-2
Podle ní jsem se učila základy, co se mi nepovedlo pochytit doma - kynutá těsta, některé omáčky...

Pak uznávám řadu Culinaria - není tam až tolik receptů, spíše vysvětlení podstaty jednotlivých kuchyní, popisy jednotlivých surovin a jídel...
Mám francouzskou a nově teď jihovýchod Asie (obojí mám anglicky), plánuji maďarskou:
http://www.kosmas.cz/knihy/142919/culinaria-francie/
http://www.amazon.com/Culinaria-Southea ... 0841603707
http://www.kosmas.cz/knihy/130569/culinaria-madarsko/

Co opravdu používáte vy?
“It is forbidden to urinate under penalty of confiscation.”
molie
Člen
 
Příspěvky: 15885
Registrován: úte 18. lis 2008 21:49:25

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod nadja » stř 27. kvě 2009 12:05:59

Receptury teplé kuchyně. :- A pak svoji hlavu. Kupodivu si i v těhle letech pamatuji recepty mých babiček a mamky.
„K radostnému stáří patří vzpomínky na muže, za které jsme se neprovdaly.“
nadja
Člen
 
Příspěvky: 19691
Registrován: pon 17. lis 2008 9:49:46

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod molie » stř 27. kvě 2009 12:58:37

V hlavě mám jen základní recepty - pokud opravdu záleží na množství (zejména některé sladké věci), tak to mám v paměti snad jen palačinky.
Ale pravda je, že třeba suroviny na muffiny apod. házím do mísy "od oka".
Nechápu třeba posedlost recepty Jamieho Olivera - možná ještě kouknout na DVD / v televizi, ale knížku si nekoupím, nic nového nevymyslel.
Spíše mne zajímají různé "fígle", postupy, vychytávky... Proto občas chodím na kurzy vaření.

Proč jsem tohle téma začala - zvažovala jsem, co z mých kuchařek přestěhuji do pidibytu a najednou jsem zjistila, že jich bude opravdu jen pár, zbytek k ničemu není...
“It is forbidden to urinate under penalty of confiscation.”
molie
Člen
 
Příspěvky: 15885
Registrován: úte 18. lis 2008 21:49:25

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod nadja » stř 27. kvě 2009 13:12:30

molie, já mám jen opravdu jednu klasickou kuchařku z roku 1953. Vůbec ji nepoužívám, ale nechávám si ji, protože je po mojí babičce. Pak mám brožované, tenké, např. ABCD moderní hospodyně, Indická kuchyně, Domácí sladkosti, Pomazánky na každý den a Kuchařka pro houbaře. Stává se ale opravdu výjimečně, že do nich jdu zalistovat. To spíš vlezu do Míchaných nápojů ;)
Co se týká sladkých věcí, mám své recepty, které znám zpaměti, a pak i díky podnikání je mám(e) "v krvi".
„K radostnému stáří patří vzpomínky na muže, za které jsme se neprovdaly.“
nadja
Člen
 
Příspěvky: 19691
Registrován: pon 17. lis 2008 9:49:46

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod Tigra » stř 27. kvě 2009 14:22:16

Kuchařka naší vesnice - tam je všechno.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod HaF » stř 27. kvě 2009 16:08:46

Mám pořád jen tu rodinnou umolousanou: vaříme chutně, zdravě a hospodárně.Jinak lovím na internetu.
Pod mou maskou havrana je labuť schovaná
HaF
Člen
 
Příspěvky: 13835
Registrován: úte 18. lis 2008 14:10:16

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod brettka » stř 27. kvě 2009 16:28:19

Tigra píše:Kuchařka naší vesnice - tam je všechno.

Tuhle jsem si pročítala o víkendu u tchýně.
brettka
Člen
 
Příspěvky: 4428
Registrován: pon 17. lis 2008 9:37:45

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod molie » čtv 28. kvě 2009 8:04:32

HaF píše:Mám pořád jen tu rodinnou umolousanou: vaříme chutně, zdravě a hospodárně.Jinak lovím na internetu.

Jo, to je ta moje první! Vyhovuje mi, že vysvětlí, co se sakra v tom těstě děje, co se stane, když mi dojde jedna mouka a hodím tam jinou...
A taky mám vydání z roku razdva.
“It is forbidden to urinate under penalty of confiscation.”
molie
Člen
 
Příspěvky: 15885
Registrován: úte 18. lis 2008 21:49:25

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod Kohant » čtv 28. kvě 2009 8:22:01

Dluho a hodně jídel jsem dřív vařil podle

http://knihy.vltava.cz/produkt-knihy.es ... %20Cooking
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40245
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod HaF » čtv 28. kvě 2009 11:30:31

molie píše:
HaF píše:Mám pořád jen tu rodinnou umolousanou: vaříme chutně, zdravě a hospodárně.Jinak lovím na internetu.

Jo, to je ta moje první! Vyhovuje mi, že vysvětlí, co se sakra v tom těstě děje, co se stane, když mi dojde jedna mouka a hodím tam jinou...
A taky mám vydání z roku razdva.

Molie, už jsi zkoušela koblihy? Jsou ve staročeském koutku naší společné knihy. Zkus, ať vím, jestli je to rukama nebo receptem
Pod mou maskou havrana je labuť schovaná
HaF
Člen
 
Příspěvky: 13835
Registrován: úte 18. lis 2008 14:10:16

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod molie » čtv 28. kvě 2009 12:07:25

HaF píše:
molie píše:
HaF píše:Mám pořád jen tu rodinnou umolousanou: vaříme chutně, zdravě a hospodárně.Jinak lovím na internetu.

Jo, to je ta moje první! Vyhovuje mi, že vysvětlí, co se sakra v tom těstě děje, co se stane, když mi dojde jedna mouka a hodím tam jinou...
A taky mám vydání z roku razdva.

Molie, už jsi zkoušela koblihy? Jsou ve staročeském koutku naší společné knihy. Zkus, ať vím, jestli je to rukama nebo receptem


Já bych ráda, ale komu je dám sežrat?!? Koblihy jsou nejlepší čerstvé, takže nosit je druhý den do práce je blbé (a ráno ve 4 hodiny vstávat nebudu, aby byly "dnešní"), já to nejím a doma mi pořád chybí ono žravé "+" ve variantě HRD / HYP! Ale dělám na tom, tak když chvilku vydržíš...
Co je na nich divně? Nekynou? Jsou moc řídké a nejsou tvarovat? Ale jistojistě to bude receptem!
“It is forbidden to urinate under penalty of confiscation.”
molie
Člen
 
Příspěvky: 15885
Registrován: úte 18. lis 2008 21:49:25

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod HaF » čtv 28. kvě 2009 14:18:06

To těsto je takové matlaci nejde tvarovat.Recept píše hladká mouka. Jestli se neupsali a není to tím.Když se tím probojuješ k hotovýmu výrobku, tak jsou chuťově výborné, ale pouze jen čerstvé. Pak už jsou jen mastné.Jak to v těch velkovýrobnách dělají
Pod mou maskou havrana je labuť schovaná
HaF
Člen
 
Příspěvky: 13835
Registrován: úte 18. lis 2008 14:10:16

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod alika » čtv 28. kvě 2009 15:38:53

Já mám Sandtnerovou, z dávno, dávno již tomu. Ke koblihám - dáváš do těsta rum?
alika
Člen
 
Příspěvky: 8018
Registrován: ned 07. pro 2008 21:47:03

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod Tigra » čtv 28. kvě 2009 15:41:38

Rum musí být, aby nechlastaly olej a plavaly. Dělala jsem je jednou, v mládí, na rozdíl od jiných věcí, které jsem v mládí dělala, se mi po tomhle nestýská.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod Friday » čtv 28. kvě 2009 18:31:17

molie píše:
HaF píše:Mám pořád jen tu rodinnou umolousanou: vaříme chutně, zdravě a hospodárně.Jinak lovím na internetu.

Jo, to je ta moje první! Vyhovuje mi, že vysvětlí, co se sakra v tom těstě děje, co se stane, když mi dojde jedna mouka a hodím tam jinou...
A taky mám vydání z roku razdva.

To je i můj základ - svatební dar od kolegyň z práce. Vkládala jsem si do ní vystříhané recepty, až mi praskla. Dneska už vařím sprostě poslepu, od oka a z paměti, ale občas do ní juknu, když třeba vařím jednou za pětiletku nějaké knedle, na čas vaření apod.
Senior byl uvězněn ve sklápěcí posteli a bylo nutné ho zachránit. Indického penzistu močícího u trati srazila kráva, jejíž tělo bylo odmrštěno do vzduchu, když ji srazil projíždějící expres.
Friday
Člen
 
Příspěvky: 40390
Registrován: pon 17. lis 2008 22:12:36

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod Tigra » čtv 28. kvě 2009 19:45:54

Já jsem kuchařku četla naposled tak v 16, ale možná bych mohla do nějaké nakouknout, čoveče. Občas vařím podle netu nebo časopisu - jediné oblíbené kuře, citronové, čínu, jsem pochytila v reklamnímletáku Potten&Pannen.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod Friday » čtv 28. kvě 2009 20:07:04

A taky mě v mnohém v boji za uznání zeleninových jídel pomohla kuchařka Zeleninová mísa (Vydavatelství obchodu, Praha 1964), kterou mi přenechala kdysi pí Čtvrtková.
V kuchařkách nacházím spíš nápady a inspiraci než návody na postup. Vždycky to jídlo nějak zkrotím po svém.
Senior byl uvězněn ve sklápěcí posteli a bylo nutné ho zachránit. Indického penzistu močícího u trati srazila kráva, jejíž tělo bylo odmrštěno do vzduchu, když ji srazil projíždějící expres.
Friday
Člen
 
Příspěvky: 40390
Registrován: pon 17. lis 2008 22:12:36

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod Tigra » čtv 28. kvě 2009 20:09:29

To se mi treba s odpalovanym testem nepovedlo.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod Friday » čtv 28. kvě 2009 20:34:15

Friday píše:A taky v mnohém v boji za uznání zeleninových jídel pomohla kuchařka Zeleninová mísa (Vydavatelství obchodu, Praha 1964), kterou mi přenechala kdysi pí Čtvrtková.
V kuchařkách nacházím spíš nápady a inspiraci než návody na postup. Vždycky to jídlo nějak zkrotím po svém.

Mně.
Senior byl uvězněn ve sklápěcí posteli a bylo nutné ho zachránit. Indického penzistu močícího u trati srazila kráva, jejíž tělo bylo odmrštěno do vzduchu, když ji srazil projíždějící expres.
Friday
Člen
 
Příspěvky: 40390
Registrován: pon 17. lis 2008 22:12:36

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod Tigra » čtv 28. kvě 2009 20:36:05

Prima.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod Friday » čtv 28. kvě 2009 20:39:41

Sladké pečení je specifická kategorie. Tam se návody a postupy pohrdat nevyplatí. A taky je třeba uznat, co je pro mě už přílišné dobrodružství. Když podle návodu na roládu aj. vyrobím trhanec nebo muesli, co se dá jíst jedině lžicí.
Senior byl uvězněn ve sklápěcí posteli a bylo nutné ho zachránit. Indického penzistu močícího u trati srazila kráva, jejíž tělo bylo odmrštěno do vzduchu, když ji srazil projíždějící expres.
Friday
Člen
 
Příspěvky: 40390
Registrován: pon 17. lis 2008 22:12:36

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod Kohant » pát 29. kvě 2009 4:49:46

Na to mám

9788024902128.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40245
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod GeneHawkins » pát 29. kvě 2009 8:56:00

Tos byl ty?
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod HaF » pát 29. kvě 2009 9:06:12

HRD přiveze babický těsto. Tak jsem při pátrání po kremeši narazila na jeden od Kashiky.V rámci zateplení domácnosti ho zkusím upéct.Nejspíš jí bude zvonit v uších
Ona tvrdí cituji dvojtečka To uprostřed je naprosto lehounkej nadejchanej něcojakopudink, takovej klepavej, žádnej žloutkovej grém.To vypadá jako recept na pochoutku mýho mládí, co vás tu s ní furt opruzuju.A běda,jak to nebude ono
Pod mou maskou havrana je labuť schovaná
HaF
Člen
 
Příspěvky: 13835
Registrován: úte 18. lis 2008 14:10:16

Re: Kuchařské knihy, co k něčemu jsou

Příspěvekod molie » sob 30. kvě 2009 9:43:09

Friday píše:Sladké pečení je specifická kategorie. Tam se návody a postupy pohrdat nevyplatí. A taky je třeba uznat, co je pro mě už přílišné dobrodružství. Když podle návodu na roládu aj. vyrobím trhanec nebo muesli, co se dá jíst jedině lžicí.

No právě, ve sladké kuchyni pohrdám recepty jen u muffinů. To pokládám za pečení pro začátečníky - když to vymysleli Amíci, tam jde volně improvizovat.
“It is forbidden to urinate under penalty of confiscation.”
molie
Člen
 
Příspěvky: 15885
Registrován: úte 18. lis 2008 21:49:25

Další

Zpět na Varná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 85 návštěvníků

cron