TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Fotky a zážitky z dovolených a výletů, plánování dovolených. Myslíš na blbosti a koně jsi už přešel.

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » ned 21. pro 2008 23:43:11

Oni mají normální splachovací hajzly anebo sebou nosí vodu. Oni se totiž omývají 5x denně před modlením, včetně pohlaví a řiti. Co mne teda překvapilo - jak si to myjí? Protože nohy, obličej, čelo, uši, ruce si myjí normálně veřejně, před mešitpu, mají tam kohoutky s vodou. Ale to ostatní si myjí taky, dle předpisu, ale nevím, jestli někam zabíhají nebo co - před mešitou to rozhodně neprovádí, šmírovala jsem je (a nejednou) - ani prť.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » ned 21. pro 2008 23:43:55

No a když se modlí třeba v práci, tak se omyjí tou přinesenou vodou, tak.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » pon 22. pro 2008 18:17:13

MYRA/DEMRE (Bikproblem, madam!)


Tak nejdřív návod, jak se obléct na takový výlet den po Štědrém dni: mám na sobě všechno, co jsem si přivezla. I rukavice. Na tom ještě byla zimní bunda, tu jsem v poledne ale nechávala v autě.
ja.jpg


Lýkijské skalní hrobky ve starověké Myře jsou ve dvou oblastech, Říční hroby a Mořské hroby. U Říčních je NEPLACENÉ parkoviště, na kterém se na vás pověsí horda Turečků a snaží se vás přimět k zaplacení parkovného. Když pochopí, že nezaplatíte, tak se pletou pod nohy jako kočky při vaření a řvou „vanjuro, madam, vanjuro, madam...“. Když nereagujete, tak „halfjuro, madam, halfjuro, madam...“ a když ani na to nereflektujete, tak se začnou sklánět jako pro kámen a vyhrožovat policií. Když už je to moc, přijde některý z tatínků prodávájících u brány med, oříšky nebo korálky a zažene je.
Obrázek


Když si chcete hrobky prohlédnout zblízka, musíte sebou mrsknout mezi dvěma zájezdy. Výhodou je, že jsou to většinou Rusové, takže si můžete poslechnout výklad.
Nedokážu si představit, jak to tady musí vypadat v sezóně....
Obrázek



Hrobky jsou byly vytesány do skály včetně zvnitřku zasouvacích dveří.
Obrázek

Každý pán byl pohřben se svým hrobním otrokem, který dostal kyblík s maltou a s pánem se s uvnitř zazdil. Tvrdá služba...snad to bylo dobře placené. Dveřní kámen tedy nešel vyndat ani vyrazit. Jenom probourat skrz, a to se taky vykradačům podařilo u všech.
Obrázek


Do hrobek byli ukládání patricijové lýkijského krále, čím výš, tím váženější. A to proto, že z velké výšky bylo dobře vidět dolů, do amfiteátru.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Největší amfiteátr v této oblasti, pro 12 tisíc osob, je poměrně zachovalý. Pro kozy. A tak mají šlechticové s otroky podívanou...
Obrázek
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » pon 22. pro 2008 18:17:52

Jak ti Turci mají k historii správný vztah, také hrobky v Myře obehnali poli a skleníky (a hromadami odpadků, nebo spíš krámů), čímž znepřístupnili Mořské hroby. Mapa u Říčních je ale zobrazuje a můžete se s určitými život ohrožujícími obtížemi přes amfiteátr k nim vydat.
Obrázek

Obtíže jsou jednak že to hrozí padnutím na palec,
Obrázek

Obrázek



druhak že spratci z parkoviště vs stále sledují, nenechají vás vylézt na ochoz amfiteátru (jinak se přes něj nedostanete), nejdříve se dožadují vanjura, pak se nabízejí jako průvodci, pak vyhrožují hlídačem a nakonec policií. – „BIKPROBLEM, MADAM!!!“
Jsou to malé mazané a zákeřné zmije, všechny, kromě nás, odradili – a někteří jim za to dokonce dali juro.
Vpravo od amfiteátru – park a olivovaný háj...
Obrázek
...vlevo JZD (pro Ivana JRD).
Obrázek

Ach Ivane, jak je ta divadelní sláva pomíjivá......
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Za skalním ostrohem skutečně další hrobky najdete – ale to nejsou ony! Je to jen další díl říčních.
Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » pon 22. pro 2008 18:18:27

Takže kdo z vás by je chtěl vidět, musí hezky zpátky na hlavní a popojet 2 kiláky na východ, prolézt pomerančovým sadem
Obrázek

Obrázek

(ne, abyste to kradli, je to strašně dobré, ale mandarinky ne, ty na V....e ještě nejsou zralé, otrávíte se!) a uvidíte ve výšce nad sebou pár dalších hrobek. Jedna z nich má být zachovale barevná – to se nám uvidět nepodařilo.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Bohužel, všechny také beznadějně vykradené.
Obrázek

Některé vypadají až pateticky s tou květinovou výzdobou.
Obrázek

Výhodou je, že tady nepotkáte ani nohu. Pro turistu (tím myslím chodce) je šance se k hrobkám vydrápat a pokračovat výš na kopec, kde jsou ruiny pevnosti, a navázat na Lýkijskou cestu, případně přesně opačně: k hrobkám po ní přijít přes hory, přes „vnitrozemí“ (tím myslím pár km od mořského břehu; autem se jede téměř celou cestu po nové pohodlné asfaltce, která je vystřílená v pobřežních skaliskách.

Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » pon 22. pro 2008 18:19:13

Když pak popojede do města, které se dnes jmenuje po turecku Demre, navštívíte místo kde působil a 6. prosince tak asi 350 nl. zemřel biskup Svatý Mikuláš.
Město samo o sobě je díra po granátovém jabku, ale má několik pamětihodností:
1. Santa Claus v barvách Coca-cola
V roce 1925 Coca-Cola prodávala na V.....e lahve koly s Mikulášem, s tím v červeném pyžamu a s bambulí na kulichu. Potřebovali prodávat i v zimě, nejen v létě, tak si z oblíbené figurky, která tehdy ještě vypadala důstojně, vytvořili toho hejhulu. Problém v tom původním byl v tom, že nikdy neviděl sníh, tak neměl vůbec roztomilou čepičku a válenky a kožíčkem lemovaný župan, takže Colu v zimě by neprodal ani jednu. Možná svěcenou kolu. Hejhula měl úspěch a okolo zeměkoule se vrátil až do Myry, kde mu postavili pomník. Kolorovaný.
Obrázek

2. Druhou pamětihodností je článek z Washington Postu o tomto pomníku, který uviděl novinář John Ward Anderson a nadšeně jej vylíčil ve sloupku z cest. Demřané byli nadšeni, že se o nich píše v Americe a tak z vděčnosti nechali článek přeložit a vytesat do kamene. A postavili ho na náměstí před Mikulášovým kostelem, ať všichni vidí...
Obrázek

3. Mikulášův chrám není nic moc zvenku ani zevnitř a navíc byl zavřený, takže jsme viděli jen za plotem sochu toho správného Mikuláše, s berlou a v kápi (prestrojení), obklopeného veselými lesními zvířátky – veveřičkou, zajíčkem, lištičkou, vlčkem, medvídkem, ptáčky... Tento výjev znám z ruských dětských knížek, to bylo zase sovětské zpracování.
Obrázek

4. Celé náměstíčko je ruské. Ruské nápisy na štítech obchodů, na cenovkách, na nabídkách... pro Rusy je to tady poutní místo, takže se tomu přizpůsobil i obvyklý sortimet tureckých souvenirshopů – rozšířen o Mikuláše z dýní, z plastu, kovu, dřeva, textilu, Taiwanu...a Bob Marley.
Obrázek



Mikuláš nicméně zde pohřben není. V 11. století kdy Malá Asie a s ní i Mikulášův hrob paldy do rukou muslimů, přepadli italští námořníci Myru, ostatky ukradli a odvezli do Bari. V Demre dnes najdete jen prázdný sarkofág.
No a nakonec teda ta pověst, jo? Zaručeně pravdivá je tahle: Zchudlý šlechtic chtěl provdat své tři dcery, ale neměl pro ně věno. Poslal je tedy do veřejného domu, aby si na něj vydělaly. Mikuláš se to dozvěděl, hodil jim oknem každé jeden sáček se zlaťáky, dívky byly vysvobozeny a mohly se vdát. To Mikuláše potěšilo tak, že se rozhodl páchat dobré činy dále. A já se ptám: v nevěstinci?
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » sob 27. pro 2008 14:49:41

TAURUS: Kobercová manufaktura

Cestou na výlet na Pamukkale jsme absolvovali dvě povinné zastávky - diamantovou brusírnu (prstýnek) a kobercovou manufakturu (málem hedvábný kelim - viz níže).
Barák byl osamocený uprostřed pohoří Taurus, široko daleko nic, kam by se dalo utéct aspoň na kafe. Což se týkalo nejen turistů z NDR, ale také zaměstnanců. Vůbec nechápu, kde se tam brali?
Obrázek


Obrázek


Obrázek







(169)
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » sob 27. pro 2008 14:58:13

Nevím, nakolik to byla demonstrace, anebo realita, každopádně nám ukázali, jak se ze zámotků bource morušového odmotává vlákno. Hedvábná nit na koberce je silná přesně 25 vláken a k tomu slouží odhad motače a taková metlička, kterou motač ta vlákna pochytá v kotli a navede na cívku, která nit spřádá. Dělal to umným neviditelným chvatem jednou rukou, jak to při tom dokázal spočítat nevim.

Obrázek
Motač hodí do kotle hrst zámotků, ty pustí kousek vlákna, motač je nachytá na metličku a navede na stávek - to jsou ty 4 bílé pruhy. Stávek se otáčí a namotává nit.
Teď se odmotává z té skupiny vlevo nahoře, ty ostatní tam má nachystané, aby povolily a kdyby se mu náhodou nějaký z té skupiny odmotal dřív, ať ho má čím nahradit.

Obrázek
Když jsou larvy odmotané, vychrstne je naběračkou na knedlíky nahoru, pro radost turistům, jinak je asi hážou do koše nebo posílají do Thajska pro radost turistům.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » sob 27. pro 2008 15:10:09

Pak vlákna obarví.
Vyrábějí tam koberce nejen z hedvábí, ale také z vlny a bavlny a vlákna barví přírodními barvivy přímo každá manufaktura pro sebe (jak říkám, teorie pro turisty, jak je to ve skutečnosti nevím, zdálo se mi, že tam těch koberců mají strašně moc.)
Každý z těch materiálů má jiné barvy, díky struktuře vlákna. Např. vlna má barvy vždy tlumené, přírodní, protože není bílá a hladká, hedvábí naopak jasné, pestré barvy a lesklý povrch, díky hladkosti a průsvitnosti vlákna. Bavlna má zase velmi širokou škálu barev díky tomu, že se může barvit za vysoké teploty.
Ukazovali nám různé přírodní prostředky k barvení a dokonce rozdrcené nopály pro nachovou barvu - nevěřila jsem, že to existuje.

Vlna
Obrázek

Hedvábí ("dugum" je uzlík)
Obrázek
(tohle jsem teda fotila z jiných důvodů, než barvy, zaujal mne tento muž:D)
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » sob 27. pro 2008 15:10:56

Po Ketrazu bude následovat zbytek exkurze a veselá historka s prodejem kelimu s kočičikami.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » sob 27. pro 2008 23:39:54

Kvalita a cena koberce se odvíjí nejen od materiálu a motivu, ale především od jeho zpracování, hustoty - kolik uzlíků na cm čtvereční. Jak je hustá osnova (počet nití na cm), tolik uzlíků bude na cm výšky. Tady dělali nejjemnější koberce z hedvábí 25x25 uzlíků, tzn. na 1 cm2 750 uzlíků.

Předloha se pak překreslí na milimetrový papír (toto je 10x10, tzn. 100 uzlíků na cm2)
Obrázek

Přadlena dostane předlohu a pak už probíhá vše ručně. Vybírá si barvy, počítá niti osnovy, naplétá a stříhá výšku koberce - má na to takové malinké nůžtičky a délku vlasu odhaduje. Nikdo to po ní už nezarovnává, jede na čisto. Přadleny těch nejjemnějších koberců mají nehty zastříhané do "pily", přesně v tom měřítku, jaký koberec zrovna vyrábějí a tím utahují, ale také měří vzdálenost. Když přadlena udělá chybu, třeba posune vzorek o jednu nit osnovy, přijde se na to až za několik dní nebo týdnů: špičkové koberečky přibývají rychlostí 2cm/měsíc a po 2 cm se prý posunutí vzorku ještě neprojeví. Takže třeba po 6 měsících přadlena udělá chybu, pak ještě dva měsíce maká a pak si všimne, že tam má chybu a vyhodí se to všechno.
Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » sob 27. pro 2008 23:46:25

Přadleny jsou jen ženy, a to mladé ženy, které dobře vidí. Vydělávají hodně peněz, ale mohou tu práci dělat jen cca 5 let, pak vidět přestanou.
Obrázek

Práce je to ale pohodová, introvertní, nikdo nesmí mluvit, všichni počítají. Vzhledem k tomu, že moc muslimek nepracuje a vůbec ta kvalita arabské práce je různoběžná, je tohle opravdu fajnové zaměstnání a přadleny jsou považovány za umělkyně.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Jinak všimněte - všechny mají brýle a kulatá záda.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » ned 28. pro 2008 0:13:14

Tak to vám ukážou, pak vás zavedou do místnosti, posadíte se dokola, zavřou dveře a dostanete do pracky almačaj nebo arabské kafe a začne teleshopping.
Plynulou němčinou Horts Fuchs v roli majitele manufaktury (moje familíe 500 nazpět dělala tébichy) a jeho tři koulaté asistentky vás synchronizovaně zasypou hromadami koberců, modláků, karpetů, tepichů, předložek, gobelínů...
Obrázek

Obrázek

Horst lítá jak urvaný vagón, dává vyděšeným turistům kontrolní otázky - když narazí na nekomunikatviní jedince, jako já, tak z vás stejně vymámí odpověď, jakou potřebuje:
"Vidíte na tomto koberci lýkijské zbraně? Jawohl?"
":)"
"A taurské pohoří, já?"
":("
"A tady, barva prsti Araratu a taurských borovic, nicht wahr?"
"......sic!"
"Na ja, frojlain žikat: jáááá-wooooohl!!! Všichni vidět borovicá, jááá? JÁAAA???"
A poslušní Němci salutují a přitakávají: "JA, herr komander!"
Obrázek

A vy jste víc a víc zděšení, jak dlouho to ještě bude trvat, protože vrstva rour za asistentkami je nekonečně hluboká a vrstva na podlaze tlustší a tlustší....
Obrázek

Obrázek

A to ještě netušíte, že to pravé nebezpečí na vás teprve číhá - povšimněte si nenápadného chlapíka čtoucího v rohu.
Obrázek
Už můžu prozradit, že nečte noviny, ale Amway/Horst Fuchs manuál, protože bude následovat veselá historka o tom, jak jsme téměř koupili krásný kelimek s kočičkami. Vlevo sám Horst.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » ned 28. pro 2008 0:53:40

(Rozklikněte pro čitelnost textu:)
karpet1.gif


Ale jakou kočku!!
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » ned 28. pro 2008 0:57:54

(185)
kocka.jpg

Hedvábí, 750 uzlíků na cm, vyvolávačka 7,5 tisíce ojro, že si nás Fredy oblíbil, tak začínáme na pěti. JAWOHL??

Jdu spát, zítra zbytek.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory. Pro jejich zobrazení se zaregistrujte a přihlaste.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Kohant » ned 28. pro 2008 8:13:16

Dobře vám tak, nemáte se bavit s cizíma lidma.
21>∞ Odkaz je skrytý pro nepřihlášené, prosím, registrujte se a přihlašte, abyste viděl tento link.
Kohant
Moderátor
 
Příspěvky: 40243
Registrován: stř 05. lis 2008 7:34:45

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » pon 29. pro 2008 1:53:45

Počkej, ještě nevíš, jak to dopadlo....
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » stř 25. lis 2009 14:49:47

Dopadlo to tak, že hemživý Fredy sám hned šel na 4.900 slovenských a jedéééééémmmm!!!
Obrázek
....a my že to fakt nechceme. Aby neviděli, tak jsme se těm kočkám hrozně řehtali, přece jen jsme je nechtěli urazit.
"My to nechceme".
"Dobře, tak 4.800. Podívej, ty uzlíky..."
"My to fakt nechceme."
"Je to jedinečný motiv z oblasti Konya, ty barvy jsou tradiční rodiny Usáma..." (řekla bych, že ten motiv byl z nějakého čínského bločku, napodobeniny anglické romantiky, co tam někdy zapomněla nějaká Gentruda).
"Nám se to moc nelíbí."
("Korva to neříkej, nebo najdou ještě jiné kočky!!!")
"Nelíbí? Jak nelíbí? Je to jedinečné! Tradiční! Pravé hedvábí! 4.700!"
"Nemáme peníze."
"Dobře! 4.500!"
"Ne, my fakt nemáme peníze."
"Jasně, rozumím....tak kolik nabízíš?"
"Nic, nechci to."
"Jen tak, teoreticky, řekni, kolik bys řekl, že to má hodnotu."
("Neříkej 10 euro, nebo je hrozně urazíš.")
"Dvacet euro!"
"Nedělej srandu. 4.000! Bereš? "
Pak, asi že se obchod vyvíjel dobře, nám vnucovali další čaj a když to Fredy zařizoval, tak já jsem utekla. Protože jsem si myslela, že Gene bude mít dost duchapřítomnosti a vymluví se na mne a uteče za mnou.
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » stř 25. lis 2009 15:04:20

Snažila jsem se z toho zakletého zámku utéct, ale ono to bylo strašně rafinované - koberce byly VŠUDE! Na zemi, na zdi, na stropě, na lampičkách, na sedátkách, na stolkách...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Chodila jsem furt dokola, drobečky ani oblázky jsem neměla a len tam nikdo neplel. Cestou jsem potkala našeho strašného průvodce, popíjel u kobercového stolečku čaj s padronem - "Jak se dostanu ven?" - "Kde máš muže?" - "Kupuje koberec!" - "Jawohl, gut..." a ztratil o mne zájem.
Navigace byla totálně nemožná, nakonec mne navedl tatíček všech Turků, samozřejmě kobercovitý. On ten kult osobnosti má velmi orientační účinky, Ataturka najdete vždycky uprostřed.
Obrázek

Cestou jsem si všimla různých tajných orientačních bodů. Třeba něco jako dekupáš po turecku.
Obrázek

Obrázek


Dokonce tam měli i vějičku na tůristy bezvěrce.
Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » stř 25. lis 2009 15:14:27

Za 13. komnatou jsem našla suvenýrshop, nakoupila jsem magnetky na ledničku pro příbuzné, prohlédla jsem si pravé, pravější než všude jinde, pashmíny, vyzkoušela nějaký oděv, prohlédla pohledy a Gene furt nešel. Mělo mi dojít, že to, že jsem odešla, nemá žádný význam, protože Fredy se celou dobu obracel jen na Geníka - v téhle kultuře je jasné, kdo má u sebe peněženku.
Když se pak objevil, za sebou vlajícího Fredyho zakousnutého do achilovky, napadlo mne jediné - koupil!
Ale nekoupil. Rozhodně prohloupil, tak výhodně ten koberec už nikdy nezíská.
Zůstalo mi na kabelečky a prstýnky.

A na parkovišti byla za odměnu parádní číča.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » stř 25. lis 2009 16:06:00

Antalya: Düden Şelalesi

Duden River je největší řeka Anatolské oblasti. Vyvěrá v pramenech Kirkgözler a Pinarbasi, protéká několika jezery, několikrát se propadne do země, proteče elektrárnou, zavlažovacími kanály a před Antálií se spojí, aby vytvořila krásné, zčásti umělé, vodopády v parku severovýchodně od města, pak se ještě jednou zanoří do země a na pláži Lara se vynoří jako docela klidná a nenápadná říčka, obrostlá vegetací, která to zničehonic zalomí do moře z výšky 40 metrů pod duhou.

My jsme se napojili v parku Duden. Trefíte tam z Antalye tak, že pojedete podle značek a pak to zapíchnete u konzumu.
Obrázek
Odvážnější si můžou skočit pro potraviny za výhodné místní ceny. My jsme tam byli před Tahjskem, tak jsme ještě odvážní nebyli.
Obrázek

Park sám je zajímavá tím, že je citlivě vydlážděn betonem
Obrázek

Obrázek

a poskytuje posvícenské pohoštění turistům.
Obrázek

Po kamenech přes potůček:
Obrázek


S vrozenou tureckou pečlivostí jsou chodníčky i rostliny srovnány, takže ještě občas někde je možno vytušit, jak by to tam vypadalo, kdyby tomu nikdo nepomohl ke kráse. Škoda.


Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » stř 25. lis 2009 16:08:43

Chvilku to vypadá, že i ty vodopády potečou v betonovém korytě...
Obrázek

...ale neváhejte vlézt do díry!
Obrázek


Obrázek
/362/
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » stř 25. lis 2009 16:29:33

Džuzna totiž vede přímo doprostřed vodopádu. Jeskyně tam vytvořily lóže, porostlé krápníky a fíkovníky.

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » stř 25. lis 2009 16:36:31

Dále tudy
Obrázek
K vyhlídce pro klidnější povahy.
Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

Re: TURECKO: Side,Pamukkale, Chimairy, Myra/Demre, Antalya,

Příspěvekod Tigra » stř 25. lis 2009 16:40:21

A pak po schodech dolů až do dopadliště, které je hezky po turecky betonové.

Obrázek


Obrázek


Obrázek


Obrázek
Dej si sklenku, nevíš co tě čeká venku.
Tigra
Moderátor
 
Příspěvky: 89221
Registrován: pon 27. říj 2008 22:19:00

PředchozíDalší

Zpět na Dovolená, výlety

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam [Bot] a 23 návštěvníků

cron