Vánočka

Recepty a o jídle vůbec, hrnečku DOST!, koně ještě níž...

Vánočka

Příspěvekod Tigra » ned 24. pro 2017 9:25:34

Každý rok peču vánočku a každý rok hledám recept na internetu. Jako ne nějaký - ten svůj oblíbený. Samozřejmě, že nevím, který to je. Ten, co je v něm nesmyslně moc másla.
Tak si to tady letos konečně uložím.
Asi tento: http://www.ceskatelevize.cz/porady/1008 ... mi-sypana/


Jsou to první dva, co vyjedou v googlu, pochybuju, že bych se kdy dostala dále.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » pon 25. pro 2017 15:49:51

Tak jo, takže to ta první, Kluci v akci.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod molie » pon 25. pro 2017 16:47:48

A jaká je? Že bych se dokopala upéct ji v Paříži.
“It is forbidden to urinate under penalty of confiscation.”
molie
Člen
 
Příspěvky: 15885
Registrován: úte 18. lis 2008 21:49:25

Re: Vánočka

Příspěvekod GeneHawkins » pon 25. pro 2017 17:01:52

Mňam. Hodně mandlí.
GeneHawkins
Moderátor
 
Příspěvky: 27118
Registrován: stř 29. říj 2008 21:48:59

Re: Vánočka

Příspěvekod Kohant » úte 26. pro 2017 10:15:22

My pleteme Vaňkovku.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40243
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » úte 26. pro 2017 13:06:58

molie píše:A jaká je? Že bych se dokopala upéct ji v Paříži.

Dobrá, je tam všeho akorát, není moc sladká, chce to dobré (mastné) máslo a dávám víc mandlí a víc rozinek. Rozinky musej být namočené přes noc.
Ale bacha, to těsto je hodně tekuté, vždycky se mi rozplácne, bude hnusná na pohled - le díky tomu je taková nadýchaná.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » pát 30. bře 2018 23:29:20

Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » pon 02. dub 2018 14:42:39

A mazanec v pekárně, můj vychytaný recept:

275 ml mlíka
2 žloutky
1/2 kg polohrubé mouky
1/2 kostky kvasnic
1/2 másla
lžička soli
1 vanilkáč
2 lžíce cukru
mandle + rozinky
rum, citronová šťáva

Peče se na základní program,velký chleba, rychlo režim.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod Friday » pon 02. dub 2018 19:18:32

Chybí ti tam špetka muškátu.
Senior byl uvězněn ve sklápěcí posteli a bylo nutné ho zachránit. Indického penzistu močícího u trati srazila kráva, jejíž tělo bylo odmrštěno do vzduchu, když ji srazil projíždějící expres.
Friday
Člen
 
Příspěvky: 40386
Registrován: pon 17. lis 2008 22:12:36

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » pon 02. dub 2018 20:35:50

Může být.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » sob 26. kvě 2018 8:34:57

rychlá rebarborová buchta https://recepty.vareni.cz/rychly-rebarb ... drobenkou/
ubrat 1/3 cukru, přidat vanilkový cukr.
Dobrý recept, snese 3-4 klacky. [IMG2][/IMG2]
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » pát 21. pro 2018 7:35:44

Ach jo.

Máslová vánočka s rozinkami, mandlemi sypaná

Tradiční vánočka by na slavnostním stole neměla chybět. Výhoda je, že si ji můžete upéct třeba týden před svátky, vydrží totiž dlouho vláčná. Uchovávejte ji zabalenou v alobalu nebo pečicím papíru a dobré spížce. Záleží pak na vás, jestli si ji k čaji nebo kávě pokryjete ještě tenkou vrstvou másla. Chutná báječně! Včetně opečených mandliček na povrchu.

40 g droždí
100 g krupicového cukru - dá se nahradit 100 g medu
250 ml mléka
1/2 kg polohrubé mouky
1 lžička soli
2 žloutky
125 g másla
citronová kůra - bio citronový cukr z Německa nebo z DMka, vypadá to jak vanilkáč, nebo sušená
40 g rozinek - musejí se namočit přes noc do rumu, ale bacha, rum pak je nutné odečíst od mlíka
mouka na vál
tuk na vymazání plechu (nebo papír na pečení)
1 vejce na potírání
40 g mandlí (loupané, sekané – špalíčky) -žádné špalíčky, vcelku

Těsto je hodně tekuté, já ho dělám v pekárně protože ručně se mi blbě míchá a nikdy není tak načechrané. Takže následující postup je pro bydlenky z Mimáče:
Polohrubou mouku prosejeme, tím ji provzdušíme a smícháme se solí. Droždí (mělo by mít pokojovou teplotu) rozetřeme s cukrem, zalijeme trochou vlažného mléka, zaprášíme moukou a na teplém místě necháme vyběhnout kvásek.
Kvásek vlijeme do mísy k prosáté mouce, osolíme, přidáme zbytek mléka, žloutky, rozehřáté (ne horké) máslo, citronovou kůru, omyté rozinky a vypracujeme hladké tuhé těsto, které se nelepí na stěny mísy. Můžeme si pomoci ručním mixerem s háky, robotem nebo pracujeme s vařečkou. Těsto necháme kynout tři hodiny, během této doby těsto dvakrát až třikrát promísíme.
Vykynuté těsto rozdělíme na vále na devět stejných částí, z nich uděláme malé bochánky. Z prvních čtyř bochánků vyválíme válečky (hady), ze kterých upleteme cop následujícím způsobem.

Jednoduché pletení: těsto rozdělit na 6 stejných dílů. Ušudlat šest pramenů. Dva zamotat do sebe tak, že je zlehkapřekládám přes sebe vždycky ten levý přes pravý, celkem to vyjde tak na 5-6 zákrutů.
Položím pak 2 copy vedle sebe na plech a na ně položím třetí. Konce zastrčit pod zadek.

Prameny položíme směrem od nás.
Dva prostřední prameny překřížíme – pravý přes levý.
Vezmeme dva levé prameny – překřížíme levý přes pravý.
Vezmeme dva pravé prameny – překřížíme levý přes pravý.
Vezmeme opět dva středové prameny a opakujeme vše od začátku. Konce dobře spojíme.
Cop přeneseme na plech vyložený pečicím papírem nebo potřený máslem. Uprostřed ho rukou mírně promáčkne, připravíme tak místo pro další cop. Zpracujeme další tři válečky a upleteme klasický cop ze tří pramenů. Položíme jej na první patro. Na vrch stejným způsobem položíme cop ze dvou pramenů. Kraje podhrneme pod základní patro.

Vánočku potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme mandlemi, na několika místech ji „spíchneme“ špejlemi, aby se nám při pečení jednotlivé prameny nesesunuly. Pečeme ve středně vyhřáté troubě dozlatova
Na 170 C ne moc dlouho,tak půl hodiny.

Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod Kohant » pát 21. pro 2018 19:32:16

Pletení vanocky nechápu.
Kterým směrem přeridit hodiny při změně času už jo. Jak může někdo svý dvanáctiletý dceři darovat k narozeninám levnou androiťáckou jebku zabalenou v krabičce od iPhone nepochopím nikdy. Takovým rodičům by měla sociálka děti odebírat.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40243
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » pát 21. pro 2018 20:14:30

Vánočka je jednoduchá. Zbytek nechápu.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod Kohant » pát 21. pro 2018 22:53:17

Vánocka se dá uplést jen bez návodu.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40243
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » ned 23. pro 2018 6:18:43

Ono hlavně u té vánočky je úplně jedno, jak to upleteš, protože ona se stejně rozteče a spojí, takže jde jen o efekt, ne o technologii. Já mám suverénně nejošklivější vánočky ve vsi, přestože ji uplést umím, roplácne se do kravince, ale opkaovaně návštěvami vyhlašovány za nejlepší ze všech zdejších stapfordských paniček.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod Kohant » ned 23. pro 2018 7:34:38

Tigra píše:Ono hlavně u té vánočky je úplně jedno, jak to upleteš...

Já to ani jinak neumím.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40243
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: Vánočka

Příspěvekod alexx » ned 23. pro 2018 23:18:19

Asi jsem nikdy vanocku nepekla, ale ted se to vsude hemzi vanockama a dostala jsem na ni chut. Nasla jsem si recept, kde byla ze sesti pramenu, bylo tam video, takze zadnej problem, ne? :D Ze mam obe ruce levy, jsem vedela, ale nejak jsem zapomela na to, ze nedokazu z hlavy predat rukam spravny signal, co maji delat. Ja to vidim, chapu, ale nedokazu to provest... no tak jsem vypla video a nejak to zamotala, neni to spravne, ale vypada to prekvapive dobre. :D
alexx
Člen
 
Příspěvky: 2875
Registrován: pon 17. lis 2008 16:58:40

Re: Vánočka

Příspěvekod Ivan-1 » pon 24. pro 2018 8:05:18

alexx píše:Asi jsem nikdy vanocku nepekla, ale ted se to vsude hemzi vanockama a dostala jsem na ni chut. Nasla jsem si recept, kde byla ze sesti pramenu, bylo tam video, takze zadnej problem, ne? :D Ze mam obe ruce levy, jsem vedela, ale nejak jsem zapomela na to, ze nedokazu z hlavy predat rukam spravny signal, co maji delat. Ja to vidim, chapu, ale nedokazu to provest... no tak jsem vypla video a nejak to zamotala, neni to spravne, ale vypada to prekvapive dobre. :D

Musíž začať jednoduchšími vecami, nie hneď vianočku zo šiestich prameňov. Najprv sa skús naučiť vianočku zapliesť z jedného prameňa, keď sa to naučíš, pokračuj dvoma, atď.
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14452
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » pon 24. pro 2018 9:58:04

alexx píše:Asi jsem nikdy vanocku nepekla, ale ted se to vsude hemzi vanockama a dostala jsem na ni chut. Nasla jsem si recept, kde byla ze sesti pramenu, bylo tam video, takze zadnej problem, ne? :D Ze mam obe ruce levy, jsem vedela, ale nejak jsem zapomela na to, ze nedokazu z hlavy predat rukam spravny signal, co maji delat. Ja to vidim, chapu, ale nedokazu to provest... no tak jsem vypla video a nejak to zamotala, neni to spravne, ale vypada to prekvapive dobre. :D

To vypadá vždycky dobře, protože jako to nakyne, tak se jakákoliv nepřesnost ztratí.! Hlavně to vůbec nemusí být zapletené, stačí zamotat 3x dva prameny do sebe, položit dva ty krucánky vedle sebe a třetí na to doprostřed a zmáčknout konce k sobě. Já mám mnohem větší problém se štrůdlem.
U vánočky je zásadní, aby bylo hodě tekuté těsto, vypadá pak jako kravinec, ale je nadýchaná. Čím je vyšší a má pěknější tvar, tím je víc tuhá.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » pon 24. pro 2018 9:59:09

Tenhle recept výš je super, ještě jsem tam červeně dopsala nějaké vychytávky - místo cukru med ap.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod Ivan-1 » pon 24. pro 2018 10:22:51

Tigra píše: Já mám mnohem větší problém se štrůdlem.

Z koľkých prameňov ho motáš?
Ivan-1
Moderátor
 
Příspěvky: 14452
Registrován: stř 12. lis 2008 18:11:48

Re: Vánočka

Příspěvekod Pemuše » úte 29. led 2019 11:20:06

Tigra píše:
alexx píše:Asi jsem nikdy vanocku nepekla, ale ted se to vsude hemzi vanockama a dostala jsem na ni chut. Nasla jsem si recept, kde byla ze sesti pramenu, bylo tam video, takze zadnej problem, ne? :D Ze mam obe ruce levy, jsem vedela, ale nejak jsem zapomela na to, ze nedokazu z hlavy predat rukam spravny signal, co maji delat. Ja to vidim, chapu, ale nedokazu to provest... no tak jsem vypla video a nejak to zamotala, neni to spravne, ale vypada to prekvapive dobre. :D

To vypadá vždycky dobře, protože jako to nakyne, tak se jakákoliv nepřesnost ztratí.! Hlavně to vůbec nemusí být zapletené, stačí zamotat 3x dva prameny do sebe, položit dva ty krucánky vedle sebe a třetí na to doprostřed a zmáčknout konce k sobě. Já mám mnohem větší problém se štrůdlem.
U vánočky je zásadní, aby bylo hodě tekuté těsto, vypadá pak jako kravinec, ale je nadýchaná. Čím je vyšší a má pěknější tvar, tím je víc tuhá.

:D číst tvoje příspěvky u jídla se fakt nevyplácí :D
Pemuše
 
Příspěvky: 1459
Registrován: stř 26. kvě 2010 13:46:16

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » úte 29. led 2019 23:26:15

Seš cíťa. :D
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: Vánočka

Příspěvekod Tigra » sob 07. pro 2019 12:41:50

Tigra píše:Ach jo.

Máslová vánočka s rozinkami, mandlemi sypaná

Tradiční vánočka by na slavnostním stole neměla chybět. Výhoda je, že si ji můžete upéct třeba týden před svátky, vydrží totiž dlouho vláčná. Uchovávejte ji zabalenou v alobalu nebo pečicím papíru a dobré spížce. Záleží pak na vás, jestli si ji k čaji nebo kávě pokryjete ještě tenkou vrstvou másla. Chutná báječně! Včetně opečených mandliček na povrchu.

40 g droždí
100 g krupicového cukru - dá se nahradit 100 g medu
250 ml mléka
1/2 kg polohrubé mouky
1 lžička soli
2 žloutky
125 g másla
citronová kůra - bio citronový cukr z Německa nebo z DMka, vypadá to jak vanilkáč, nebo sušená
40 g rozinek - musejí se namočit přes noc do rumu, ale bacha, rum pak je nutné odečíst od mlíka
mouka na vál
tuk na vymazání plechu (nebo papír na pečení)
1 vejce na potírání
40 g mandlí (loupané, sekané – špalíčky) -žádné špalíčky, vcelku

Těsto je hodně tekuté, já ho dělám v pekárně protože ručně se mi blbě míchá a nikdy není tak načechrané. Takže následující postup je pro bydlenky z Mimáče:
Polohrubou mouku prosejeme, tím ji provzdušíme a smícháme se solí. Droždí (mělo by mít pokojovou teplotu) rozetřeme s cukrem, zalijeme trochou vlažného mléka, zaprášíme moukou a na teplém místě necháme vyběhnout kvásek.
Kvásek vlijeme do mísy k prosáté mouce, osolíme, přidáme zbytek mléka, žloutky, rozehřáté (ne horké) máslo, citronovou kůru, omyté rozinky a vypracujeme hladké tuhé těsto, které se nelepí na stěny mísy. Můžeme si pomoci ručním mixerem s háky, robotem nebo pracujeme s vařečkou. Těsto necháme kynout tři hodiny, během této doby těsto dvakrát až třikrát promísíme.
Vykynuté těsto rozdělíme na vále na devět stejných částí, z nich uděláme malé bochánky. Z prvních čtyř bochánků vyválíme válečky (hady), ze kterých upleteme cop následujícím způsobem.

Jednoduché pletení: těsto rozdělit na 6 stejných dílů. Ušudlat šest pramenů. Dva zamotat do sebe tak, že je zlehkapřekládám přes sebe vždycky ten levý přes pravý, celkem to vyjde tak na 5-6 zákrutů.
Položím pak 2 copy vedle sebe na plech a na ně položím třetí. Konce zastrčit pod zadek.

Prameny položíme směrem od nás.
Dva prostřední prameny překřížíme – pravý přes levý.
Vezmeme dva levé prameny – překřížíme levý přes pravý.
Vezmeme dva pravé prameny – překřížíme levý přes pravý.
Vezmeme opět dva středové prameny a opakujeme vše od začátku. Konce dobře spojíme.
Cop přeneseme na plech vyložený pečicím papírem nebo potřený máslem. Uprostřed ho rukou mírně promáčkne, připravíme tak místo pro další cop. Zpracujeme další tři válečky a upleteme klasický cop ze tří pramenů. Položíme jej na první patro. Na vrch stejným způsobem položíme cop ze dvou pramenů. Kraje podhrneme pod základní patro.

Vánočku potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme mandlemi, na několika místech ji „spíchneme“ špejlemi, aby se nám při pečení jednotlivé prameny nesesunuly. Pečeme ve středně vyhřáté troubě dozlatova
Na 170 C ne moc dlouho,tak půl hodiny.


Tak už to zase máme tady.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Další

Zpět na Varná diskuze

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 99 návštěvníků